TIP REDAKCE: 13 méně známých indie interpretů, o kterých stojí za to vědět

Vinyly jsou pro indie hudbu dost specifické | Zdroj: weheartit.com

Indie hudba se poslední dobou stává čím dál tím více populární. Dříve se termín „indie hudba“ (independent – nezávislá) týkal kapel a umělců, kteří neměli navázanou spolupráci s hudebním vydavatelstvím. Nyní je toto označení spíše hudebním žánrem. My jsme pro vás připravili třináct z nich, kteří nejsou moc známí. Který se zalíbil vám?

Bea Miller

Popis: Beu v roce 2012 objevil X FACTOR USA, když jí bylo pouhých 13 let. Za tu dobu prošla opravdu velkými změnami. Ať už co se týče vlasů (z krátkých blond na dlouhé hnědé) anebo změnou hudebních stylů. Bea začínala a prezentovala se zprvu jako rocková zpěvačka, milovnice Nirvany a starých grungeových kapel. Tento rok přišla s novou formou vydávání písní. Každé tři měsíce vydá jednu etapu, která obsahuje tři písně a je označená jinou barvou. V březnu vyšla Chapter One: Blue, která vyjadřuje smutek, nešťastnou lásku a to, že ne vždy můžete mít to, co chcete. Nově vyšla Chapter Two: Red. Ta symbolizuje frustraci ze samoty, která vznikne, když vás někdo opustí. A v září vyjde třetí, poslední, Chapter Three: Yellow – problém, se kterým se potkáte teď a musíte mu čelit, vás připraví a zocelí na vše, co přijde.

Doporučujeme: Song Like You, Yes Girl

Laurel

Popis: Laurel je velmi málo známá zpěvačka z Anglie s neobyčejným hlasem. Její skladby se také často liší. Od čistě akustických věcí po skladby s nádechem elektra. Hudbu a texty si vždycky skládá sama a to ji v dnešním světě dělá docela výjimečnou umělkyní.

Doporučujeme: Too Far, Goodbye

I Love You Honey Bunny

Popis: Parta mladých kluků pocházející z České republiky, ačkoli byste to na první poslech určitě neřekli. Občas se nevyhnou přirovnání k Arctic Monkeys, protože jsou stylem hudby trošku podobní. Nicméně ani to kluky neodradilo a vyhráli mezinárodní hudební soutěž, kvůli které se na podzim chystají na kanadské turné.

Doporučujeme: Knees, Introduction

Zella Day

Popis: Zella Day je rodačka z Arizony, a také podle toho se odvíjí její hudba. Opravdu kvalitní zpěvačka s výrazným hlasem si všechny texty a hudbu skládá sama, takže její hudba je velmi autentická. Je jednou z výraznějších představitelek boho-indie.

Doporučujeme: Hypnotic, 1965

Lake Malawi

Popis: Lake Malawi je česká kapela, jejímž frontmanem je Albert Černý. Velmi talentovaný textař, kytarista a zpěvák, který píše všechny písničky. Jejich hudba je velmi osobní a různorodá. Od čistě akustických písniček po písničky s celou kapelou a sborem. Lake Malawi vznikli po rozpadu Charlie Straight. V kapele zůstal jen Albert Černý, a to i trošku ovlivnilo styl hudby, kterou kapela produkuje. Ale rozhodně jen k lepšímu.

Doporučujeme: Surrounded by Light, We Are Making Love Again

Unknown Mortal Orchestra

Popis: Tohle je kapela napůl z USA a Nového Zélandu. Je charakteristická velmi zajímavým zvukem a efekty, které do své hudby vkládá. Na kontě má tři alba a několik hudebních nominací. Žánrem se řadí mezi boho-indie, indie-pop/rock.

Doporučujeme: So Good Being In Trouble, From Sun

Glass Peaks

Popis: Kapela z Anglie existující krátkou chvíli, ale za tu krátkou chvilku už stihli turné po Británii a vydat několik singlů. Texty si kluci skládají sami a jejich hudba je opravdu specifická. Kytarová sóla střídají různé efekty, které vás donutí se do písniček zaposlouchat a zůstat u nich. Rozhovor s baskytaristou Alfiem si můžete přečíst zde.

Doporučujeme: Your Eyes, Home

Sharon Van Etten

Popis: Sharon je rodačka z New Yersey pyšnící se talentem na skládání textů a hudby. Její hudba je velmi autentická, procítěná a zvláštní. Rozhodně u ní nenajdete hlasité bicí a výrazné zvukové efekty. Sharon je většinou holka s klavírem.

Doporučujeme: Our Love, I Love You But I’m Lost

Bon Iver

Popis: Každý indie maniak a posluchač tuto kapelu dobře zná. Zakladatelem této skupiny a autorem většiny písní je Justin Vernon. Bon Iver se proslavili písní Skinny Love, na kterou se později strhla vlna různých coverů. Dalo by se říct, že co album, to jiný styl. Zatímco to první je spíše folk, to poslední electro-indie.

Doporučujeme: Calgary, 33“GOD

Sufjan Stevens

Popis: Sufjan je představitel melancholické hudby. Pomalé a procítěné písničky, které jsou na první poslech velmi osobité. Pokud venku prší a vy chcete přemýšlet na smyslem svého života, pusťte si celé album Carrie&Lowell. To bylo inspirováno odchodem zpěvákovy matky, když mu byly pouhé čtyři roky. Na přebalu desky je fotka Sufjanových rodičů (Carrie a Lowella).

Doporučujeme: Fourth of July, Blue Bucket of Gold

The Ceremonies

Popis: Představte si 90. léta minulého století a partu kamarádů, která hraje pro pár lidí v garáži indie-rock. Tohle je definice The Ceremonies. Výrazná basa dodává jejich hudbě neskutečnou energii, která vás donutí je milovat.

Doporučujeme: Lovecaught, Land of Gathering

Pale Waves

Popis: Kapela z Manchesteru, kterou si s sebou na turné vzali The 1975. Jestli jste fanoušci kapely The 1975, je dost pravděpodobné, že se vám tato hudba bude líbit. Matty Healy jim totiž produkoval první, zatím jediný singl, který je dost podobný jeho tvorbě. Příznivci kapely nazývají zpěvačku jako „Matty Healy v sukni“.

Doporučujeme: There’s a Honey

Leoniden

Popis: Rodáci z Německa, do kterých byste to určitě neřekli. Na kontě mají zatím jedno album a jejich songy už hrají v rádiu. Dobrý, anglicky zpívaný indie-rock. Rozhovor s nimi si můžete přečíst zde.

Doporučujeme: Nevermind, 1990

Který z umělců se zalíbil vám? Dejte nám vědět!

Napište komentář

Petra Charvátová
O Petra Charvátová 72 Článků
Už od mala miluji muziku. Momentálně, a myslím, že už definitivně, jsem se našla v indie stylu - indie-rock, electro-indie, sad-core, desert rock apod. Hraji na bicí, kterým předcházelo spoustu jiných nástrojů. Mezi mé nejoblíbenější interprety patří Lake Malawi, The Kooks, The 1975,Glass Peaks, Banfi, Youth Club, LP, London Grammar,Arctic Monkeys, Linkin Park a spousty dalších.