Easy Steps: Ve velkých rádiích nás zatím ještě nechtějí

Easy Steps | Foto: Jiří Staněk

V nahrávacím studiu Taurus Records ve Velké Polomi jsme si nedávno popovídali s Evženem Hofmannem, ostravskou kapelou Easy Steps a písničkářem Mendošem. Jelikož Easy Steps právě vydává nové EP a videoklip, první část rozhovoru je tak vystřižena s bubeníkem Vaškem a zpěvákem Vláďou.

Mladá ostravská kapela Easy Steps, která aktuálně spolupracuje s Evženem Hofmannem (kytaristou kapely Kryštof), natočila ve studiu Taurus Records EP Zvukoprázdno, vydala nový klip a bude se snažit zapůsobit na pořadatele letních festivalů. Čtyřpísňové EP bude již brzy k poslechu na Spotify a kanále YouTube.

Na hudební scéně jste nováčci, představte mi, kdo je vlastně kapela Easy Steps.

Vašek: Jsme čtyřčlenná kapela z Ostravy, stylově zasazena, jak my říkáme, do easy-pop-rocku.

Vláďa: Nahrávky máme popovější a koncerty spíš rockovější.

Vašek: Rádi hrajeme a skládáme pop, ale kdyby sis pustila naše starší nahrávky, tak se možná divíš, že nehrajeme metal-core. Všichni jsme vyrůstali na tvrdší hudbě, tak to tam bylo dost cítit. Teď jsme tak všichni naladěni na to, aby si nás mohlo poslechnout širší obyvatelstvo v republice, ale do rádia je cesta spletitá. Nestačí držet jen správný žánr.

V rádiích vás tedy zatím nehrají?

Vašek: Hrají nás ve spoustě aut, protože rodiče mají cédéčka. Jednou nás dokonce hráli v jednom baru na Stodolní a v rádiu Kolej. Pak taky hrajeme hodně u Evžena Hofmanna v obýváku. (smích) Ve velkých rádiích nás zatím ještě nechtějí.

Vláďa: Rádiový proces jsme začali stavět na tom, že jsme začali skládat české písničky. Dříve jsme hráli anglicky a to byly takové ty prvotní myšlenky, že se chytneme za hranicemi. Zpívat anglicky je strašně lehké, ale napsat dobrý český text není žádná sranda. Na lidi minimálně tady v Ostravě ale působí ta čeština líp.

Vašek: Když jsme s kapelou začínali, chtěli jsme být v něčem odlišní, jako asi každá kapela. Jenže někdy to nejde, vzniknou kapely a ty se pak nechají semlít okolím a dostanou se na vlnu toho, co je v rádiích chtěné. Někdo tam určuje žádaný hudební směr, aktuálně například stylem kapely Kryštof, a pak to tak dopadá, že kapela se do rádia dostane pouze, je-li laděna například právě jako Kryštof.

Evžen: Je škoda, že se rádia obávají dát větší prostor nové hudbě. Lidé si pak stěžují, že slyší stále to stejné. Tak vznikne umělá představa, že není co pouštět, že už dnes nejsou takové kapely a nebo písničky jako kdysi, že to není ono. Ony ty písničky ale jsou, jen chybí větší vstřícnost je prezentovat v éteru. Tím se ochuzujeme o nové kapely a interprety. Doufejme, že se to bude lepšit a dobrá práce si najde cestu i přes toto úskalí.

Vašek: Ale my se snažíme jít v hudbě jinak a nechat tomu svůj „ksicht“ a myslím, že se nám to povedlo, protože když jsem si porovnával námi nahrané skladby s ostatními kapelami, měl jsem problém nás k někomu přiřadit. Nevím, jestli je to tím, že jsem členem kapely nebo to je prostě fakt, to ať posoudí nyní jiní.

„Záleží na tom, co člověk preferuje – jestli se vydá snazší cestou, někomu se upíše a dostane se do rádia a potom si ten počin možná ani tolik neužije, a nebo si jde za svým a snaží se prorazit takový, jaký je. Tohle když se podaří, tak je to pak splněný sen.“

Easy Steps v původní pětičlenné sestavě, Foto: Jiří Staněk
Easy Steps v původní pětičlenné sestavě, Foto: Jiří Staněk

Jak vznikla vaše spolupráce s Evženem Hofmannem a jaký vlastně je jako producent?

Vašek: To je taková zajímavá historka, stejně asi jako všechny, když jsme s něčím začínali. Já jsem tady z Polomi, žiju tady několik let a tak postupem času jsem větřil, že je tady i nějaký člen kapely Kryštof, ale vůbec jsem nevěděl kde a kdo. Jednou se pak můj soused zmínil, že Evžena zná a že je to kytarista Kryštof, co si staví nové nahrávací studio, jestli třeba nechceme s ním zkusit něco nahrát. A my že bychom jako chtěli, ale tady v Polomi? Mysleli jsme si, že to bude nějaká chajda, no a když jsme viděli tu stavbu mezi rodinnými baráky, tak jsme byli mile překvapeni, objevili jsme tady takovou malou Ameriku. (smích)

Nějakou dobu trvalo, než jsme našli společnou notu, jak by to mělo znít a vypadat, ale podařilo se. Tím, že jsme sem přišli jako kapela, co se zatím nedostala na výsluní hitparád, tak jsme byli malinko stydliví zpočátku projevit svůj názor. Časem potom, když jsme se s Evženem skamarádili, tak to šlo lépe. 

Jsme s ním maximálně spokojeni.

Evžen Hofmann mimo jiné spolupracuje také s Mendošem, znáte jeho tvorbu? 

Vláďa: Ano ano, poslouchali jsme ho. Mendoš nás vlastně dotlačil do finalizace toho našeho EP. Kdy jsme si nebyli naprosto jisti, jestli ten sound, jaký měly naše písničky předtím, byl ten správný. 

Vašek: Osobně můj favorit je Mendošova písnička To mi nevadí.

A ty Vašku zpíváš?

Vašek: Já bych strašně rád zpíval, jsem ale bubeník a to je strašně těžké povolání. Za prvé kapela nechápe, že bicí jsou hudební nástroj, takže si na to odkládají různé věci, pití, kopou do toho a myslí si, že je to úplně v pořádku. Je to pro ně věc, která zabírá nejvíc místa v autě a za druhé podle ostatních muzikantů bubeníci vůbec nerozumí hudbě, což samozřejmě vůbec není pravda. (smích)

Dostali jste od Evžena nějaké dobré rady?

Evžen: Kluci mají pozitivní energii, ale moje rada zněla tam, že české lidi zajímá čeština víc než angličtina. Kluci pak na koncertech zjistili, že to tak opravdu funguje. Pak jsme spolu natočili 4 skladbové EP Zvukoprázdno. Byli jsme odvážní, líbí se mi, že kluci chtějí dělat věci jinak. 

Kytara, nějaký samplík – vznikne plytká věc. Pro mě je to strašně málo a jsem rád, že to zkoušíme s kluky dělat progresivně a dáváme tomu nové jiné prvky. Doufáme tedy, že EP Zvukoprázdno lidi zaujme i tím, že kromě velkých melodií mají možnost slyšet hloubku aranží, kdy každý song je připravený posluchače oslovit zcela jinou emocí.

Jaké tedy je vaše EP Zvukoprázdno

Vašek: Jsou na něm čtyři české písničky a k jedné nyní vypouštíme i klip. Jde o skladbu Nekonečná.

O čem je nový klip?

Vláďa: Není dějový. Dlouho jsme nevěděli, jestli tam dáme děj, ale nakonec jsme zvolili podstatu atmosférickou.

Vašek: Ten song se dá pochopit mnohými způsoby, my máme jeden svůj, s kterým jsme ho napsali, ale takhle ho vlastně nikdo další nepochopil a vysvětlovat to ani nebudu, protože bych to zkazil. Je to kapelní tajemství.

„Klip jsme natočili, aby si tam každý našel své tajemno a atmosféru.“

Kde jste ho natáčeli?

Vašek: Natáčeli jsme ho v Brně v Kabinětě MÚZRadimem Věžníkem, což je kameraman, který spolupracoval mimo jiné například s kapelou Mirai na klipu Když nemůžeš, tak přidej. S výsledkem jsme spokojeni.

Stává se, že s vámi fanoušci na koncertech zpívají?

Vláďa: Stává se to, většinou z řad kamarádů.

Co byste vzkázali čtenářům Monstermusic?

Vašek: 7. dubna chystáme v Cooltour koncert, tak dorazte! (smích)


Napište komentář

Markéta Koloničná
O Markéta Koloničná 376 Článků
Miluji léto a festivalovou atmosféru! ☼ Live koncerty jsou události, jež mě naplňují energií a MonsterMusic mi dává příležitost se s vámi podělit o pojmy s dojmy.