TIP REDAKCE: Znáte vedlejší projekty členů Blink-182?

Blink-182 | Zdroj: theodysseyonline.com

Kapelu Blink-182 asi není třeba představovat. Pop-punkové legendy Tom Delonge, Mark Hoppus a Travis Barker měly ale i přes veškeré úspěchy občas dost odlišné názory na to, jak chtějí v hudební sféře dál postupovat. Díky tomu vznikly uznávané, a mezi fanoušky Blink-182 dodnes velmi oblíbené, projekty, které vždy určitým způsobem ovlivnily cestu této kapely.

Box Car Racer

V roce 2001 se Tom Delonge rozhodl, že chce nahrát i něco temnějšího než to, co v tehdejší době dělal s Blink-182. Vznikl tak projekt Box Car Racer a jedno stejnojmenné album. Původně šlo jen o něco, čemu se chtěl Delonge věnovat ve volném čase a nedával tomu moc význam. Nakonec však vyšla ambiciózní třináctiskladbová deska, na které nahrál bicí druhý člen Blink, Travis Barker, a jako kytarista se k této dvojici připojil David Kennedy.

I po více než 15 letech se Box Car Racer bere jako hodnotný partner tvorby Blink-182. A to právě díky temnější atmosféře, kterou dokázala tato trojice zachytit jak hudebně, tak textově. Na druhou stranu to byla jedna z věcí, která vytvořila propast mezi Delongem a Hoppusem, který se chtěl na tomto albu podílet více, nakonec byl ale součástí jediného songu – Elevator. Přes to všechno se Blink-182 znovu spojili na práci pro další desku v roce 2003, když Box Car Racer ukončili činnost.

Angels & Airwaves

S touto superkapelou se Tom Delonge posunul k více alternativnímu zvuku a našel si tak spoustu příznivců hned po prvním albu We Don’t Need to Whisper. Za více než deset let fungování Angels & Airwaves se v ní vystřídali muzikanti z kapel jako The Offspring (Atom Willard), Thirty Seconds to Mars (Matt Wachter), Thrice (Eddie Breckenridge) nebo Nine Inch Nails (Ilan Rubin).
Nehledě na všechna tato velká jména, Angels & Airwaves byli a jsou pořád bráni jako projekt Toma Delongea. Ten si tady přišel na své s vesmírnou tématikou, která je znatelná jak z coverů alb, tak samotných songů. I instrumentálně zní Angels & Airwaves tak nějak vesmírně a atmosféricky. Toto téma je samozřejmě viditelné i v některých klipech.

+44

V roce 2005 si dali Blink-182 pauzu na neurčito a zatímco Tom Delonge začal pracovat na zmiňovaných Angels & Airwaves, Mark Hoppus a Travis Barker si brzy založili +44. Na rozdíl od nové kapely Delongea však +44 skončili u jediného alba. To vyšlo v roce 2006 pod názvem When Your Heart Stops Beating, a přestože se nedočkalo takového úspěchu jako debutová studiovka Angels & Airwaves, mezi příznivci Blink-182 si své posluchače rozhodně našlo. +44 pracovali i na další desce, nedlouho po té první ale provázely skupinu tragické události, které vedly znovu ke spojení Blink-182.

Čtěte také: Nové songy Blink-182 budou znít jako album Take Off Your Pants and Jacket

Transplants

Jak stoupala popularita Blink-182, stoupala i popularita Travise Barkera. Málokterý bubeník si vybudoval takovou pověst jako právě tento potetovaný frajer. Vyjmenovat vše, na čem se podílel by bylo opravdu na dlouho. Mimo jeho sólové album se jednou z jeho hlavních priorit v průběhu let stala kapela Transplants, kterou založil Tim Amstrong z Rancid.
Ta si za svou kariéru taky prošla několika pauzami, dodnes ale oficiálně stále funguje. I když by asi spousta fanoušků uznala, že její vrchol je už dávno pryč, skupina vydala loni EP s nahranými covery a jednou novou písní, jednoduše nazvané Take Cover. Vzhledem k vytíženosti členů to ale na další nový materiál v nejbližší době nevypadá.

Matt Skiba a jeho kapely

Na nejnovějšího člena Blink-182 nemůžeme zapomenout. Ne každý fanoušek původní trojice byl sice nadšený, když se kapela rozhodla pokračovat bez Delongea. Na jeho místo ale nastoupil Matt Skiba a o jeho kvalitách se spousta pop-punkových posluchačů mohla přesvědčit už dávno. Matt se v průběhu let podílel na několika projektech jako například Heavens.
S kapelou The Sekrets dále na chvíli vytvořil na chvíli Matt Skiba and the Sekrets a jeho sólová tvorba rozhodně taky stojí za povšimnutí. Nehledě na kvalitu všech zmíněných, hlavní záležitostí je pro Matta samozřejmě Alkaline Trio. Skupina, která začala svou činnost před více než dvaceti lety a vydala osm studiových alb je důkazem, že Blink-182 se svou novou posilou nešlápli vedle.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz