TIP REDAKCE: 5 nejpozoruhodnějších světových rekordů Michaela Jacksona

Michael Jackson
Michael Jackson | Zdroj: reviewjournal.com

Tento týden by své šedesáté narozeniny oslavil muž právem přezdívaný králem popu, Michael Jackson. Ten během své veleúspěšné kariéry vydal desítku studiových desek a získal řadu ocenění, vedle toho všeho se ale ještě stihl celkem 39x zapsat do Guinessovy knihy rekordů. A my jsme pro vás vybrali 5 záznamů, které jen tak někdo jiný nepřekoná.

1993 – Největší showbyznysový kontrakt vůbec

Že Michael Jackson nemusel mít moc strach o to, jestli stihne do konce měsíce zaplatit nájem, je asi každému jasné. Nemalý podíl na této skutečnosti ale měl jeho kontrakt se Sony Music z roku 1991, který Jacksonovi vynesl celých 890 milionů dolarů, při započtení rozdílu inflace tedy v aktuálním kurzu zhruba 33 miliard korun. Na tuzemské státní zakázky sice Jackson ještě nemá, ale na umělce docela služný výdělek, ne?

2010 – Největší plakát na světě

Vydání Jacksonova posmrtného alba Michael nejenže slavilo obrovský úspěch, ale díky unikátnímu plakátu na londýnském letišti Heathrow se postaralo o další zápis do Guinessovy knihy rekordů. Tunový plakát z PVC měřil 171×170 stop, v přepočtu tedy okolo 52×52 metrů a dělníkům trvalo tři hodiny, než ho usadili na své místo. Díky svému umístění pak byl plakát s Jacksonovo obličejem vidět ze všech přilétajících i odlétajících letadel.

2010 – Nejvýdělečnější umělec po své smrti

Tragická a nečekaná smrt, která krále popu v roce 2009 potkala, sice znamenala konec jeho obdivuhodné kariéry, bankovní účet se mu ale plnil dál. A to dokonce až tak, že byl v roce 2010 vyhlášen nejvýdělečnějším umělcem, který je po své smrti. Až si tak příště při pohledu na cenu nového Bugatti Chiron budete říkat „tohle nevydělám za celý život“, berte v potaz, že se vám to ještě může podařit po smrti.

2012 – Nejdražší rukavice v historii

Proslulá bílá rukavice Michaela Jacksona byla předmětem diskusí a sporů ještě dlouho po jeho smrti. V roce 2012 se ji pak podařilo v aukci vydražit, a to za celých 5 milionů dolarů, v přepočtu tedy okolo 100 milionů korun. Během celého dne přitom byla vydražena i řada dalších memorabilií Michaela Jacksona a jedním z nejúspěšnějších přihazujících se stala třeba popová hvězda Lady Gaga, která si ten den odnesla celkem 55 předmětů, které kdysi Jacksonovi patřily.

1984 – Nejprodávanější album všech dob

Rekord nepřekonaný a zřejmě ještě hodně dlouho nepřekonatelný. Mezi interprety jako AC/DC, Pink Floyd nebo dokonce i The Beatles, jen Michaelu Jacksonovi se podařilo vyšplhat na úplný vrchol žebříčku nejprodávanějších alb na světě a zůstat tam ještě 34 let poté. Deska Thriller je s certifikovanými 47 miliony prodaných kopií absolutní špičkou, přičemž neoficiální odhady mluví o 66-120 miliony prodaných kusů. Podotkneme, že i kdyby z každého prodaného alba měl Jackson byť jen jeden dolar, měl by pořád opravdu, ale opravdu hodně dolarů.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 294 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.