TIP REDAKCE: 13 hitů oslavujících tento rok první desetiletí

Beyoncé | Zdroj: billboard.com

Pojďme si společně připomenout songy, které se na nás valily z éteru před celými deseti lety. Vzpomínáte si na všechny? A jak se na nezapomenutelné hity díváte s odstupem času?

To, že čas neskutečně letí a protéká nám mezi prsty jako písek, není žádná novinka. Často si to uvědomujeme právě díky rádiovým hitům. Určitě to znáte taky. Pustíte si nějakou písničku, co přece nedávno byla čerstvý hit, trošku ji proženete Googlem a zjistíte, že ta písnička je klidně i deset let stará, ne-li víc. Dnes se koukneme na ty, co jsme milovali nebo nenáviděli právě přesně před deseti lety.

Madonna – 4 Minutes (ft. Timbaland & Justin Timberlake)

Singl Madonny pochází z alba Hard Candy, které vyšlo 28. dubna 2008. Původně se měl jmenovat jinak, a to 4 Minutes To Save The World, ale nakonec byl zkrácen. Píseň napsal Justin Timberlake, přičemž ji produkoval Timbaland. Nahrávka se stala dokonce platinovou.

Miley Cyrus – 7 Things

Píseň napsala dohromady Miley s Antoniem Armatem a Timem Jamesem. O celkovou produkci se poté postaral John Fields. Nahrávka vznikla pro její postavu Hanny Montany na televizní stanici Disney Channel. S 7 Things získala Cyrus nominaci na MTV Video Music Awards v ročnících 2008 i 2009.

Rihanna – Disturbia

Disturbia pochází z alba Good Girl Gone Bad: Reloaded (2008). Na textu se podílelo nemálo songwriterů – Andre Merritt, Chris Brown, Brian Kennedy a Rob. A! V roce 2009 byla Rihanna nominována v kategorii Best Dance Recording – 2009 Grammy Awards. Zpracování samotného videoklipu se ujal David LaChapelle, který stojí za tvorbou videoklipu Dirty od Christiny Aguilery či Rich Girl od Gwen Stefani.

Katy Perry – I Kissed a Girl

Když Katy Perry před deseti lety startovala svou kariéru, vybrala si k tomu hit, na který se už jen tak nezapomene. Písnička se stala okamžitě hitem a také se rozpoutalo kontroverzní téma číslo jedna – samozřejmě pro svůj homosexuální podtext. Zajímavé na tom všem je, že Katy vyrůstala v rodině pastorského páru, vyrůstala na gospelové hudbě a zpívala v kostele. Jen v Americe se prodalo 4,7 milionů kopií singlu.

Beyoncé – If I Were a Boy

If I Were a Boy se poprvé objevila na třetím řadovém albu americké zpěvačky a textařky Beyoncé. Pochází z rukou textařů BC Jean a Toby Gada. V Austrálii byl hit dokonce třikrát platinový. V hudebním světě se Beyoncé objevila nejdříve po boku ostatních členek dívčího uskupení Destiny’s Child. Až v roce 2003 vydala své sólové album.

Jason Mraz – I’m Yours

Pokud máte pocit, že Mraz není tak úplně anglické jméno, váš pocit je správný. Jasonův dědeček se totiž za Rakousko-Uherska v roce 1915 odstěhoval do Spojených států, a tak je Jason původem po dědečkovi ba dokonce i Čech. Největší slávu mu přinesla píseň I’m Yours. Ta se objevila na jeho třetí studiovce – We Sing. We Dance. We Steal Things z roku 2008. Píseň se stala jen v USA třikrát platinová.

Lady Gaga – Just Dance

Lady Gaga patří podle magazínů Time a Forbes mezi nejlépe prodávající interprety na světě. Její pseudonym vznikl ve chvíli, kdy ji její producent Rob Fusari psal zprávu, kde zmiňoval song Radio Ga Ga od Queen a telefon jí automaticky opravil „radio”“ na „lady“, a to se této původem Italce zalíbilo. Just Dance se objevuje na debutovém albu The Fame. Tato spolupráce s Akonem a Red Onem jí vynesla i nominaci na Grammy Awards.

M.I.A. – Paper Planes

I britská rapperka M.I.A. prorazila se svým hitem Paper Planes v roce 2008. Nahrávka se objevila na druhé řadovce Kala z roku 2007. Navíc do něj použila samply písně Straight to Hell z roku 1982 od legendárních The Clash.

Kings of Leon – Sex On Fire

Alternativně rockové uskupení Kings of Leon je složeno ze tří bratrů a jednoho bratrance. Jejich první (Youth & Young Manhood) a druhá (Aha Shake Heartbeak) deska byly velmi dobře hodnoceny kritiky, a tak jim získaly i mnoho fanoušků po celém světě. Sex on Fire pochází ale až z jejich čtvrté studiovky Only by the Night, s kterou se umístili první v Austrálii, Finsku, Irsku a Velké Británii. V roce 2008 jim singl vynesl i první ocenění Grammy v kategorii Nejlepší rocková skladba.

Metro Station – Shake It

Americká rocková skupina Metro Station vznikla během roku 2006, kdy se v Los Angeles v Kalifornii potkali Mason Musso a Trace Cyrus na natáčení seriálu Hannah Montana. Ještě toho roku podepsali smlouvu s Columbia Records a vydali placku, na které se objevil nejznámější singl Shake It. Dostal se na 10. místo v žebříčku Billboard Hot 100 a v Austrálii získal dvě platinové ocenění.

Coldplay – Viva la Vida

Coldplay pochází z anglického Londýna a začali společně hrát už v roce 1997. Celosvětového úspěchu dosáhli ale až o tři roky později, kdy prorazili s hitovkou Yellow. Viva la Vida je dalším jejich trhákem, který se zrodil o osm let později na albu Viva la Vida or Death and All His Friends. I on se umístil na několik týdnů v Billboard Hot 100 a z rádia jste ho v té době mohli slyšet snad všude.

Duffy – Mercy

Vlastním jménem Aimeé Ann Duffy přišla na svět v anglickém Walesu. Mercy je její druhý singl z debutového Rockeferry (2008). Napsala jej dohromady s producentem a textařem Stevem Bookerem. Úvod Mercy je podobný úvodu Stand By Me od Bena E. Kinga. Ta ale na rozdíl od  Kinga má bluesovější nádech.

P!nk – So What

Megahit So What pochází z oblíbené desky Funhouse. I tato píseň se jako ostatní v tomto článku objevila v žebříčku Billboard Hot 100. Mimo hudby se P!nk zapáleně věnuje charitativní činnosti. Spolupracuje například i s nadacemi PETA a UNICEF.


Napište komentář

Karolína Kaufmann
O Karolína Kaufmann 361 Článků
Hudba je život! I po těch letech se jí nevzdávám ani teď, kdy už je v dosavadním životě těžší si na ni udělat pořádně čas a věnovat se jí. Miluju punkrock, rock (na tom jsem vyrostla), určité odnože metalu, ale stejně tak mám občas chuť na vážnou hudbu nebo ska. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.