The 1975 do nového alba vnesli samolibost, chaotické experimentování, ale také jejich nejostřejší píseň

Matty Healy, The 1975 - Forum Karlín 2017 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Několikrát odložené album britských indie-rockerů The 1975 je konečně tu a fanoušci si od pátečního rána mohou plnými doušky užívat novinku Notes on a Conditional Form. Pokud jste si mysleli, že ačkoliv je The 1975 kapela mnoha tváří, přibližně víte, co od ní čekat, pravděpodobně jste se zmýlili. Nová deska je plná experimentování, boje proti klimatickým změnám a překvapivě dobré elektronické hudby.

Notes on a Conditional Form obsahuje 22 tracků a je považováno za další část projektu Music for Cars, na němž kapela pracuje již několik let a také má značit pokračování desky A Brief Inquiry Into Online Relationships z roku 2018. Celé album, jak už tomu u této indie party bývá, otevírá skladba s názvem The 1975, v níž se pomyslného kormidla ujala švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg. Frontman kapely Matthew Healy v jednom z rozhovorů prohlásil, že Greta je nejpunkovější člověk, jakého kdy potkal, a proto není divu, že ji kapela oslovila pro otevření této desky. Její vytrvalá řeč se posluchači dostane pod kůži a tak můžeme doufat, že třeba právě díky spojení s The 1975 se začne o změně klimatu více mluvit.

Čtěte také: 5 nejlepších live show britské indie kapely The 1975

Po emotivním rozjezdu obsahujícím důležité poselství přichází opravdová pecka – People. Tohle je asi nejostřejší skladba, kterou kdy The 1975 vydali, a skvěle zapadá do kontextu celého alba. Když Matty křičí „probuď se, probuď se, probuď se,” působí to snad na každou buňku v těle. Jakmile se v posluchači díky People nahromadí adrenalin, Matthew a jeho kumpáni tento stav ihned utnou pomocí songu The End (Music for Cars). Instrumentální hudba, která je spíše vhodná na pozadí, sice není špatná, ale možná by se hodila až do pozdější části desky. Ve stejném duchu se pak nesou singly Streaming nebo Having No Head – ten nás postupně připravuje na další odbočku Notes on a Conditional Form.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Zlomové okamžiky v tvorbě kapely The 1975

Elektro, techno, taneční muzika. Hudebních žánrů, do kterých by The 1975 ještě nezabrousili, již moc nezbývá, a to díky nahrávkám Yeah I Know, What Should I Say, Bagsy Not in Net a Shiny Collarbone. Lehké jednoduché texty, ale o to těžší vibrace vás prostě budou bavit. Obzvláště skladba Shiny Collarbone je velmi nečekaná, hravá, výstřední a dává jasně najevo, že kapela bude samolibě dělat hudbu, která ji baví a nenechá se rozhodit škatulkami. To dokazuje také ve What Should I Say, kam se Healymu povedl velmi originálně zakomponovat vibe, který najdeme v hitu Fade od Kanyeho Westa.

Ačkoliv se zdá, že Notes on a Conditional Form obsahuje jeden skvělý song za druhým, přicházejí také části, které jsou poněkud nudnější a mdlé. Tonight (I Wish I Was Your Boy) nebo třeba Playing on My Mind jsou sice jemné a takřka bezchybné tracky, ale skoro jako by v nich něco chybělo. Po výrazné a typicky „najntýnovské“ skladbě If You’re Too Shy (Let Me Know), která je označováno za sexy verzi songu Girls z alba The 1975, může Playing on My Mind působit utahanějším dojmem. Není však pochyb, že i tahle akustická nahrávka si najde své fanoušky.

Čtěte také: Rock for People se letos neuskuteční, těšit se můžeme až na rok 2021

Notes on a Conditional Form je koneckonců velmi povedený počin, na kterém kapela ukázala, jak moc žánrově nezařaditelná je. Sice se nejedná o nejlepší desku The 1975, ale kdyby obsahovala míň než 22 tracků a ořezaly se tzv. skladby navíc, možná by i na první příčku v tomto pomyslném žebříčku dosáhla. Za experimentování s elektronikou a také samolibost, kterou kapela do alba vnesla, si jistojistě vyslouží obdiv.

The 1975 – Notes on a Conditional Form

Skladby: The 1975, People, The End (Music for Cars), Frail State of Mind, Streaming, The Birthday Party, Yeah I Know, Then Because She Goes, Jesus Christ 2005 God Bless America, Roadkill, Me & You Together Song, I Think There’s Something You Should Know, Nothing Revealed / Everything Denied, Tonight (I Wish I Was Your Boy), Shiny Collarbone, If You’re Too Shy (Let Me Know), Playing on My Mind, Having No Head, What Should I Say, Bagsy Not in Net, Don’t Worry, Guys
Celkový čas:  80:30 min
Vydavatelství: Dirty Hit / Polydor

Hodnocení: 88 %


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.