Billy Talent v Praze: Když porazíte Kanadu v hokeji, přijedeme vám zahrát zadarmo

Billy Talent, Praha 2017 | Foto: Lukáš Loužecký, MonsterMusic

Už po desáté zavítali kanadští rockeři Billy Talent do České republiky a své jubileum po koncertě v Olomouci náležitě oslavili na dvoře smíchovského pivovaru Staropramen. A kdo přišel, neprohloupil.

Do areálu začali organizátoři pouštět už v půl šesté a ačkoli by se mohlo zdát, že dvůr nebude kapacitně stačit, ve finále se lokalita mezi Smíchovským nádražím a Andělem ukázala jako ideální a v mnoha ohledech i praktická. A co především – bez ohledu na to, kde kdo stál, nikdy to nebylo daleko od hlavní stage.

Jako předkapelu si Billy Talent přivezli britskou formaci Tigress a ačkoli snad celé publikum přišlo kvůli jejich slavnějším kolegům, Tigress předčili očekávání mnohých a nabídli pestrou a zábavnou show. Pozornost od svého make-upu, který byl velmi evidentně ovlivněn teplotou vysoko přesahující 30° C, pak zpěvačka odvedla výtečným výkonem a pětice v jejích zádech též nijak nezaostávala.

Zhruba čtvrt hodiny po osmé ale už konečně přišel čas na příchod očekávané čtveřice. Ta do Prahy dorazila po koncertě na olomoucké Korunní pevnůstce a nastoupila klasicky za tónů skladby Devil in a Midnight Mass, typicky oděna do červeného a fanoušky nezklamal ani kytarista Ian D’Sa, jehož ikonický účes jakýmsi způsobem přežil i zmíněné vedro. O „fungování“ jeho vlasů se ale vedou konspirační teorie i za běžných podmínek a nebylo tak čemu se divit.

Billy Talent mají na kontě zatím pět alb a právě to poslední, Afraid of Heights, hrálo během večera téměř hlavní roli. Vesměs sice setlist obsahoval průřez celou téměř patnáctiletou tvorbou kapely, celkem šest kousků ale pocházelo z loňského počinu – Big Red Gun, Ghost Ship of Cannibal Rats, The Crutch, Leave Them All Behind a dvojice hitů, které zazněly už loni na Aerodrome, Afraid of Heights a Louder Than the DJ.

Jinak byla k slyšení i spousta známých pecek a překvapivě kromě nejslavnějšího Billy Talent II čerpala kapela dost i ze své debutové desky, kterou ocenili především v téměř nezastavitelném kotli. Od This Suffering, přes This Is How It Goes, Surrender, Saint Veronika, až po předpřídavkové Devil On My Shoulder a Red Flag, každou sekundu rock’n’rollu v podání Billy Talent si fanoušci naplno užívali a atmosféra viditelně těšila i samotnou kapelu, která i přes energetický set neustále držela pozitivní náladu a o úsměvy nebyla nouze.

Během přes hodinu a půl trvajícího koncertu několikrát dostal „povídavou“ i frontman Ben Kowalewicz a stejně jako v Olomouci zmínil, že Billy Talent pochází z Kanady, tedy ze země, která pravidelně poráží Česko v hokeji. Po nelibé reakci publika ale slíbil, že pokud na Zimních olympijských hrách 2018 vyhraje česká reprezentace nad svými kanadskými soky, přijedou Billy Talent do Česka znovu a zahrají tu zadarmo.

Promluv k publiku ale, jak už to tak u koncertů Billy Talent bývá, bylo více a došla řeč i na politickou situaci ve světě, kapela však nezapomněla ani na uctění památky nedávno zemřelého Chrise Cornella a Chestera Benningtona a věnovala jim skladbu Nothing to Lose. No a ke konci koncertu přišel ještě jeden slib – jelikož se jednalo o 10. koncert Billy Talent v České republice, Kowalewicz oznámil, že jich tu udělají ještě alespoň dalších 10.

Koncert byl zakončen přídavkovou trojicí v podobě Fallen Leaves, Try Honesty a Viking Death March, ani po rozházení trsátek a paliček a následného humorného házení setlistů v režii basáka Jonathana Gallanta ale zábava neskončila. Nevídaná atmosféra na koncertě dala po jeho skončení za vznik jakémusi kruhu fanoušků, který za doprovodu hudby z reproduktorů tančil ještě dlouhé minuty poté.

Billy Talent sice už pár let začínají a končí koncerty stále stejnými skladbami, zážitek ale přivezou vždy unikátní a vždy do svého vystoupení dají maximum. Přesně tak to bylo i v Praze, své kvality ohromujícím způsobem ukázal zpěvák Ben Kowalewicz, Ian D’Sa spolu s Jonathanem Gallantem bavili publikum svými propracovanými riffy a Jordan Hastings za bicími skvěle zastoupil původního bubeníka Aarona Solowoniuka, který s kapelou kvůli roztroušené skleróze od loňského roku nevystupuje.

Nespoutaní, zábavní a plní energie, to byli Billy Talent v Praze. Své české fanoušky kapela navštěvuje zvlášť často a právě čtvrteční večer byl ztělesněním toho, proč tuzemské rockery tato parta zřejmě nikdy neomrzí.

A komu se už po Billy Talent stýská, může si koncert zopakovat u sebe doma, a to díky našemu playlistu na Spotify, který najdete hned pod tímto textem. A nezapomeňte se podívat i na náš fotoreport z celého večera!


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.