Nebe vydali Než se rozední. Nejen Krajčo na ně může být hrdý

Nebe vydali Než se rozední | Foto: Ondřej Pýcha

Havířovská kapela, která si říká jednoduše Nebe, vydává právě dnes, 30. května, své druhé studiové album. A co na tom, že jim kdysi vypomohl Richard Krajčo.

Desku Než se rozední spouští aktuální (stejnojmenný) singl. Tím posluchače skupina Nebe přišpendlí do křesla a donutí je prozpěvovat s nimi, jelikož z éterů tuzemských rádií je skladba dobře známá. Že se druhou studiovou nahrávkou havířovská sestava vymaňuje ze stínu Richarda Krajča, nasvědčuje i song s pořadovým číslem dvě – Slzy.

Nebe je rozkrájený a padáky připravený,“ rozjíždí se refrén v singlu Padáky. Tato skladba bude jistě velice oblíbenou festivalovou peckou, je k tomu přímo předurčená. Radost všem, co si pořídí Než se rozední, udělá jistě i pilotní singl alba Vteřina. Tedy těm, kdo nesedí denně u rádia, protože některým ho mohlo právě rozhlasové vysílání pekelně znechutit.

Věděli jste, že…

Nebe se proslavilo především předskakováním skupině Mandrage a Kryštof? Právě v tu chvíli začala i spolupráce s frontmanem Kryštof Richardem Krajčem. Dodnes někteří Nebi říkají Malí Richardové.

V jámě lvové začíná tak trochu mumrajem, blíže nespecifikovaným zvukem, který se naštěstí po několika sekundách mění v příjemnou záležitost s textem, který jako jediný obsahuje i nespisovné slovo, jež se ovšem do této jámy hodí. „Snažili jsme se, aby byla deska pestrá a lze na ní najít zatím naši nejtvrdší píseň V jámě lvové,“ prozrazuje Harazin.

Přečtěte si také rozhovor s kapelou Nebe

Stejně jako téměř ve všech desíti kouscích na kompilaci, začíná i Pandořina skříňka pomaleji, než ve výsledku je. Nebe mají zřejmě rádi pomalejší rozjezdy. Jedinou baladou a zároveň závěrečnou se stala píseň Opuštění, která se zdá býti jednou z nejpovedenějších po textové stránce.

Sečtěno a podtrženo, Nebe určitě nejsou Kryštof. A podobnost a hloubka textů? Co by ne, když zpěvák z Nebe Petr Harazin vypomáhal právě Krajčovi s některými texty na Inzerát? Jenže v Než se rozední Richard Krajčo své prsty nemá. Nebe jsou bez řečí popovější, i když jistě nezasáhnou tak široké spektrum posluchačů. Ale na to mají kluci ještě dostatek času, protože pochybuji, že by jen tak zapadli v poličkách posluchačů a harddiscích hudebních vydavatelství.

Vyhrajte jedno z CD Než se rozední v soutěži

Jsem rád, že jsem se v klucích nespletl a vytáhl je, i když o ně na začátku nikdo nestál. Jsou to šikulové a teď u velké firmy vydávají své druhé album,“ píše na své facebookové stránce Richard Krajčo. Deska Než se rozední byla nahrána v DC Studiu pod vedením Dalibora Cidlinského jr. a bude pokřtěna Igorem Timkem z No Name v den vydání, tedy 30. května, ve Stolárna Music Clubu v Havířově.

nebe - než se rozedníNebe – Než se rozední

Skladby: Než se rozední, Slzy, Padáky, Vteřina, Meziměsto, V jámě lvové, Pandořina skříňka, Vracenky, Vím že tam jsi, Opuštění

Celkový čas: 36:53

Vydavatelství: Universal Music

Hodnocení: 85 %


Napište komentář

vlastimil.blazek
O vlastimil.blazek 137 Článků
Studoval SZeŠ v Březnici, po vojně se věnoval práci v zahraničí, poté začal psát jako řadový redaktor. Několik úspěchů ho dovedlo až na post šéfredaktora nejmenovaného magazínu. Po neshodách v něm zakládá Monstermusic.cz, v srpnu 2013 spouští zkušební verzi, která se osvědčuje...