TIP REDAKCE: 5 platinových hitů Michaela Jacksona, které nikdy nezestárnou

Michael Jackson
Michael Jackson | Zdroj: reviewjournal.com

Kdyby Michael Jackson dnes žil, pravděpodobně by to neměl lehké. Aktuální vlna obvinění ze zneužívání dětí rezonuje médii v plné síle i přesto, že je legendární zpěvák již téměř 10 let po smrti. Jakýkoli výsledek tyto kauzy ovšem přinesou, Jacksonův mimořádný celosvětový úspěch zůstane součástí hudebních dějin napořád.

Král popu, jak se mu mnohdy přezdívalo, dokázal za svou kariéru a dokonce i mnoho let po jejím tragickém konci překonávat hudební rekordy, vydávat veleúspěšné singly a umisťovat se na prvních příčkách hitparád jako na běžícím páse. Zatímco však za 10 let například na to, že byl Michael Jackson v letech 2013 – 2017 pokaždé vyhlášen časopisem Forbes za nejvýdělečnější celebritu roku, si mnoho jeho fanoušků již nevzpomene, řada jeho platinových singlů se z paměti široké veřejnosti jen tak nevytratí. Ze všech Jacksonovo singlů jich platinovou certifikaci dostalo 23, my neopomeneme pět těch, jejichž melodie a texty budou dobře znát zajisté ještě naše pravnoučata.

Čtěte také: 5 nejpozoruhodnějších světových rekordů Michaela Jacksona

Don’t Stop ‘Til You Get Enough (1979)

Když se Michael Jackson po sedmi letech vrátil s albem Off the Wall na první příčky hitparád, právě singl Don’t Stop ‘Til You Get Enough se stal pro desku téměř ikonickým. Již po několika měsících se píseň mohla chlubit zlatým certifikátem a později se dočkala i platinového ocenění za milion prodaných kusů – v digitální edici dokonce trojnásobného. To vše navíc bylo podtrženo Jacksonovou první výhrou prestižní ceny Grammy, která k němu putovala právě za tuto píseň.

Billie Jean (1983)

Originální a v první řadě chytlavou basovou linku intra skladby Billie Jean, vydané jako singl v roce 1983, si v osmdesátých letech doslova zpíval celý svět a i v současnosti kdekoli první tóny této legendární písně zazní, každému je okamžitě jasné, jaký kousek to zrovna hraje. Není se přitom třeba této popularitě vůbec divit, v době svého vydání se Billie Jean držela na první příčce žebříčku Billboard Hot 100, Jackson si připsal na konto další Grammy společně s multiplatinovým oceněním singlu a deska Thriller je dodnes jasnou jedničku žebříčku nejprodávanějších alb všech dob.

Beat It (1983)

Že se Jacksonovi album Thriller opravdu povedlo, to dokazuje další multiplatinový singl a proslulá píseň Beat It. Když Billie Jean zmizela z prvního místa Billboard Hot 100, trvalo pouze jeden jediný týden, než se král popu na špičku žebříčku vrátil – právě s Beat It. Další po generace přetrvávající kousek si s sebou navíc nese i příspěvek kytaristy Eddieho Van Halena, jenž Jacksonovi pro tuto píseň propůjčil svůj kytarový um a sólo, které na skladbě můžeme slyšet, pochází právě z jeho dílny.

Smooth Criminal (1988)

Rovněž veleúspěšné album Bad s sebou mezi lety 1987 a 1988 přineslo i řadu neméně úspěšných singlů. Mezi nimi i ikonický kousek Smooth Criminal, jenž si získal dvě platinová ocenění, na Spotify se chlubí téměř 170 miliony přehrání a jehož videoklip poprvé představil světu Jacksonovy až nereálně vypadající pohyby – jejichž technologii provedení si ostatně nechal v roce 1993 sám zpěvák patentovat.

Black or White (1991)

První singl z alba Dangerous sice nevstoupil na příčky hudebních hitparád jako jasné číslo jedna, jen pár měsíců po vydání ale byla Jacksonova pozice na špici opět neohrožena. Píseň s nezapomenutelným kytarovým riffem pojednávající o rasovém soužití zůstala na prvním místě žebříčku Billboard Hot 100 opět celých 7 týdnů a Jackson se díky ní stal vůbec prvním umělcem v historii, kterému se podařilo obsadit první příčku hitparád zároveň v sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech. Multiplatinové ocenění se při takovém úspěchu Black or White stalo samozřejmostí.


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.