Mňága a Žďorp v Lucerna Music Baru nabídla Karla Plíhala i mnoho dalšího

Mňága a Žďorp - FM CITY Fest, 2021 | Foto: Lucie Nohlová, MonsterMusic

Kapela Mňága a Žďorp pocházející z Valašského Meziříčí je již déle než tři dekády zárukou chytlavých melodií i nápaditých textů. Mistrem obojího je Petr Fiala, frontman skupiny, který je obdařený sympatickým a civilním hlasem. Muzika Mňágy zkrátka dovede pohladit na srdci i na duši, a tak se stalo i 16. března v pražském Lucerna Music Baru.

Nyní ne již výhradně valašská, nýbrž bezmála všemoravská skupina Mňága a Žďorp odstartovala pár minut po deváté svůj koncert v Lucerna Music Baru víceméně akustickou fází. Příjemné songy (vesměs z posledních řadových desek) ještě více nalákaly na nejnovější přírůstek do diskografie kapely, a sice na živý záznam Přístav Unplugged. Přišla řada i na první písně staršího data výroby, a sice na Salám – banán (aneb na bezmála hymnu jedinců trpících krizí mladého věku) a také na skočnou Goin’ Blind, která (dle slov Petra Fialy) vznikla před lety shodou okolností přímo před Lucernou.

Čtěte také: Kapela Buty přivezla do Café V lese pohodovou atmosféru

Nečekaným překvapením byla rozhodně účast proslulého písničkáře Karla Plíhala. Ten v intimnějším duchu zahrál své čtyři písničky, a to včetně Nagasaki Hirošima, kterou kdysi Mňága obdařila údernou cover verzí. Aby toho nebylo málo, Plíhal taktéž konečně po dlouhotrvajících peripetiích pokřtil právě Přístav Unplugged. Mňága krom toho letos slaví své pětatřicáté narozeniny a k vidění bylo dárkové fanouškovské video, v němž hlavní protagonista vyjádřil svou lásku ke kapele přetextovanou písní Chtít chytit vítr (prapůvodně od zasloužilého barda Vladimíra Merty).

Poslední část koncertu se nesla nejen v elektrickém, ale bezpochyby také ve velmi živém a radostném duchu. Poskakující a srdečný Petr Fiala rozdával radost na všechny strany baru. Zbytek kapely se činil neméně, ať už šlo o sehranou rytmiku Petra NekužyMarcela Gabriela, kytary Martina KnoraJaromíra Mikela nebo o Jiřího Tibitanzla, který střídal dechové nástroje jako ponožky (ovšem první roli hrál samozřejmě saxofon). Rozradostněné publikum se dočkalo dlouhé řádky chytlavých písniček, z nichž jsou mnohé již léta dobře známy i posluchačům rádia. Mimo jiné šlo o Písničku pro tebe, Měsíc, Hodinový hotelSpaste svoje duše nebo o song Nejlíp jim bylo.

Je v podstatě pravidlem, že Mňága a Žďorp dává do svých vystoupení skutečně vše a že jsou její koncerty nejen zárukou dobré zábavy, ale také ostrůvkem usměvavé a uvolněné atmosféry. Nejinak tomu bylo 16. března v těsném sousedství Václavského náměstí a jen velmi těžko by někdo našel něco, co by se koncertu dalo vytknout.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 412 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky