Skotští Biffy Clyro předvedli v Roxy koncert roku

Biffy Clyro | Foto: Anthony Mandler

Tříčlenná rocková kapela Biffy Clyro ze Skotska zamířila 14. listopadu po třech letech znovu do Prahy. S novým albem na kontě, ověnčená cenami a ve věku dospělosti jistě i s větším sebevědomím vyprodala Roxy. 

Biffy Clyro, již byli nedávno oceněni za své letošní vystoupení na britském festivalu Reading v anketě UK live Music Awards a jejichž aktuální dvojalbum Opposites, které vyšlo v květnu tohoto roku, zvítězilo minulý měsíc v anketě hudebního časopisu Q v kategorii Nejlepší album, přivezli do pražského klubu Roxy více než devadesátiminutovou show čítající něco přes dvacet písniček.

Biffy Clyro rozhodně patří mezi vůbec nejžádanější live kapely na ostrovech. O tom svědčí vyprodané stadiony a též to, že v létě na zmiňovaném Reading festivalu (a Leeds festivalu) vystoupili v pozici headlinerů. Při své aktuální zimní tour vystupují po nevelkých klubech napříč celou Evropou a fanoušci si je tak mohou užít více a lépe než s mnohatisícovým davem za zády. Nebylo překvapením, že bylo v Roxy vyprodáno.

Předkapelou byli londýnští folk-rockoví Dry the River. Kapela v Čechách nepříliš známa začala hrát na minutu přesně, jak bylo dříve avizováno pořadateli. Předvedla několik písniček ze svého debutového alba Shallow Bed, které vyšlo minulý rok, a též několik nových skladeb z připravované druhé studiovky. Sympatické vystoupení trvající necelou půlhodinu příjemně navnadilo posluchače na hlavní hvězdu večera. Někteří diváci si bohužel nevšimli, že nějaké vystoupení začalo a jako projev naprostého disrespektu si povídali dál až dokud Dry the River neskončili hrát.

Zhruba ve 20 hodin a 20 minut se zhasla v sále světla a začala hrát známá skladba We Are Family od Sister Sledge, která většině diváků vykouzlila úsměv na tvářích. Na to vtrhli na pódium Biffy Clyro a zahráli písničku Different People, která je zároveň úvodní skladbou poslední studiové nahrávky. Následně se začaly střídat skladby především ze tří posledních alb – Puzzle (2007), Only Revolutions (2009) a Opposites (2013). Mezi nimi pak song Glitter and Trauma z alba Infinity Land (2004). Poté přišla na řadu dvě akustická sóla frontmana Simona Neila – skladby The Rain a Folding Stars. Ostatní členové vyklidili prostor a Simonovi na záda svítilo jedno silné světlo. To v jeho stínu ozařovalo publikum a on si všechny mohl v klidu prohlídnout, zatímco nechával vyniknout svému výjimečnému hlasu.

Druhou fázi večera otevřela úderná skladba Living Is a Problem Because Everything Dies se zajímavým intrem. Jak se v ní ostatně i zpívá: „Don‘t wanna waste no more time,“ nebyl čas ztrácet čas, a tak členové zpocení od hlavy až k patě a svlečení do půli těla (pokud nepočítáme čtvrtého člena zastrčeného v pozadí, který s tímto nejspíš nesouhlasil) poněkolikáté vyměnili kytary a zahráli. Následovala ještě údernější skladba 57 z prvního alba Blackened Sky (2002). Diváci se též dočkali úspěšného singlu Black Chandelier z poslední desky. Závěrečnou skladbou před přídavkem byla píseň The Captain. Simon se svým „Somebody help me sing!“ nemusel dlouho vybízet a většina zúčastněných se k němu přidala.

Publikum začalo s rozpaky vykřikovat známý pokřik Mon the Biff!, který je na koncertech kapely už běžným, a to buď mezi jednotlivými skladbami či právě před příchodem. Biffy Clyro na sebe nenechali dlouho čekat a znovu vtrhli na pódium. Rozdali úsměvy a řekli, že mají ještě pár songů, které by chtěli zahrát. Těmito skladbami byly pomalá rocková balada Opposite, o poznání tvrdší Stingin‘ Belle a takřka epochální Mountains na závěr, během níž Simon plnou silou několikrát praštil kytarou o zem, až z ní odlétaly kousky. Formace se pak se slibem, že znovu přijede, pokud budeme chtít, rozloučila, rozdala paličky a trsátka a ubrala se do backstage.

Koncert, který měl vše, co má pořádný rockový koncert mít – precizní zvuk, spoustu energie, velké písničky i výborné představení všech členů kapely. Od bezchybného zpěvu Simona Neila až po skvělé doprovodné vokály ostatních. Doufejme tedy, že se Biffy Clyro v Čechách dočkáme dříve, než za další tři roky!


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).