Festival v psychiatrické léčebně: Mezi ploty oslavily 26. ročník s Horkýže Slíže i Vojtou Dykem

Horkýže Slíže
Horkýže Slíže | Foto: Vojtěch Baroch, MonsterMusic

První pořádně letní víkend letošního roku neunikl ani pražským Bohnicím a 26. ročníku ne úplně obvyklého festivalu Mezi ploty, který se konal v areálu tamější psychiatrické léčebny. Vystoupili i Xindl X, Tomáš Klus nebo Vojtěch Dyk.

Při prvním pohledu na lineup by se zdálo, že se jedná o festival jako každý jiný. Mezi ploty však do kategorie běžných festivalů rozhodně nepatří a daly to o sobě vědět i s letošním ročníkem, na nějž 26. a 27. května dorazilo na 20 000 návštěvníků.

Fotoreport: Foto: Mezi ploty, 27. 5. 2018, Praha – Bohnice

Festival nabídl po celém prostoru léčebny množství různorodých scén, a to nejen hudebních, ale i divadelních, mezi nimiž hlavní roli hrálo Divadlo Za plotem. Do toho mohli diváci, při symbolické ceně 1 Kč za představení, dorazit na soubory Spitfire Company či Divadlo Bolka Polívky. Několik představení, ať už v podobě stand-up comedy či jiných humorných žánrů, proběhlo na protější scéně smíchu, kam zavítala třeba dvojice komiků Čermák & Staněk Comedy nebo kvartet Slam Poetry.

Snad žádný návštěvník si ale nenechal ujít vskutku nabitou hudební produkci, která se rozkládala na několika stageích po celém areálu a zahrnovala hvězdy snad ze všech odvětví, které tuzemská scéna nabízí. Alternativní zónou tak během víkendu zněl mimo jiné i Smrtislav, Pokáč, Honza Křížek s kapelou, Lenka Dusilová nebo brněnská kapela Mucha.

Naprosto uvolněná letní atmosféra pak vedle ostatních zón panovala i v srdci celého festivalu, tzv. Central Parku. Zde se na hlavním pódiu během obou dnů střídala nejzvučnější jména českého mainstreamu a už krátce po sobotním poledni celý tamní program zahájila kapela Mňága a Žďorp.

Přímé slunce a horko přitom na hojnost publika neměly v podstatě žádný vliv – zatímco někteří se rozhodli letního počasí využít a na trávníku si roztáhli deky, jiní se schovali do přilehlého stanu Staropramen. Pít však mohli pouze nealkoholické pivo – festival byl totiž, vzhledem k povaze svého zasazení, bez jakéhokoli alkoholu.

Co ovšem Mezi ploty ochudily na alkoholu, to přidaly na občerstvení. V celém areálu byly k sehnání snad všechny možné typy pochutin z různých koutů světa. Je libo italská pizza, texaská žebra, thajské nudle, kyperské halloumi nebo mexické chilli? K dostání bylo vše možné a kdo zrovna nenašel na programu svého oblíbeného interpreta, ten mohl až do nekonečna procházet stánky s jídlem. Nebo navštívit jednu z mnoha přednášek o psychologii, které se konaly během přestávek mezi koncerty.

Během soboty se na hlavní stagei vystřídali i rappeři z Prago Union, hvězdný Xindl X nebo Tomáš Klus, který první den uzavřel svým bezchybným a atmosféru výborně doplňujícím vystoupením. Nedělí potom letně naladěné obecenstvo provázeli No Name, energetičtí PSH a třešničkou na dortu byli Horkýže Slíže společně s následujícím headlinerem v podobě Vojtěcha Dyka a jeho B-Side Bandu, kdy zatímco první jmenovaná kapela bavila publikum svým typicky humorně pojatým punk-rockovým soundem, Dyk si zase připravil velkolepou show a vedle písní z vlastního alba Deska si střihl i několik coverů.

To už festival končil i na nedaleké rodinné scéně, kde se o zábavu starali Geront Shadows Revival, jejichž bezchybné podání největších hitů kapely Shadows pravidelně okořeňoval frontman o nevídaně vtipné komentáře a narážky. Street zóna zase po sobotním zakončení od Fast Food Orchestra v druhý den utichla po koncertě rockerů z Krucipüsk.

Mezi ploty v pražských Bohnicích se skvěle povedly i po dvacáté šesté a nebýt naprosté absence kontejnerů na tříděný odpad, a to obzvlášť v době, kdy spousta festivalů bojuje o získání značky čistého festivalu, mohli bychom mluvit o jeho perfektním provedení. Skvělý výběr kapel, nekonečně mnoho stánků s jídlem, výtečně vychytaná koncepce jednotlivých zón a především ta správná festivalová atmosféra – to byly Mezi ploty 2018.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 298 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.