Enter Shikari: Hudební chameleoni, kteří se nebojí žádného žánru

Enter Shikari
Enter Shikari - Rock for People 2018 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Anglická formace Enter Shikari působí na scéně již od roku 2003 a v České republice jsme je mohli vidět nesčetněkrát. V rámci Stop the Clocks tour k nám znovu přivezou rozmanitou show a právě žánrová různorodost této čtveřice je důvodem, proč jsou jejich vystoupení tak unikátní.

Geniální spojení trance a hardcoru v The Last Garrison

Enter Shikari jsou pravděpodobně nejznámější kapelou, která dokáže tak skvěle mixovat různé hudební styly. Nebojí se do hardcoru přimíchat klávesy, výrazné trance prvky a doplnit to pořádnou dávkou growlingu. Jejich texty se často točí kolem politiky a kritiky situace ve světě. Přesně o tom je song The Last Garrison, který můžete najít na albu The Mindsweep z roku 2014.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 8 kapel, které se nebojí opřít do politiky

Adieu aneb není balada jako balada

Ne každý song od Enter Shikari je plný screama a výrazného synthu. Na debutovém albu Take to the Skies, které vzniklo v roce 2007, se objevila také balada Adieu, jež rozněžní snad každého posluchače.

Rozhovor: Enter Shikari: Hrát na Aerodrome pro nás bylo těžké, ale užili jsme si to

Pořádná dávka electra Zzzonked

Enter Shikari jsou v podstatě průkopníky v zakomponování electra do tvrdších žánrů. V songu Zzzonked to platí dvojnásob. Poprvé se objevil v roce 2009 na albu Common Dreads a je skvělou definicí tvorby této skupiny. Jde o neuvěřitelně našlápnutý singl, doplněný o výrazný scream zpěváka Rou Reynoldse. Tahle pecka navíc obsahově opět mluví o politice a ekonomickém klimatu.

Komerční párty hit Live Outside

V roce 2017 přišli Enter Shikari s doposud posledním albem The Spark a právě na této desce můžete najít Live Outside. I při tvorbě tohoto songu se Shikari drželi toho, co jim jde dobře. Kombinace trance a tvrdších kytarových riffů zde však zní až moc komerčně. Při jednom rozhovoru Rou Reynolds totiž uvedl, že hudbu k albu The Spark tvořil v životní fázi, kdy měl „růžové brýle“ a pocit, že se jeho život k lepšímu obrací.

Čtěte také: První den Rock for People vrcholil kytarovými The Kooks a Enter Shikari

Quickfire Round a boj o přežití

Rou Reynolds a jeho kumpáni si libují v tom, že své fanoušky na koncertech doženou skoro až k šílenství. A právě k tomu využívají různé kombinace songů, například Sorry You´re Not A WinnerSssnakepit, Meltdown a The Jester. Tenhle mix je poskládaný hned ze tří alb. Sorry You´re Not A Winner se nachází na albu Take to the Skies, další dva vyšly na desce A Flash Flood Of Colour, která spatřila světlo světa v roce 2012. Poslední, The Jester, je z alba Common Dreads a je to taková třešnička na dortu, který Enter Shikari servírují ve speciálním osmiminutovém Quickfire Roundu. Prvky electra, drum and bass, housu, dubstepu, screama, growlingu a synthu v jednom? Zní to bláznivě, ale funguje to.


Napište komentář

Tereza Šnajdrová
O Tereza Šnajdrová 111 Článků
Hudba a moje psí kamarádka jsou věci, kolem kterých se točí můj svět. V životě se snažím dělat jen věci, které mě baví a mezi to patří právě koncerty, festivaly a práce. Mezi moje nejoblíbenější umělce patří The Kooks, Enter Shikari, The Doors nebo třeba David Bowie.