Titanic Live Show svedla boj filmového zvuku s živým orchestrem

Nejoblíbenější verze milostného katastrofického dramatu Titanic doprovázená početným hudebním tělesem započala 14. června evropské turné v pražské O2 aréně.

V podvečer neděle 14. června se do O2 Areny nescházeli ani sportovní, ani ryze hudební nadšenci. Program patřil filmové projekci Cameronova filmu Titanic, s živým soundtrackem v podání Českého národního symfonického orchestru a komorního pěveckého sboru Canti di Praga, coby Titanic Live show.

Plocha arény byla zcela zaplněna sedadly obsazenými návštěvníky polo v gala polo v oděvu parné neděle. Všichni přišli v očekávání více než tříhodinového emocionálního vypětí obsaženého v samotném filmu, toho večera exponenciálně navýšeného o sílu devadesáti nástrojů přítomných hudebníků a okolo třiceti hlasů pěveckého sboru.

Fotoreportáž si můžete prohlédnout zde

Početné těleso dirigované Američanem Justinem Freerem začalo živý soundtrack pěkně od samého počátku – tedy fanfárou 20th Century Fox, což diváky příjemně pobavilo. Ihned se však atmosféra změnila, a to prvním zazněním ústředního motivu celého filmu. Jemnou tesknou melodii z dílny Jamese Hornera, autora hudby k celému tomuto filmu, notovala sólistka sboru.

Originální znění filmu promítané na 24metrovém plátně bylo doplněné o české titulky. Zvuk, rozesílaný do obrovské haly, poněkud rezonoval, samostatně však byla hlasitost akorát. Horší ale bylo spojení originálního zvuku s doprovodem. Nastávalo totiž střídavě několik situací. V několika případech doprovod zcela přehlušil zvuk filmu, takže české publikum bylo jistě rádo za titulky. Pokud zde byli návštěvníci z ciziny, tyto chvilky si museli domyslet (což na druhou stranu nebylo obtížné). Zvláštní v těch chvílích bylo, že se ani nemuselo jednat o nejdramatičtější scény filmu, ale ty zcela normální, nepřepjaté. Jindy bylo snažení desítek muzikantů téměř mařeno naopak silně znějícím zvukem a doprovodnými efekty. Docela překvapivé bylo zachování původního hudebního pozadí v mnoha scénách. Závěrečná My Heart Will Go On zpívaná již při titulcích definitivně završila citovou nálož večera a nepustila nikoho ze sedadla.

Ačkoliv jsem nadšenec klasické hudby a podporuji orchestrální ztvárnění moderních skladeb a doprovodná aranžmá, v tomto případě se mi zdálo, že se jedná trochu o plýtvání sil a práce veškerého zúčastněného aparátu. Ne že by zážitek nestál za to, ale přímou úměru mezi námahou a cenou jsem ve výsledku nenašla. Možná, že v jiných zanechal promítací koncert zcela jiný dojem. To mají možnost vychutnat a posoudit návštěvníci dalších konání této projekce, která se teď v červnu rozjíždí ještě do dalších čtyř evropských měst.


Napište komentář

Barbora Hájková
O Barbora Hájková 118 Článků
Pocházím ze Slezska a miluju hudbu! Mám absolvovanou ZUŠ v oboru klavír, ovšem neumím než interpretovat cizí tvorbu, a to ještě s notami před nosem. O to víc obdivuji opravdové muzikanty a tento server mi umožňuje bližší pohled do jejich světa, o který se chci podělit. Do Prahy jsem se vydala studovat práva a objevila tanec, který se mi stal dalším velkým koníčkem a dále rozšiřuje mé hudební obzory.