Colours of Ostrava 2015 hlásí 299 programových položek

Colours of Ostrava 2014 | Foto: Petra Chromčáková, monstermusic.cz

Bez mála tři stovky programových bodů probudí během čtyř červencových dnů ocelové srdce Ostravy k životu. Organizátoři festivalu doplnili program o několik položek a ten je tak k dnešnímu datu kompletní. 

16 scén, 75 zahraničních a 57 domácích kapel, divadla, poezie, filmy, diskuze, workshopy, program na scéně České televize, výstavy a výtvarné aktivity, Design zóna, nový Family park a další doprovodné aktivity, takový bude Colours of Ostrava 2015. Vedle hlavních hvězd barevného festivalu, který se odehraje v termínu od 16. do 19. července, jakými jsou Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Swans, Clean Bandit, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra nebo Rodrigo y Gabriela, dorazí do Ostravy kapely a hudebníci celkem z 31 zemí světa; s tou nejpočetnější výpravou (36 lidí) letos přijede islandská zpěvačka Björk. Program klasicky pokryje žánry od electra přes world music, jazz, rock, alternativu, soul a reggae.

Z tuzemských interpretů k sobě poutá nejvíce pozornosti jednorázový společný projekt kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, dále například Tata Bojs, kteří koncert na festivalu využijí pro nahrávání skladby, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Kieslowski, Tvrdý/Havelka, Aneta Langerová, Vladimír Merta Trio, Sto zvířat, Vladimír Mišík a další. ,,Je to historicky nejrozsáhlejší program i nejvyšší počet scén. Takový jsme na Colours of Ostrava ještě neměli,” dodává ředitelka Zlata Holušová.

Filmový program připravila opět Letní filmová škola Uherské Hradiště, diskusní scéna Reflexu nabídne v novém prostředí Dolu Hlubina setkání a povídání s mnoha zajímavými hosty, novinkou pro rok 2015 je pak scéna nazvaná Voices of Freedom, diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise věnující se „otázkám nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti.“ Na festival se vrátí také scéna v cirkusovém šapitó zaměřená na aktivní zapojení návštěvníků, letos pojmenovaná Europe stage. Česká televize pozve i letos návštěvníky na Scénu ČT umístěnou do Velkého světa techniky. Centrem výtvarného programu se stane galerie PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava v Multifunkční aule Gong.

V členitém areálu Dolních Vítkovic nebudou vedle velkých scén chybět tradiční Drive stage, Full Moon stage, básnická MF DNES Poetry stage spojená s guerilla poetringem, Busking stage s možností zahrát si pro každého z návštěvníků, nová Electronic stage, velkoplošná projekce u haly Gong, výtvarné a světelné instalace i oblíbená vinárna v betonovém bunkru s cimbálovkami. V prostoru Cineport v nově zrekonstruovaném areálu Dolu Hlubina proběhne PechaKucha Night Ostrava a též projekce nejlepších studentských filmů mezinárodního filmového festivalu Opavský páv a besedy se začínajícími filmovými tvůrci.

V rámci doprovodného programu Colours Plus získají návštěvníci Colours of Ostrava s páskou na ruce možnost dále poznávat jak Dolní Vítkovice, tak zajímavosti v Ostravě. To a mnoho dalšího si pro návštěvníky čtrnáctého ročníku organizátoři připravili. Pokud ještě nemáte vstupenky, cena čtyřdenní je momentálně 2390 korun (až do 13. července), na místě zaplatíte 2500 korun.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).