Dan Bárta vystoupil na střeše pražské Lucerny. V půl sedmé ráno

Dan Bárta a En.Dru
Dan Bárta a En.Dru | Foto: Kateřina Postránecká, MonsterMusic

O vskutku neobvyklý zážitek se v první zářijový pátek postaral na střeše pražské Lucerny zpěvák Dan Bárta společně s beatboxerem En.Dru. Už před sedmou ranní tam pro zhruba stovku fanoušků vystoupili jako součást série brzkých koncertů „před prací“.

Páternosterem vyjet na střechu Lucerny, najít si místo na umělém trávníku a stát se součástí půlkruhu fanoušků obklopujících prostor s několika mikrofony a efekty. A pak už jen krátkou chvíli počkat, než si dvojice v podobě Dana Bárty a En.Dru přisedne a za úsvitu začne své představení.

Fotoreport: Dan Bárta a En.Dru, 7. 9. 2018, střecha Lucerny, Praha

Bártova slova „my vlastně ještě úplně nevíme, co tu budeme dělat“ v podstatě vystihla celý průběh následující hodiny. Beatboxová show byla nejen plná efektů včetně looperů a různých modulací hlasu, ale především byla plná improvizace a spontánnosti. A o humor též nebylo nouze, zejména díky přítomnosti dvou okolo pobíhajících slepic a poté i opravdového králíka v klobouku.

Byť se jednalo pouze o dvojici hudebníků, společnými silami svých bránic dokázali utvořit hned několik písní a každou s naprosto jiným podtónem. Zatímco v jednu chvíli tak zněli jako dvacetičlenný sbor odkudsi z Afriky, další píseň už připomínala diskotékové rytmy a roztančila řadu příchozích. V doplnění o scenerii vycházejícího slunce pak celá akce spíše než koncert známého pódiového bouřliváka připomínala poklidný a pohodový ranní happening s příjemným hudebním podkresem.

Rozhovor: Dan Bárta: Natancuju i šest kilometrů za koncert, díky rádiu vím, co bych dělat nechtěl

Dan Bárta se beatboxu věnuje již řadu let, v minulosti ho dokonce měli fanoušci možnost spatřit s legendou a jedním z průkopníků tohoto neobvyklého stylu hudby, Bobbym McFerrinem. Mezitím En.Dru se v současnosti řadí mezi vůbec nejúspěšnější české beatboxery a před několika lety se mu podařilo ukořistit i titul vicemistra světa v loopingu.

Oba dohromady přitom v páteční ráno nabídli nevšední zážitek jak po hudební stránce, tak i co se pojetí samotné akce týče. Desítkám Pražanů tak zpříjemnili začátek posledního pracovního dne tohoto týdne.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.