TIP REDAKCE: Výkyvy v tvorbě Highly Suspect. Hledají se, nebo se už našli?

Highly Suspect | Zdroj: NME.com

Kapela Highly Suspect se dala dohromady v roce 2009, kdy se jí ihned podařilo prorazit díky jedinečnému hlasu frontmana Johnnyho Stevense a neotřelému blues-rockovému zvuku. Od alba The Boy Who Died Wolf, které vyšlo v roce 2016, se však zdá být tahle americká parta nestálá a jakmile na to někdo poukáže na sociálních sítích, nejde Johnny pro urážku daleko.

První album, hned dvě nominace na cenu Grammy

V roce 2015 vydali Highly Suspect svůj první počin, desku s názvem Mister Asylum, která si ihned získala mnoho fanoušků a také uznání hudebních kritiků. Právě na Mister Asylum se nachází skladba Lydia, jež popisuje emotivní příběh ze života Johnnyho Stevense, který v té době užíval drogy, čímž trpěla jeho tehdejší přítelkyně a jejich vztah ji postupně psychicky zničil. Není se čemu divit, že právě tento song byl v roce 2016 nominován na cenu Grammy v kategorii Best Rock Song. Deska sama o sobě byla ve stejném roce nominována na nejlepší rockové album, což je pro začínající kapelu obrovský zdar.

Čtěte také: Highly Suspect na jaře přivezou do Prahy novou desku

Další deska, další úspěch

Často se stává, že skupina začne svojí kariéru velkým úspěchem, na který se jí už nepovede navázat. To ovšem neplatí pro Highly Suspect. Jejich druhé album The Boy Who Died Wolf, které vydali hned o rok později, zabodovalo u posluchačů ještě více. Depresivní bluesrock, těžké emotivní texty, videoklipy zaměřené na přitažlivou vizáž Johnnyho, vše do sebe perfektně zapadlo a zafungovalo. S deskou The Boy Who Died Wolf si Highly Suspect vysloužili hned tři nominace, a to v žebříčku Alternative Press Music Awards a zopakovali si udílení cen Grammy. V soutěži iHeart Radio také bojovali v kategorii Rock Artist of the Year a zdálo se, že kapela míří hodně, hodně vysoko.

Johnny Stevens bez kytary

Na začátku roku 2019 se začal Johnny Stevens objevovat na pódiu bez kytary, což zneklidnilo nejednoho fanouška. Bylo zvláštní vidět nadaného umělce bez legendárního Fendera a začaly se šířit spekulace o tom, zda-li není nemocný. V jednom z rozhovorů pak vše Johnny uvedl na pravou míru: „Není to tak, že bych si neužíval rockovou muziku, ale nemůžu vystát ten klasický mainstreamový rock. Nechci do této škatulky spadnout a raději budu vytvářet nové zvuky – jsem umělec.“ Právě tato slovo jasně naznačila, že nové album Highly Suspect se ponese v jiném duchu, avšak nikdo nečekal, co přijde.

MCID je umění, vy barbaři

Mišmaš rocku, rapu, hip-hopu, popu, heavy metalu a vlastně všeho, co vás jen napadne – to je album MCID, které vyšlo na konci roku 2019. Nikdo takový zvrat nečekal, fanoušci byli zklamaní a na kapelu se snesla vlna kritiky. Je jasné, že každý prochází nějakým vývojem, mění se záliby, životní postoj, ale důležité je také umět přijmout názor druhých. Highly Suspect si za svojí novou deskou MCID stojí a považují ji za životní počin, za něco, co vystihuje jejich kapelu (MCID je zkratka pro My Crew Is Dope, pozn. red.) a pokud někdo s jejich novou hudbou nesouhlasí, označují ho za barbara, který nerozumí umění. Nechme se překvapit, zda-li si kapela bude za tímto tvrzením stát i za deset let, nebo se přikloní k názoru, že tato žánrová odchylka nebyla to pravé ořechové.

Recenze: Highly Suspect novým albem MCID rozdělili fanoušky. Někdo je miluje, jiný je zklamán

A co jsi dokázal ty?

S poslední deskou se nezměnil pouze žánr kapely, ale také Johnny Stevens, který poslední dobou na sociálních médiích ukazuje, že snášet kritiku opravdu není jeho silná stránka. Mohlo by se zdát, že na nich tráví až moc svého času a na většinu negativních komentářů reaguje velmi rychle a ostře. Pod jednou z jeho fotek na Instagramu se například objevil komentář fanouška, který kapelu chválil, ale posteskl si, že by mohli udělat opět skvělé album. V tu ránu mu přišla odpověď od Johnnyho, který napsal: „Já jsem natočil čtyři skvělá alba a ty?!?!” Na Redditu se dokonce objevilo celé vlákno s unáhlenými reakcemi frontmana Highly Suspect, k čemuž se vyjádřil i on sám na svém Twitteru: „Vím, že některé z vás inspiruji, a vy ostatní si běžte brečet na Reddit. Vstaňte a dělejte sakra něco!” Zda-li jsou tyto reakce adekvátní a jestli je vhodné, aby se někdo choval takto ke svým fanouškům, to už je na pováženou.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.