Under Quiet: Nová deska Never Sol nadchne náročné posluchače

Never Sol | Zdroj: facebook.com

Temná, melancholická a náročná – taková slova definují desku Under Quiet z dílny Sáry Vondráškové, známé jako Never Sol, a Honzy P. Muchowa, jenž posunula českou alternativu o dimenzi dál. Debutové album Under Quiet vyšlo v září letošního roku z edice Supraphonu a přineslo do českých hudebních vod tvorbu, jaká nám už dlouho scházela. 

Hudební počin mimořádného talentu české hudební scény – zpěvačky, skladatelky a klavíristky Sáry Vondráškové, s názvem Under Quiet, je vyzrálým a velice osobitým debutovým albem, díky kterému se zpěvačka se svým vokálem zapsala do povědomí posluchačů, kteří oceňují sofistikovanou a detailně promyšlenou hudbu.

Sára Vondrášková na sebe poprvé upozornila baladou Laydown z filmu Ve stínu, díky které se dala dohromady s budoucím producentem svého debutu, jenž je jednou z nejvýraznějších postav tuzemské producentské scény – Janem P. Muchowem. Společnou prací na tomto albu se jim podařilo dalece přesáhnout hranice české hudební scény.

Magicky podmanivá hudba spadá někam pod nezávislý pop, sofistikovanou elektroniku a indie, avšak nic z toho by nemělo efekt bez uchvacujícího vokálu a Sářiny osobitosti. Při poslechu je evidentní inspirace u dream popové Natashy Khan (Bat For Lashes), Fiony Apple či u hudebnice Chan Marshall, jež se ukrývá pod alter egem Cat Power. Křehkost, se kterou Sára proplouvá ve vodách alternativního popu, vytváří poněkud temnou, ale energií nabitou atmosféru, která Vás dostane až někam za hranice pocitů.

Kupříkladu skladba Hands okouzluje magickou atmosférou, kterou doprovází úchvatný umělecký vizuál, který dává vyniknout křehkosti Sářiny osobnosti a tvorby – a to se prý česká hudební scéna potýká s nedostatkem talentů! Rukopis Honzy Muchowa je naprosto evidentní. Je třeba ocenit, že oba dva hudebníci si zachovali svůj styl, osobitost a nepodlehli vlivu toho druhého, a tak dosáhli naprosto harmonického profesionálního souladu.

Na melancholicky odhodlanou a temnou hudbu Sáry Vondráškové je nezbytná atmosféra, čas a místo, ale když se podaří je najít, je to jedinečný hudební a emoční vrchol.

Never Sol - Under Quiet

Never Sol – Under Quiet

Skladby: Lake, Hands, Run With the Wolves, Places, Breathe, Lay Down, The Dive, Eyes Skin Move, Burning, Saint Fly (Káča&Sára), Zero, Femme Fatale

Celkový čas: 49:03

Vydavatel: Supraphon

Hodnocení: 80%


Napište komentář

Magdaléna Simonová
O Magdaléna Simonová 44 Článků
Mám ráda hudbu, koncerty, večírky a vše kolem. Studuju Sociologii a sociální politiku, hraju na saxofon a miluju jazz a elektro... jo a taky píšu o jídle.