5 skladeb, které dostaly alternativní duo The White Stripes na úplný vrchol

The White Stripes | Zdroj: rtp.pt

Dvojice z Detroitu, které se svou jednoduchostí podařilo získat svět. The White Stripes by letos oslavili dvacet let od svého založení, za tu dobu vedle několika EP a dvojice filmů vydali šest velmi dobře přijatých studiových nahrávek. Mezi těmi se přitom našlo 5 skladeb, díky kterým se Jackovi a Meg White dostalo celosvětového úspěchu a uznání.

První koncert The White Stripes se datoval na 14. srpen roku 1997. Netrvalo dlouho a ikonické duo vydalo v únoru roku 1998 svou historicky první nahrávku – singl Let’s Shake Hands. Až v roce 1999 ale přišlo vydání první studiové desky The White Stripes, jež ačkoli se vyznačovala originálním syrovým zvukem detroitské kapely, nijak velkou pozornost veřejnosti nestrhla. To vše přišlo až o něco později.

Hotel Yorba

První singl z přelomové desky White Blood Cells se svým country zvukem sice lehce vymyká z konceptu jinak dost kytarového alba, u Jacka White se ovšem nejedná o nic atypického a i díky této akustické čtyřakordovce je právě deska z roku 2001 řazena mezi jedny z nejlepších počinů ze začátku tisíciletí. Skladba přitom pojednává o hotelu Yorba na jihozápadě Detroitu, o němž si Jack White jako dítě myslel, že v něm pobývali Beatles. Hotel je ostatně též hlavním námětem videoklipu, který k songu vyšel.

Fell in Love With a Girl

Punk-rocková skladba, které ani necelé dvě minuty stopáže nezkazily cestu za úspěchem. Hned s jejím vydáním se Fell in Love With a Girl dostala na přední příčky žebříčků v USA i Velké Británii a vydání ikonického videa, které je doslova celé z lega, jen nahrálo jeho následnému několikanásobnému ocenění MTV Video Music Award. Vydání magazínu Rolling Stone dokonce zařadilo tento song mezi 40 písní, které změnily svět.

We’re Going To Be Friends

Zatímco singlům Fell in Love With a Girl a Dead Leaves And The Dirty Ground dominovala řízná kytara a nepřeslechnutelné bicí, We’re Going To Be Friends stačila akustická šestistrunka a dobrý námět. Klidné tempo a text Jacka White, kterým opěvuje krásy dětství, se rychle vryjou do paměti snad každého, kdo si skladbu poslechne a We’re Going To Be Friends tak opět pouze dokazuje, že se s jednoduchostí se dá dojít opravdu daleko.

The Hardest Button to Button

Když dělá videoklip pro The White Stripes zkušený Michel Gondry, je to vždy poznat. Po úspěšném Fell in Love With a Girl se tento francouzský režísér podíval na zub i dalšímu ze singlů detroitské skupiny a s chytlavým The Hardest Button to Button tak vznikl jeden z nejoriginálnějších klipů v rockové historii. Jeho podoba se navíc objevila i osmnácté sérii legendárního seriálu The Simpsons.

Seven Nation Army

Píseň s ikonickým riffem a více než 120 miliony zhlédnutí na YouTube. Z nevinného nápadu udělat skladbu bez zpívaného refrénu se stalo něco, co i čtrnáct let po vydání můžeme pravidelně slyšet nejen na sportovních stadionech a co je prostou definicí všeho, čím The White Stripes za necelou dekádu a půl své existence byli. Seven Nation Army se okamžitě po vypuštění do světa stalo jasným hitem, jehož genialitu uznali i mnozí hudební kritici a neminulo ho ani přestižní ocenění Grammy za nejlepší rockový song.

The White Stripes za dobu svého působení samozřejmě vydali více skladeb, které se dostaly do širšího povědomí. Mezi těmi je například Blue Orchid z alba Get Behind Me Satan, Icky Thump ze stejnojmenné desky či proslulý cover I Just Don’t Know What To Do With Myself, jenž vyšel po boku The Hardest Button to Button a Seven Nation Army na multiplatinovém Elephant.

Výše zmíněné patero ale dostalo dvojici Jack a Meg White na vrchol, kam se podařilo dopracovat jen malému procentu hudebníků a ze kterého Jack White i s nynější úspěšnou sólovou tvorbou ještě stále těží.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.