Součást od Pavla Callty nabízí lásku ze všech stran

Pavel Callta | Zdroj: Warner Music

Zpěvák a textař Pavel Callta se po třech letech vrací s novou deskou, pojmenoval ji Součást a neopouští ho zpívání o lásce. Jak na nás album zapůsobilo?

Pavel Callta se do rádií dostal poprvé v roce 2015 se singlem Terapeut. Později, ve stejném roce, vydal své debutové autorské album Momenty, kterému dělala kmotru zpěvačka Lucie Bílá. Následně přidával singly jako PropojeniTak Promiň nebo Píšem si svůj sen, ve kterých našli mnozí zalíbení, a poslední dva z nich dokonce i skončily na druhém písničkářově albu Součást, jež vyšlo 23. listopadu. Pavel se doposud prosazoval příjemnými písničkami za doprovodu výrazné kytary a emocionálně výpravný klipy a ani s Součástí tomu není jinak.

Rozhovor: Eliška Buociková: Stejně je všechno o lásce

Součást je album složené z třinácti písní, které spojuje silné téma lásky a zlomeného srdce – něco, co se dá Pavlovi lehko uvěřit. Jeho slova zní upřímně a přesvědčivě, navíc se ve spojení s jeho hlasem i velmi hezky poslouchají. Dalo by se ovšem diskutovat o tom, zda texty oplývají nějakou komplexnější myšlenkou a výraznější kvalitou. Rýmy jsou vcelku přímočaré a místy působí našroubovaně, jako například v písni Asi jsem blázen: „Asi jsem blázen, ne, není to fráze, jsme uprostřed hráze, plaveme do extáze.“

Hudební podklad, jemuž dominuje známá kytara, je taky velice slušně provedený, ale mezi jednotlivými písněmi k moc velkým změnám, kromě tempa, nedochází. Pokud jste pár minut nepozorní, nevíte, zda ještě pokračují Doteky, nebo už jste u další písně Součást. 

Na desce se objevují dva hosté, a to při již dříve zmíněné písni Píšem si svůj sen, která vznikla za spolupráce s Leošem Marešem, a na posledním tracku Písnička, kde hostuje další český miláček, Pokáč. Je nutno uznat, že obě písničky nad ostatními trochu vyčnívají, a to nejen kvůli změně od zajetého hlasu Pavla Callty.

Ačkoli už je skladba Píšem si svůj sen trochu ohraná, Leoš svým stylem přednesu a typem rýmování baví pořád dokola a dokáže tím nakazit i celý song. To stejné se dá rozhodně říct i o Pokáčovi, jehož satirický pláč nad svou plešatou hlavou dokáže kde koho rozesmát. Úsměvný je i moment, kdy chce revizorka v brněnské šalině zkontrolovat nešťastnému Pavlovi pražskou Lítačku. U Písničky je jedinečný i samotný instrumentál – zvuk a tempo posluchače zaujmou hned od první vteřiny, takže píseň odlišuje od všech předcházejících. S deskou se díky tomu loučíte s pocitem, že na ni nezapomenete.

Pavel Callta na svém druhém albu Součást potvrzuje, že chce svými něžnými slovy a pěkným, sympatickým vzhledem působit na ty jemnější duše, které se po naší zemi pohybují, a i kdyby to nebyl jeho záměr, rozhodně se mu to daří. Jeho hudba, ač si jsou všechny písničky v mnohém dosti podobné, přitáhne každé veselé i zlomené srdce a udělá mu alespoň na chvíli dobře.

Pavel Callta – Součást

Seznam skladeb: Jedno tělo jedna duše, Nedotknutelní, Tak promiň, Jednou jsem někde čet, Na cestách, Píšem si svůj sen – feat. Leoš Mareš, Nezapomeň, Endorfin, Doteky, Součást, Hrát tvou hru, Asi jsem blázen, Písnička (feat. Pokáč)
Celkový čas: 41 min
Vydavatelství: Warner Music

Hodnocení: 70 %


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.