Marpova deska Dead Man Walking nabízí jedinečnou kombinaci rapu, country a metalu

Marpo & TroubleGang, Fléda 2018 | Foto: Marie Veselá, MonsterMusic

Marpo před nedávnem vydal zřejmě svou prozatím nejzajímavější desku s názvem Dead Man Walking. Tahle nahrávka boří hranice rapu a dalších žánrů, přičemž vytváří na naší scéně nevídanou záležitost.

Pro Otakara Petřinu alias Marpa je tento rok celkově zásadní. Po mnoha letech do něj vstoupil pouze na vlastních nohou, když se zbavil břemene jménem Chinaski. Přestože mu bude bubnování určitě chybět, vzhledem ke vztahům v kapele se nepochybně jedná o krok dopředu. Navíc ho zanedlouho čeká doposud největší halový koncert v O2 areně, kde představí zejména nový materiál.

Čtěte také: TIP REDAKCE: V minulosti podceňovaný Marpo přepisuje dějiny tuzemské rapové scény

A nyní už k samotné desce. Jak jsem již zmínil v úvodu, jedná se o zdaleka nejprogresivnější desku jeho kariéry. Už v loňském roce dokompletoval svou kapelu, když do ní přišel i známý kytarista a producent Marcus Tran. Poprvé byl vyzkoušen na obrovské show v rámci loňských Majálesů, a protože se tato spolupráce osvědčila, nic nebránilo ve společné tvorbě nového materiálu.

Už úvodní skladba Demons dává tušit, že se nebude jednat o klasickou hip-hopovou desku. Marpo do ní totiž vložil country ducha, přičemž se inspiroval zejména v Americe. Textově se jedná o určité vyjádření k odchodu z Chinaski a vlastně hned na začátku alba tím tuto kapitolu opouští.

Report: Marpo: Raper z malé země, který dozrál světové úrovně

Následně přichází Motel 6 a s ním i další změna žánru. Po úvodních melodických kytarových linkách přichází čas na trochu ostřejší hudbu inspirovanou nu-metalem. V této skladbě velice dobře funguje kombinace zpěvu a rapu, která není na české hip-hopové scéně úplně obvyklá. A podobným směrem to pokračuje napříč celou deskou. Polohy zpěvu i tvrdost kytar se střídají a album je díky tomu maximálně různorodé.

V jedné z dalších skladeb Conor McGregor hostuje IronKap & WHNT. Název samozřejmě inspiroval známý zápasník. Sám Marpo se aktivně věnuje Muay Thai, takže se podobná tématika dala očekávat. Zároveň se jedná o velice tvrdou skladbu, která svým vyzněním koresponduje se samotným obsahem.

Nechybí ani duet Kruh s populární zpěvačkou Lenny, který už známe díky videoklipu. V něm je dávka silných emocí a především úžasného spojení dvou zcela odlišných hlasových projevů.

Čtěte také: Marpo vydal biografickou knihu OTAKAR III a na příští rok připravuje open air pro 25 000 lidí

Na desku se vešli ještě dva další hosté v podobě rapperů Kaliho a Rytmuse. Druhý jmenovaný ostatně vyzval právě Marpa k boxerskému zápasu, takže se v letošním roce ještě minimálně jednou střetnou. A bude to hodně tvrdá záležitost stejně jako jejich společná skladba Podle sebe. Tahle věc dává svým stylem vzpomínat na dřívější tvorbu, ale jedná se spíše o výjimečnou záležitost. Většina ostatních věcí totiž putuje zcela novým směrem.

Oblíbený rapper se toho opravdu nebojí a svědomitě se řídí heslem, že je potřeba se patřičně vyvíjet. Společně se svou kapelou vytvořil nahrávku, která může určit nový směr v hip-hopovém žánru. Někteří jeho fanoušci to možná budou hodně dlouho rozdýchávat a jejich hněv zřejmě nikdy nepomine. Na druhou stranu tím Marpo dostává svou hudbu mezi daleko širší spektrum publika a jednoznačně dává vědět, že se nebude řídit podle žádných nesmyslných žánrových pravidel.

Marpo – Dead Man Walking

Skladby: Demons, Motel 6, Dead Man Walking, Conor McGregor, Kruh, Potlesk, Pop, 17, Je to tak dávno, Synové anarchie, Řeka, Dopis, Podle sebe
Celkový čas: 46:46
Vydavatelství: Sherwood Digital a.s.

Hodnocení: 90 %


Napište komentář