Mirai: Chceme bavit lidi a chceme bavit sebe

Mirai | Foto: Honza Mareš, MonsterMusic

Další nadějnou lodí vydavatelství Universal Music je kapela Mirai, o které se často mluví jako o svěřencích Richarda Krajča. Jak moc jsou na něm Mirai závislí a na mnoho dalšího jsme se zeptali Miraie Navrátila osobně. 

Jak se dali Mirai dohromady?

Na základě Dolls in the Factory. Já a bubeník Šimon Bílý jsme chtěli začít dělat trošku něco jiného. Přibrali jsme k sobě basáka Michala Stulíka a tak to šlo dál.

To jste tři, ale na pódiích hrajete čtyři.

Byli jsme čtyři, protože ten čtvrtý je cellista a externí kytarista Christian, který kvůli času nemůže být součástí naší kapely. Já bych hrozně chtěl, aby součástí byl, ale má to jinak nastavené, takže ho bereme takhle.

Budoucnost přichází! Universal Music představil Mirai, Slzu a Adama Ďuricu

Název kapely vychází z tvého jména. Proč tato volba?

My jsme hledali nějaký název, který bude trošku jinačí, než jsou dneska všechny názvy kapel. Mně přijde, že spousta českých názvů kapel jsou podstatná jména, byť třeba v množném čísle. Chtěli jsme jméno jasné a úderné a Mirai nám přišel, že se hodně odlišuje a má svůj příběh, který vychází ze mě.

Spolupracujete s Richardem Krajčem. Jak to vzniklo a jak moc jste na něm závislí?

To vzniklo tak, že nás vzal na jaře, tehdy ještě jako Dolls in the Factory, na Inzerát tour, a tak jsme se stále bavili o muzice. Já měl už dlouho předtím tendenci zkusit alespoň jednu skladbu nazpívat česky. On mě motivoval ještě více a říkal, že v češtině je schopný tu kapelu nějakým způsobem podpořit. Richard stál víceméně u zrodu Mirai. Takže jsme s ním propojení, sem tam za námi přijede do studia, když má čas a konzultujeme všemožné věci. Já jsem rád, že je.

A neplánujete nějakou spolupráci?

Kryštof jedou na podzim Srdcebeat tour a tam budeme jako předskokani společně s Lenny. Bude to pět koncertů – Praha, Ostrava, Brno, Liberec a Pardubice. Bude to velké a moc se na to těším.

Kryštof mají velké plány a fanoušci se mají nač těšit

Jaké je poselství Mirai?

Já bych v tom nehledal nic ultra hlubokého. Zkrátka jsme parta kluků, které baví hudba, a chceme ji dělat, jak nejlépe to umíme. Nechceme jako nějaká punková kapela sdělovat, že systém je úplně špatně. I když písnička Dítě robotí o tom vlastně trošku je, ale jinak nic víc. Chceme bavit lidi a chceme bavit sebe.

Jaký je tedy váš směr?

Je to popová kytarová hudba, která bude dělána česky, budeme se snažit dělat kvalitní texty a nemyslím si, že objevíme Ameriku. Myslím, že v každé partě lidí vzniká nějaká alchymie, a tím pádem vzniká jedinečná unikátní věc. A čím unikátnější ta naše bude, tím lépe, ale specifikovat to nedokážu.

Nechystáte debut?

Dnešní doba je taková singlová, takže my budeme vydávat zatím singly. Jsem toho názoru, že deska má své místo, a viděl bych to asi na začátek příštího roku.

A nějaké koncerty?

Momentálně připravujeme materiál. Máme hotovou tak polovinu setu a ještě to není zcela připravené na hodinový výstup. Takže ještě ne, ačkoliv jsou už domluvené akce kolem června, takže máme co dělat.

Nevypustíte další singl?

Já si myslím, že dokud lidi baví Dítě robotí a dokud budou mít rádia chuť to pouštět, tak nebude důvod. Jakmile přestanou, tak nastane ten pravý čas pro nový singl, který je už hotový, jen k němu zbývá natočit videoklip.

Jaký je tvůj sen s Mirai?

Já bych chtěl dělat hudbu, kterou když si pustím, tak si řeknu: Jé, to je dobrá hudba. A když se to bude líbit lidem, tak budu hrozně rád.  Chtěl bych si vytvořit určitou nezávislost a dělat to naplno. To není velké, žádné Glastonbury. Ale takhle bych si to přál.


Napište komentář

Jan Mareš
O Jan Mareš 352 Článků
Mezi mými koníčky jsou dva nejdůležitější - hudba a psaní. Hudbu miluju tolik, jako málo věcí na tomhle světě. Proto poslouchám, hraju, tvořím, fandím, zkrátka vše, co se s hudbou dá dělat. Kytara je jednou z lásek mého života. Ale rozhodně jsem otevřený i jiným stylům, než těm s kytarou. Důležité je, aby mě to bavilo. Píšu a fotím, protože v obojím je kus mého JÁ. Proto jsem také vystudoval Střední školu sdělovací techniky a nyní jsem na Universitě Jana Ámose Komenského (obor Sociální a mediální komunikace). No a co víc si přát, než že mé dvě záliby spojím!? To mi MONSTERMUSIC.CZ dokonale umožňuje.