TIP REDAKCE: 10 R&B zpěváků, kteří si zaslouží čestné místo ve vašem playlistu

Majid Jordan | Zdroj: billboard.com

V poslední dekádě se žánr R&B pomalu dostává na vrchol k dosud vládnoucímu popu. Největší díky patří interpretům The Weeknd a Frank Ocean, kteří před pěti lety nové alternativní (contemporary) R&B definovali svými uměleckými díly – albem Trilogy a tolik oceňovaným mixtapem Nostalgia ULTRA. Otevřeli tak bránu nové vlně mladých umělců, kteří v souvislosti s tím začali experimentovat i s hip hopem a soulem. Zde je deset nejlepších!

Brent Faiyaz

Američan Brent Faiyaz je prototypem zpěváka, který žánr R&B dělá tak, jak se dělat má. První singl dropnul na svůj SoundCloud teprve v devatenácti letech a jen o rok později vydal EP A.M. Paradox. Album přitáhlo velkou pozornost a zaujalo i rappera GoldLinka. Jen o dva měsíce později společně (ještě s Shy Glizzy) stvořili single Crew, o kterém sám GoldLink řekl, že je to jedna z nejvíce přirozených a spontánních písní, kterou kdy složil.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 žen, které ovládají žánr R&B

V roce 2017 vydal debutové album Sonder Son. Jednoduchá kompozice složená z vybrnkávání na kytaru, se kterou souzní jemný tón synťáků je pohlazením po duši. A nejnovější singl Rehab (Winter In Paris) je naprostým jedinečný masterpiece.

Sonder

V souvislosti s prvním interpretem je nutné zmínit projekt hudebních producentů Atu a Dpat a již tolik opěvovaného vokalisty Brenta Faiyaze. Společně vydali debutové EP Into s jejich dosud asi nejznámější skladbou Too Fast. Ta se i přes to, že se ani zdaleka nejedná o mainstream dostala mezi 25 nejlepších alb roku 2017 podle časopisu Complex.

Trio společně vytváří atmosférické zvukové scény, pod kterým se podepsal medový hlas Brenta Faiyaze a mistrná práce se syntetizátory obou producentů.

Daniel Caesar

Daniel Caesar je kanadský zpěvák a skladatel, kterému hudba doslova zachránila život. V roce 2017 se dostal do povědomí milovníků tohoto žánru díky debutovému albu Freudian, na kterém spolupracoval s umělkyněmi jako Syd, Kali Uchis nebo H.E.R. Deska naplněná k prasknutí texty o jeho odchodu z domova, hledání lásky a uvažování o smyslu života došla až k nominaci na cenu Grammy. O rok později dokonce jednu nominaci, za nejlepší R&B výkon, proměnil na zlatou sošku. Druhé album Case Stusy 01 už tak pozitivně přijato nebylo, neznamená to však, že by ubylo na jeho hodnotě.

Co je však na první pohled ztělesněním kvality jsou videoklipy, které Daniel Caesar propracovává do posledního detailu.

Frank Ocean

Frank Ocean je definicí tohoto žánru a zároveň inspirací nejednoho interpreta. Třiadvacetiletý Američan je součástí R&B hudební scény již pěknou řádku let. Svou kariéru odstartoval v hip hopovém uskupení Odd Future. Napsal skladby pro velká jména hudební branže jako Beyoncé nebo Justin Bieber.

Následně vydal mixtape Nostalgia ULTRA, která nakopla jeho sólovou kariéru a se songy Thinkin Bout You nebo Pyramids z debutového alba Channel Orange se vyšplhal až na druhou příčku žebříčku Billboard 200. Ve stejných stopách pokračovalo také jeho druhé studiové album Blonde, které obsadilo první místo.

Frank Ocean je jedním slovem umělec, který do své hudby vkládá kus sebe a stal se díky své záhadné osobnosti a výstřednímu přístupu k popu ikonou.

Majid Jordan

Zpěvák Majid Al Maskati a producent Jordan Ullman aka Majid Jordan jsou dalšími kanadskými zástupci. Duo, které začínalo ve sklepě svých rodičů, to během pár let dotáhlo až na největší klubová pódia. První EP s názvem Afterhours uploadovali na SoundCloud pod pseudonymem Good People. Jen o rok později už spolupracovali s rapovou superstar – Drakem na Hold On, Going Home, který se později stal jeho nejúspěšnějším singlem.

Report: Koncert Majid Jordan potvrdil, že na R&B ještě nejsme úplně připraveni

V nahrávkách se jim podařilo zkombinovat romantické R&B melodie s tanečními elektronickými rytmy. Díky svému neotřelému talentu mají dnes na svém kontě několik EP, již dvě studiová alba – Majid Jordan The Space Between, masterpiece v podobě EP A Place Like This a miliony fanoušků po celém světě.

Khalid

Dalším ztělesněným hudebním zázrakem je teprve jednadvacetiletý Khalid Donnel Robinson vystupující pod svým křestním jménem Khalid. Vydání hitu Location ho okamžitě vystřelilo na přední příčky hitparád a přesunulo jej z kolonky nováček do kolonky mainstream. Jen několik měsíců po ukončení střední školy vydal své debutové album American Teen, které obsahovalo hned dva úspěšné singly, již zmiňované Location a Young Dumb & Broke.

Teprve před půl rokem vyšlo jeho již druhé studiové album Free Spirit s megahity Better a Talk, a právě kvůli těmto songům víme, že od tohoto mladíka můžeme čekat velké věci.

Maverick Sabre

Angličan Michael Stafford, známý spíše jako Maverick Sabre, je příkladem umělce, který se nevěnuje striktně jednomu žánru. Jeho hudba se nachází v bodě, kde se protíná soul s R&B a rapem. První uznání přišlo společně s jeho debutovým albem Lonely Are The Brave již v roce 2012. Vysoká kvalita hudby podtržena jeho specificky posazeným hlasem neopadla ani s následující deskou Innerstanding ani nejnovější When I Wake Up.

Maverick úzce spolupracuje se svou anglickou kolegyní, zpěvačkou Jorjou Smith a jejich nejnovější Slow Down je důkazem (ne)tradičního spojení soulu s kvalitním R&B.

dvsn

Dvsn (Division) jsou dalším žijícím důkazem, že je Kanada napěchovaná nadanými umělci. Za záhadným pseudonymem se ve skutečnosti skrývají Daniel Daley a producent Nineteen85. Ti opět začínali jako neznámí umělci na platformě SoundCloud se singly The Line a With Me, později nahrané na prvním debutovém albu SEPT 5TH.

Přelomovým se pro ně stal rok 2016, kdy při svém prvním živém vystoupení na SXSW Music Festivalu vystoupili ze své anonymity. A následná kolaborace s Drakem na albu Views jim zajistila více posluchačů.

11:11

11:11 je ztělesněný hudební skladatel a zpěvák z kanadského Toronta. Jeho melodický hlas s výraznými prvky R&B a trapu vzájemně kontrastují a definují tak jeho hudbu. Uměleckou kariéru započal ve skromném ateliéru s hudebními nástroji, který se stal odrazovým můstkem v jeho životě.

„Jednou v noci jsem spojil několik vokálů s beatem, experimentoval jsem s různými technikami a vytvořil svůj hlas,“ říká umělec. Největší inspirací jsou pro něj vlastní city, kterým propůjčí hlas, složí rytmický beat, a následně jimi inspiruje své postupně přibývající posluchače.

Bryson Tiller

Hranice mezi R&B a ostatními žánry, v tomto případě rapem, je velice tenká. Masivní pozornosti se Brysonu Tillerovi dostalo po zveřejnění singlu Don’t, který si po prvotním nahrání na SoundCloud vysloužil přes 35 milionů přehrání. Takhle vysoké číslo mu do cesty brzy postavilo producentská jména jako Timbaland nebo Drake společně s nabídkami od několika nahrávacích společností.

Po vydání debutového alba Killer Instinct v roce 2011 však nastaly problémy. A až o tři roky později znovu vydal song, který mu takřka přes noc změnit život – Don’t. To mu umožnilo release alba True To Self a multižánrového TRAPSOUL, ve kterém se mísí prvky R&B, soulu i tvrdšího trapu.


Napište komentář