Legendární formát MP3 končí

MP3 končí | Zdroj: PixaBay

Zapsal se do života mnoha z nás tak, jako ne moc dalšího. Díky formátu MP3, který se začal používat v roce 1993, jsme si mohli kdykoli a kdekoli užívat jakoukoli hudbu jsme jen chtěli, a to hlavně bez nutnosti disponovat velikým úložištěm. Legenda se ale chýlí ke svému konci.

Není třeba mít strach, že se vám najednou z ničeho nic všechny MP3 soubory ve vašem smartphonu vymažou. Proklamovaný konec MP3 se totiž týká jeho podpory v zařízeních a udělování certifikací, alespoň tak to tedy tvrdí Fraunhoferův institut integrovaných obvodů, který s oficiálním oznámením přišel.

Formát, jenž se pyšnil v první řadě pouze desetiprocentní velikostí souborů oproti dřívějším standardům, tak postupem času přestane být z licenčních důvodů a chybějící podpory používán.

Rozhodně však netřeba truchlit, už delší dobu se v moderním světě využívá formátu AAC, který poskytuje větší kvalitu ještě s nižším datovým tokem a aby toho nebylo málo, stále větší oblibě se těší i streamovací platformy jako Spotify či Deezer, díky kterým si zcela legálně lze poslechnout miliony skladeb ve vysoké kvalitě.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 280 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.