TIP REDAKCE: 5 špičkových headlinerů letošního Brutal Assault

Meshuggah | Zdroj: meshuggah.net

Metalový festival Brutal Assault, který se každý rok koná v pevnosti Josefov u Jaroměře, vždy nabízí desítky známých i méně známých kapel ze všemožných subžánrů tvrdé hudby. Je těžké vybírat ty největší a nejznámější headlinery, jelikož se představí spousta skupin známých po celém světě. Vybrali jsme pět, které patří k naprosté špičce.

Napalm Death, bohové grindcore

Napalm Death vznikli v Anglii již v roce 1981 a jsou bezpochyby jednou z nejvýznamnějších grindcore kapel všech dob. Umění spojit rychlé blast beaty se silně zkreslenou kytarou i baskytarou a agresivním zpěvem zdařile ukázali již na debutovém albu Scum, které vyšlo roku 1987. Jak je u grindcore zvykem, skladby jsou obvykle velice krátké a slavná píseň You Suffer trvá dokonce pouhou jednu vteřinu (byla dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů jako nejkratší skladba na světě). Skupinou prošlo poměrně velké množství hudebníků a součástí Napalm Death už není nikdo z původní sestavy, současné obsazení se však drží přibližně stejné už od 90. let.

Čtěte také: Ve světě extrémního metalu. 5 alb, které přinesl rok 2018

Deicide, druhý nejlépe prodávaný death metal

Deicide jsou americká death metalová kapela, která vznikla v roce 1987 na Floridě. Hned jejich druhé album Legion se stalo druhou nejprodávanější death metalovou deskou (po kom jiném než po Cannibal Corpse). Jsou známí svým odporem ke křesťanství (jejich skladby se mj. nazývají Fuck Your God, Death to Jesus nebo Kill the Christian). Zpěvák Glen Benton dokonce dříve prohlašoval, že ve věku třiatřiceti let spáchá sebevraždu, aby vytvořil zrcadlový protiklad Ježíšovi. U zpěváka brutální extrémní kapely se však takovým výrokům netřeba divit.

Čtěte také: Příští Brutal Assault opět slibuje plejádu metalových velikánů

Emperor, norští klasici melodického blacku

Emperor vznikli v Norsku v roce 1991 a patří tak na tehdejší black metalovou scénu spolu s Mayhem, Immortal, Gorgoroth či Burzum. Jsou považováni za velice vlivnou skupinu vzhledem k tomu, kolik melodie míchají do své rychlé a tvrdé hudby a kolik kapel se jimi inspirovalo. Stejně jako jiným interpretům extrémního metalu se ani jim nevyhnula určitá kontroverze, když se do koncertní sestavy kapely vrátil původní bubeník Faust – ten se mezitím stal usvědčeným vrahem. Satanistické výroky a texty jsou samozřejmostí.

Čtěte také: Architects ve Foru Karlín: Plameny, strhující vizuální show a peklo na pódiu i v hledišti

Anthrax, thrash metaloví klasici

Lahůdkou pro posluchače řízného thrash metalu bude účast amerických Anthrax. Ti bývají spolu s Metallicou, Megadeth a Slayer řazeni do velké čtyřky otců zakladatelů celého subžánru. V současné sestavě jsou samí hudebníci, kteří slouží pod vlajkou Anthrax již od 80. let. Jedinou výjimkou je kytarista Jon Donais, jenž se ke kapele přidal v roce 2012. Mají za sebou jedenáct řadových desek a šest nominací na Grammy.

Meshuggah, otcové djentu

Meshuggah jsou švédská kapela, která vznikla již v roce 1987. Časopisem Rolling Stone byla zařazena mezi deset nejvýznamnějších metalových kapel všech dob. Během té doby se kapela střetla s vícero žánry, základ však mají v dokonale technickém death metalu. Se svou vysokou instrumentální úrovní hojně využívají polyrytmů, kdy kytara hraje často v lichém taktu a bicí v sudém. Tím položili základy celého subžánru jménem djent, jenž je postaven právě na technické přesnosti v rytmu. Muzikanti z Meshuggah se navíc nebojí ani rychlých změn taktu, ani nezvyklých a náročných stupnic. V textech se, jak je u progresivní hudby obvyklé, dotýkají hlubokých existencionálních témat.


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 388 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky