Colours of Ostrava 2020 okořeňuje line-up africkými rytmy v podání Youssou N’Doura nebo Fatoumaty Diawara

Youssou N'dour | Foto: Youri Lenquette

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava dostane velké místo současná africká hudba ve svých nejkrásnějších podobách. Můžeme se těšit na roztančený afropop, futuristický elektro punk, experimentální afro-dub, soul a hip hop až po městský styl mbalax.

V barevné mozaice Colours vždy nejvíc září africká hudba, tím je náš festival i v zahraničí proslulý,” vysvětluje ředitelka Zlata Holušová. „Afrika totiž zůstává mocnou dárkyní hudby, která ačkoliv těží z dávné minulosti, udržuje si krok s tempem doby. Taneční rytmy přitom tamější hudebníci spojují s nadčasovým poselstvím, že je v našem společném zájmu stát při sobě a nezáleží na tom, odkud pocházíme, protože cíl máme všichni stejný: pokusit se změnit svět k lepšímu.

Stejnou tématikou se zabývá i největší hvězda africké hudby Youssou N´Dour. Senegalec za podpory kapely Le Super Étoile de Dakar odehrává nezapomenutelné energické koncerty. „Dějiny moderní africké hudby stojí a padají s šedesátiletým úchvatným zpěvákem. To on – snad nejvíc ze všech umělců – k ní přitáhl pozornost západních posluchačů. Zboural spoustu přežívajících předsudků a ukázal její neomezené možnosti,” říká dramaturg Jiří Moravčík.

Čtěte také: Na Colours of Ostrava 2020 zahrají The Lumineers, Sigrid nebo Wardruna

Za hranice norem africké hudby se vydává malijská zpěvačka a kytaristka Fatoumata Diawara. Její výbušný afropop ji proslavil po celém světě. „Fatoumata ve své hudbě pořád trvá na zděděných tradičních zdrojích, nezdráhá se ale spoléhat na rock, blues nebo gospel, nicméně na malijský způsob,” dodává Jiří Moravčík.

Můžeme se těšit i na keňskou obdobu The Fugees – bouřlivou rapperku Muthoni Drummer Queen, londýnskou afro-dub skupinu Fofoulah a zástupce z Konga KOKOKO!, jejichž tranzovní koncerty jim vysloužily neuvěřitelnou pověst fenomenálního zážitku.

Doposud festival oznámil účast významných světových jmen jako jsou Twenty One Pilots, The Lumineers, Sigrid, Wardruna a Tones and I, Meute, The Hatters a Bazzookas. Čtyřdenní vstupenky na devatenáctý ročník festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od. 15. do 18. července 2020 v industriálním areálu Dolních Vítkovic, jsou v prodeji ve festivalovém e-shopu na oficiálních stránkách festivalu a v sítích GoOut a Ticketportal. Aktuální cena čtyřdenní vstupenky 2 990 Kč platí na limitované množství 9 000 kusů.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 331 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.