Kapela Jelen je na desce Světlo ve tmě velmi přírodní

Jelen | Foto: Petr Kozlík/SinglTon/Universal Music

Česká kapela Jelen vydala studiové album, které pojmenovala Světlo ve tmě. Odvážně na něm vstupuje do vod stylů country a folku. A daří se jí to.

Žánry country, bluegrass a jim podobné už dnes tak oblíbené nejsou. České legendy jako Pavel Bobek nebo Michal Tučný již dlouho nemají žádného viditelného následovníka. Ovšem nyní se z temného lesa vyhoupla kapela Jelen. Hudba s čistým zvukem zejména akustických nástrojů a dobrý a pohodový text, to jsou znaky, které nese jejich celá tvorba a také nejnovější album Světlo ve tmě. Kapela se, se zpěvákem Jindrou Polákem v čele, vrací ke kořenům původních stylů (jak potvrzuje v našem rozhovoru zde), a to ve světovém formátu. A to i přesto, že je hned úvodní, eponymní skladba o smrti jelena.

Skvělou barvu Polákova hlasu doplňuje široká škála nástrojů. Těmi nejčastějšími jsou samozřejmě akustická kytara, basa a bicí, ale zazní také banjo, akordeon nebo foukací harmonika. To, že se kapela Jelen vrací ke kořenům, dokazují i texty, které jsou hlavně o přírodě. Rytmická Magdaléna je jedna z mála z alba, která má rychlejší tempo. Většina dalších písniček sice nenudí, ale nějaká svižnější pecka by neuškodila. Folková skladba James Dean je věnována americkému herci a má pořádně hutný koncept. Nejpovedenější jsou pak Světlo ve tmě, Pár letních chvil nebo Listopad. Naopak poslední skladba Neumírám působí až moc skepticky.

Album kapely Jelen Světlo ve tmě nabízí ty pravé prvky bluegrassu a jelikož u nás není příliš interpretů s podobným záměrem, patří této kapele velké plus. K tomu připočtěme český zpěv, skvělý hlas a čistý přírodní zvuk a vyjde nám poměrně dobrá deska. Minimálně budete po poslechu tohoto alba zvědaví, co připraví parta jménem Jelen příště.

Jele- Světlo ve tměJelen-Světlo ve tmě
Skladby: Jelen, Nelítám, Nebe nad Prahou, Magdaléna, Z kola ven, James Dean, Světlo ve tmě, Smutný pocit, Pár letních chvil, Listopad, Až příště přijdeš, Neumírám
Vydavatel: Universal Music
Celkový čas: 41:22
Hodnocení: 75%


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.