Album Malá Zoe je povedené zejména svou vyzrálostí

Malá Zoe | Zdroj: facebook.com

Slovenská zpěvačka Lucie Gažiová je známější spíše pod jménem Málá Zoe. Na pódiích vystupuje se svými čtyřmi kolegy a předvádí velmi vyspělou tvorbu. Letos to ukázala i na své debutové desce, která vyšla 1. října.

Stejnojmenné album, tedy Malá Zoe, otevírá skladba Na blond. Ta potvrzuje nejčastěji jmenovaný žánr – jazz. A zní to perfektně. Propracovaná hudba a jemný text zpěvačky jdou ruku v ruce. Stejně jako první, tak i druhá píseň, Primitiv, zní velmi pozitivně. Vtipný text doplňují spíše rockové prvky a občas zabrousí i do experimentů s nástroji. Za to náhle pomalejší a o něco temnější Briezky tempo zpomalují, a to docela na dlouho. Jak energicky deska začala, tak nyní následují skladby čím dál tím klidnějšíí. Klub priemerných je ještě trošku otevřenější a disponuje velmi se hodícím kytarovým sólem. Následujícími songy Muška, Kukučka, Diabol a Malý se tempo opravdu velmi zpomalí a energie se přemění na ponuřejší, či citlivější balady. Jenže to trvá trošku déle a po druhé vážnější písničce už se začínám nudit. Trochu více experimentu, dokonce s elektronickými prvky, se ze smutečního závoje vynoří v písni Osud. Velmi zajímavou a povedenou složkou je měnící se rytmus v samotném průběhu. Nevím, jestli to byl záměr, ale dojem, že zrychluje a zpomaluje pásková kazeta, je opravdu bavící. Piánovkou s názvem Strom ukazuje formace Malá Zoe jejich vyspělost a pozoruhodnost. Samozřejmě, největší třešničkou na dortu je dokonalý zpěv Lucie, alias Malé Zoe. No a experimentování je dalším prvkem téhle desky. To ukazuje jak skladba Nevadí, kde zpěvačka rapuje, tak i následný protipól, Bebí, který je odvazem a odreagováním v podobě rockovějšího nasazení.

Co se týče textů, jsou různorodé stejně jako samotná hudba. Střídání posmutnělých textů se zábavnými a ironickými jen podtrhuje skvělou práci Zoe jako textařky. Ta se nebojí ani vážnějších témat a umí je dobře podat a vysvětlit. Velkým plusem je bohaté vybavení nástrojů, kromě kytary, bicích a výrazné basy jistě uvítáte dechy, smyčce a piáno.

Malá Zoe je deska plná překvapení. Ukazuje svou nejednotvárnost, kdy se často pouští i do okrajů jiných žánrů. Jádro je však stále stejné – výborná souhra hudebníků a jejich nástrojů s perfektním zpěvem. Na začátku a na konci desky cítíte pozitivní náladu, alespoň co se hudby týká. Pomalejší, smutnější, až ponuřejší prostředek je zpočátku dobrý, Malá Zoe má čas ukázat své další kvality, ale už po druhé písničce mě to moc nebaví a začínám upadat do ponuřejšího rozpoložení. Samozřejmě, máte-li na to náladu, pak vás to jistě nezklame, ale chcete-li se poslechem desky trošku odreagovat, asi tuto část přeskočíte. Zejména pro následné písničky, které zkrátka baví. Také proto je důležité podtrhnout fakt, že se jedná o debut. A ten se povedl.

Malá ZoeMalá Zoe – Malá Zoe
Skladby: Na Blond, Primitiv, Briezky, Klub priemerných, Pierko, Muška, Kukučka, Diabol, Malý, Osud, Strom, Tichá pieseň, Nevadí, Bebí
Celkový čas: 51:49
Vydavatel: Elektrovox Music
Hodnocení: 85%


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.