David Pomahač si na novém albu libuje v melancholii

David Pomahač | Zdroj: facebook.com

Svůj nadmíru povedený debut s názvem Do tmy je daleko naservíroval posluchačům David Pomahač již před dvěma lety. Bývalý člen dua Kieslowski si na novince s názvem Neviditelný připravil devět písní, které pracují s posluchačovou obrazotvorností.

Už přebal alba znázorňuje všechno, jen ne klid. Změť čar, které se při bližším prozkoumání pohybují v geometrických drahách, v nichž je ukryto interpretovo jméno i název desky, jako by symbolizoval to, co posluchače čeká. Hned v úvodu totiž zpěvák unaveným hlasem volá o pomoc v podobě dovolené. Jestli jde o přepracovanost, nebo touhu po chvilkovém úniku z reality, to lze jen domýšlet. Atmosféru dotváří bicí a lehká ospalá ozvěna v celé písni. Dovolená je voláním o pomoc, se kterým není těžké se ztotožnit a dostat se s Pomahačem na jednu vlnu hned v úvodu. Plynule navazuje i další skladba Měsíc. V ní se velké ambiciózní plány mění v úkrok do světa životních jistot. Dost možná se tady dá najít paralela s životem v koronavirové pandemii. Zároveň se zde interpret přesouvá do elektroničtější polohy.

Rozhovor: Adys: Úspěch může potkat i text napsaný za tři minuty 

Zvukově se novinka více noří do elektronických experimentů s různými efekty a loopery, a díky tomu se podobá například tvorbě kapely Zvíře jménem podzim. Například píseň Dlouhý je jednou z těch, u kterých by se dalo váhat, kdo je vlastně autorem. Dramatické smyčce se v ní neúnavně zařezávají pořád hlouběji a hlouběji. V následující písni Klaun přitom Pomahač naproti tomu nabízí hudební minimalismus s lehkým nádechem pozitivní energie, které je na albu jen pomálu. Pro toho, kdo Pomahačovu tvorbu zná, to není žádné překvapení. Zpěvák a autor v jednom dokáže s melancholií pracovat autenticky s lehkostí jako málokdo na české hudební scéně.

Závěr alba s sebou nese gradující atmosféru, která započne v písni Klid. Ta postupně graduje tím, jak se na sebe vrství jednotlivé aranže, až do závěrečného (ne)Klidu. Album uzavírá skladba Bez konce, která jako by zpočátku reprezentovala chaos, aby pomalu přešla do vyklidnění. Čistě instrumentální a v Pomahačově tvorbě vyloženě experimentální skladba, která nakonec vše uzavře.

Nová deska Davida Pomahače vybízí ke srovnávání s jeho debutem. Těžko lze ovšem srovnávat, protože ačkoliv obě nesou autorův rukopis, každá je odlišná. Novinka dává více prostoru posluchačově fantazii a klade větší důraz na atmosféru. Možná za to může i spolupráce s Martinem Tvrdým, který nebyl jen producentem alba, ale také spoluautorem hudby. David Pomahač si zkrátka libuje v melancholií prosyceném prostoru a umí díky tomu posluchači předat své pocity.

David PomahačNeviditelný

Skladby: Dovolená, Měsíc, Spokojenej, Dlouhý, Klaun, Nádech, Nikdo, Klid, Bez konce
Vydavatelství: Minority Records
Celkový čas: 42:17

Hodnocení: 80 %


Napište komentář