Prosincový update nabízí další důvody, proč jet na Brutal Assault 2020

As I Lay Dying | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

Obrovský metalový festival Brutal Assault, který každý rok přivítá v pevnosti Josefov tisíce milovníků tvrdé muziky, přinesl s počátkem prosince další update kapel na příští rok. V roce 2020 se událost bude konat již po pětadvacáté, z části i proto bude lineup prošpikovaný pěknou řádkou velkých jmen, jež už pěknou dobu rezonují metalovým světem.

Metal je poměrně širokým pojmem, pod který spadá spoustu subžánrů. Pořadatelé festivalu Brutal Assault na to pokaždé pamatují a nabízí návštěvníkům pestrobarevnou paletu rozličných kapel – od klasického heavy metalu až po extrémy, elektroniku a mladá jména, která si teprve budují pověst. Letos to zatím vypadá, že radost budou mít zejména posluchači black metalu. Po již oznámených Cradle of FilthDark FuneralVenom nebo Kvelertak jsou nyní totiž jistí i norští Mayhem, kteří jsou považováni za jedny z největších klasiků celého subžánru.

Jsou dobře známí samozřejmě i pro svou krvavou minulost (kdy se v kapele zároveň nacházel sebevrah, vrah a oběť), hudba je ale pro ně po bohatém výčtu koncertů a desek bezpochyby tím hlavním. Koneckonců kapela pořádá i svůj vlastní fest. Mladšími kolegy ze stejného žánrového světa jim budou američtí Uada. Ti se teprve nedávno vynořili z hlubin undergroundu a nabídnou poctivý melodický black metal.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Mayhem od (sebe)vražedných počátků až po nové album. Nejšílenější příběh hudební historie

Dalším nově zjištěným headlinerem je americká kapela As I Lay Dying, která zase potěší příznivce melodičtějšího metalcore s přesahem do drsného světa skandinávského death metalu. Médii jsou často označováni jako křesťanská kapela, na hudbu to však nemá žádný vliv a muzikanti se řadí ke světové špičce tohoto subžánru. Blíže k progresivnímu metalu bude kanadský kytarista Devin Townsend, který v listopadu vyprodal pražský klub Roxy a na Brutal přiveze novou desku Empath. Podle jeho slov by se měl v současnosti nacházet v té tvrdší a metalovější fázi své diskografie.

Pořadatelé si dávají záležet i s představiteli deathové větve extrémního směru. K atmosféričtějšímu pojetí mají nejblíže Američané Blood Incantation, kteří se nebojí ani progresivnějšího přístupu a temných riffů. V typičtějším duchu death metalu hraje Švédská superskupina jménem Bloodbath, jejichž členové prošli kapelami typu Katatonia nebo Opeth. Špinavější podobu žánru předvedou francouzští Benighted, neboť jsou nakročení i do grindcore. Ten zas zahrají němečtí Excrementory Grindfuckers, jejich set se však ponese spíše v zábavném párty duchu. Přehlédnout nelze ani kanadskou kapelu The Agonist se zpěvačkou Vicky Psarakis. Ti deathový základ zase posouvají do melodického metalcore.

Čtěte také: Déluge nebo Une Misère. Která další zajímavá jména nabídl Brutal Assault 2019?

Zajímavou kapelou budou také Butcher Babies. V sestavě mají tři hudebníky a dvě hudebnice a mixují groove metal s thrashem. Čistý thrash metal zahrají arizonští Sacred Reich, kterým chybělo jen málo, aby se zařadili mezi nejznámější tváře tohoto subžánru. Jejich fanoušky čeká také nová deska The Awakening, kterou kapela na Brutalu přinejmenším z části zahraje místo přehrávání klasik z 90. let. Milovníky progresivního přístupu ke komponování a nadprůměrných instrumentálních výkonů potěší švédská kapela Soen. Založil ji bubeník Martin Lopez poté, co odešel z Opeth. Vliv této kapely v sobě nenechají přeslechnout, nic to však neubírá na dalším ze 130 hudebních zážitků, jež příští rok stejně jako pokaždé nabídne festival Brutal Assault.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 402 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky