TIP REDAKCE: 5 kytarových vánočních pecek, které vám letos musí hrát u stromečku

Green Day | Zdroj: facebook.com

Vánoce klepou na dveře a stejně jako je tomu každý rok, i letos se na nás ze všech koutů hrnou koledy již několikátým týdnem. Není pak divu, že je řada z nás z věčné kombinace Rolniček a Tiché noci už unavená. Jenže jak z toho ven? Na to jsme se rozhodli najít odpověď – takovou, kterou ocení zejména ti, kteří ani pod stromečkem nepohrdnou dobrým kytarovým riffem.

Rise Against – Making Christmas

Vánoční tématice se před již více než 10 lety podívali na zub chicagští rockeři Rise Against. Společně s řadou dalších umělců se podíleli na vydání cover alba Nightmare Revisited, na němž přetvořili do svého vlastního stylu skladbu Making Christmas z animovaného Disney muzikálu The Nightmare Before Christmas z roku 1993, původně napsanou legendárním Dannym Elfmanem. Společně s Rise Against se mezi lety 2006 a 2008 na zmíněném albu podíleli např. i Marilyn Manson, Plain White T’s či zpěvačka Amy Lee.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Inspirace na dárky pro hudební fajnšmekry

New Found Glory – Ex-Miss

Americkou kapelu New Found Glory v roce 2012 vánoční atmosféra doslova pohltila. Hned 1. prosince toho roku totiž vydali dvanáctiminutové EP A Very New Found Glory Christmas, jež celé věnovali jen vánočním písním. Součástí této nahrávky bylo několik coverů včetně proslulé White Christmas od Binga Crosbyho či tradiční koledy We Wish You A Merry Christmas, dvě z písní si však kapela napsala sama – konkrétně Nothing for Christmas a Ex-Miss. Samotné EP původně vyšlo pouze na kazetách a jeho digitální verze tak není dostupná, v rámci různých komplikací však obě autorské skladby v digitální podobě vyšly.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Nezapomenutelné desky, které v roce 2019 oslaví už 10 let

Eels – Everything’s Gonna Be Cool This Christmas

Skupina Eels svou vánoční pecku vydala v roce 1998, a to jako součást singlu Cancer for the Cure, jenž doprovázel tehdy nově vydané album Electro-Shock Blues. Tato vánoční skladba si postupně získala takovou oblibu, že se s ní Eels mnohokrát pochlubili i na turné a píseň Everything’s Gonna Be Cool This Christmas roku 2002 vyšla i na živé desce Electro-Shock Blues Show.

Blink-182 – I Won’t Be Home For Christmas

Jedna z nejoblíbenějších vánočních rockových pecek moderní doby pochází z dílny Blink-182. Ti svou dnes už dobře známou píseň I Won’t Be Home For Christmas vydali začátkem tisíciletí a ačkoli se píseň jinde než v Kanadě v hudebních žebříčcích původně neumístila, dodnes patří mezi stálice rockových vánočních playlistů.

Recenze: Blink-182 na novince NINE ukázali prostředníček všem haterům a překvapivě servírují jeden hit za druhým

Green Day – Xmas Time Of The Year

Jedním z čerstvých přírůstků mezi rockové vánoční písně je song Xmas Time of the Year, který před čtyřmi lety ve formě videoklipu vydali proslulí Green Day. Skladba tehdy spatřila světlo světa přesně na Štědrý den, bylo to však teprve koncem letošního listopadu, kdy se objevila volně k přehrání na streamovacích platformách jako Spotify či Apple Music.

Čtěte také: VIDEO: Green Day vydali singl Father Of All Motherfuckers a ohlásili nové album


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.