TIP REDAKCE: 10 rockových klipů natočených v Praze

Praha | Zdroj: travelercorner.com

Praha je právem považována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Své o tom ví i mnohé slavné zahraniční kapely, které se rozhodly zde natočit videoklipy ke svým hitům. U kolika z námi vybraných deseti rockových klipů jste věděli, že obsahují záběry z Prahy?

AFI – Silver And Cold

Slavná alt.rocková kapela A Fire Inside (zkr. AFI) v roce 2004 natáčela v Praze videoklip ke svému hitu Silver And Cold. V klipu, který režíroval John Hillcoat můžeme vidět kapelu, jak zběsile utíká pražskými ulicemi k Mánesově mostu, na kterém zpěvák Davey Havok chce spáchat sebevraždu. Vtipné je, že telefonní budka, ze které Davey volá do kavárny svým kolegům, obsahuje paradoxně německý název pro telefonní budku “Fernsprecher”.

INXS – Never Tear Us Apart

Nejstarší videoklip v našem výběru je píseň z konce 80. let, Never Tear Us Apart od australské rockové kapely INXS. Klip režírovaný Richardem Lowensteinem přináší krásné záběry Karlova mostu, Národního divadla, Orloje a dalších známých památek. Kapela se spolu s Lowensteinem do Prahy ještě dvakrát vrátila, a to konkrétně do Obecního domu, kde natočila klipy k singlům Guns In The Sky a New Sensation.

Linkin Park – Numb

Asi nejslavnější v Praze točený klip je od americké rockové kapely Linkin Park k písni Numb. Klip režíroval Joe Hahn a kromě Karlova mostu a Hradčan se natáčelo i v interiérech chrámu sv. Víta a Gymnázia Jana Keplera. Bohužel však zpěvák Chester Bennington v tu dobu trpěl bolestmi zad a břicha, kvůli kterým se vystoupení kapely muselo dotáčet později v Los Angeles. Numb však není jediným klipem LP natáčeným v Praze. Kapela se sem vrátila i kvůli natáčení dalšího klipu k From The Inside, který opět režíroval Joe Hahn.

Lordi – The Riff

O tomhle se moc neví, ale pokud vám připadá, že supermarket z videoklipu finské metalové kapely Lordi je až překvapivě podobný vašemu místnímu Albertu, máte naprostou pravdu. Video režíroval Martin Müller a natáčelo se v blíže nespecifikovaném českém supermarketu. Všimněte si například těch krásných cedulí AKCE nebo piva Kozel. V klipu se objevuje i česká pornoherečka Dominika Jandlová, kvůli které byl videoklip cenzurován labelem Sony Music. Nelíbily se jim nahé scény, ve kterých herečka vystupovala.

Machine Head – Darkness Within

Videoklip americké heavy-metalové kapely Machine Head k písni Darkness Within je celý taktéž natočen v našem hlavním městě. Podle zpěváka a kytaristy Robba Flynna se kapele na Praze líbil kontrast krásné barokní a gotické architektury s temnými zákoutími symbolizujícími užíváním drog, především heroinu. Jak poetické.

Ozzy Osbourne – Back On Earth

No dobře, slavný metalový zpěvák Ozzy Osbourne nenatáčel přímo v Praze, svůj videoklip k singlu Back On Earth natočil v roce 1996 v blízké vesničce Ořech. Ve videoklipu hraje čaroděje vstávajícího z hrobu a čelícího inkvizici. Při natáčení se použily kulisy, které na místě zanechali němečtí filmaři a Ozzyho na natáčení doprovázela i jeho žena Sharon. Ozzy se do Prahy následně vrátil i při natáčení klipu I Just want You, který se zde ovšem nenatáčel celý.

The Prodigy – Baby’s Got A Temper

Ani tento klip nebyl natáčen přímo v Praze. Cirkusově laděné video kapely The Prodigy k písni Baby’s Got A Temper bylo točeno nedaleko Prahy v Kladně. Videoklip režírovala skupina Traktor a pokud budete pozorní, můžete si například všimnout kladenské továrny Poldi.

R.E.M. – E-Bow The Letter

Na singlu americké rockové kapely R.E.M. E-Bow The Letter z roku 1996 hostuje zpěvačka Patti Smith. Právě ta se ve videoklipu k této písni projíždí po noční Praze tramvají číslo 14.

Simply Red – Your Eyes

Ačkoliv se videoklip britské kapely Simply Red tváří jako napůl ze zeleného plátna a snaží se navodit prostředí Ruska za 2. světové války, pravda je taková, že se natáčel v Praze. Poznat to je jednak díky scénám na vlakovém nádraží a pak také díky krásné české krajině. Klip režíroval Mike Lipscombe a kvůli scénám na začátku a na konci videa, které byly natáčeny z vrtulníku, se prý jedná o nejdražší videoklip, který kdy kapela natočila.

Velvet Revolver – Slither

Ani superkapela složená z ex-členů Guns N’ Roses a ex-frontmana Stone Temple Pilots – Scotta Weilanda nezůstala vůči Praze imunní. Svůj videoklip k singlu Slither z roku 2004 natáčela kromě Los Angeles i zde. V samotném videu můžeme vidět ženu, která autem projíždí noční Prahou (záběry Hradčan v pozadí) a hledá vstup do tunelu, na jehož konci kapela hraje svůj koncert.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...