Foo Fighters jsou na “Medicine At Midnight” z větší části popovější, ale přesto sví

Foo Fighters | Zdroj: nme.com

Rockoví Foo Fighters jsou po dlouhých čtyřech letech na scéně s novinkou Medicine At Midnight. Dave Grohl už dávno překročil svůj vlastní stín, kdy se z místo uznávaného bubeníka legendární Nirvany stal uznávaným frontmanem a zpěvákem. I po pětadvaceti letech na scéně s Foo Fighters dokáže vytvořit stále dobře poslouchatelné album.

Může se zdát, že s vydáním novinky Foo Fighters docela otáleli. Opak je ale pravdou. Původně bylo album Medicine At Midnight naplánováno na rok 2020 k turné a jejich 25. výročí na scéně. Pandemie ale do původního termínu slušně hodila vidle, a tak se čekání ještě o rok prodloužilo. Pokud očekáváte jen pohodovou hudbu a ne adepta na ocenění Grammy, rozhodně nebudete zklamaní. Těm ostatním musíme bohužel zkazit náladu.

Čtěte také: Ceny Anděl 2020: Nominacím vévodí Lenka Dusilová, Tata Bojs a Jaromír Nohavica

Medicine At Midnight je v pořadí desátou studiovou deskou kapely. Povězme si zcela upřímně, že i přes své jubilejní číslo se z alba nestane nezapomenutelný kousek jako tomu bylo například u Wasting Light z roku 2011. Novinka rozhodně není propadák, ani vás neunudí k smrti a nedonutí k přepnutí jinam. Naopak, poslouchá se hezky a jelikož celková stopáž sahá pod čtyřicet minut, tak i rychle ubíhá. Neobsahuje ale nic převratného, nic, co se vám okamžitě vryje pod kůži. Přitom přesně takovou hudbu Foo Fighters dříve dělat uměli.

Bubeník Taylor Hawkins už dříve odkazoval na fakt, že deska půjde naproti popovému směru. Určitě se v tomto verdiktu nemýlil, ale i přes to velmi často nabydete dojmu, že tam někde v pozadí slyšíte staré Foo Fighters, co umí dělat věci jako The Pretender. Neočekávajte však žádnou party hudbu, na níž samotný Dave před vydáním upozorňoval, když i zároveň odkazoval na inspiraci Davidem Bowiem.

Čtěte také: Cult of Luna na albu “The Raging River” představují znamenitou směs atmosféry a virtuozity

Otvíračkou je skladba Making Fire, kde si hned za začátku popěvuje zpěvákova dcera Violet a melodické „Na na na“ prostupuje celou nahrávkou. Rukopis kapely je zde nezaměnitelný. Následující Shame Shame taktéž odkazuje na starší tvorbu Foo Fighters, kterým nelze nic vytknout. Zdařilá je navíc i basová linka napříč celým albem. Trefou do černého je Cloudspotter. Zde už jde do popředí Davův výraznější vokál, včetně ikonického řevu. Mezi nejostřejší skladby jednoznačně lze zařadit No Son Of Mine a Holding Poison i po stránce nástrojů, kdy výrazná kytara krásně rezonuje s bicími i zpěvem. Celou devítku uzavírá Love Dies Young za doprovodu akustické kytary. Krásně uteče a vy si pokyvujete, že to celé vlastně nedopadlo špatně, že nebudete trvat dlouho a pustíte si album znovu.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kdo stojí za streamovacím gigantem Spotify a proč je často kritizováno?

Medicine At Midnight se sice nedá označit za něco přelomového. Nejsou tak tvrdí, jako bývali kdysi. Jsou spíše popovější, k čemuž jim dopomohl producent Greg Kurstin (Adele, Sia, Katy Perry), i přes to všechno ale Foo Fighters neztrácejí svou rozpoznatelnou tvář.

Medicine at Midnight - WikipediaFoo Fighters – Medicine At Midnight

Skladby: Making A Fire, Shame Shame, Cloudpotter, Waiting On A War, Medicine At Midnight, No Son Of Mine, Holding Poison, Chasing Birds, Love Dies Young
Vydavatelství: RCA Records
Celkový čas: 36 min

Hodnocení: 70 %


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 394 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.