TIP REDAKCE: Co poslouchat o dlouhých zimních večerech?

Maria Carey | Zdroj: Universal Music

Venku už se rázně ochladilo a blíží se čas Vánoc. Baví Vás každý rok poslouchat Půjdem spolu do Betléma? Občas by to chtělo klasické vánoční koledy vyměnit za něco živějšího, méně vyčpělého. Co třeba za písně, jenž zpívají o adventu, ale koledy to nejsou? Podíváme se společně na některé vánoční evergreeny.

Některé skladby do zasněženého období přímo patří, kupříkladu Let it snow. Nikoho by snad nenapadlo, pouštět si ji v parném létě. Své zimní hitovky vytvořila spousta interpretů, neopomeňme třeba Green Day, Justina Biebera, Xindla X, Václava Neckáře, Jaromíra Nohavicu či Davida Bowieho. Každý rok holt některé nebaví poslouchat ten samej výběr tupejch vánočních fláků,“ jak zpívá Pokáč v písni Nikde žádnej sníh. Které vánoční songy máte rádi Vy? Já Vám ty své teď představím.

Jingle Bells nezklamou a zaznívají pravidelně ve všech obchoďácích, včetně oblíbené verze ze seriálu Glee. Tohle je prostě klasika. Vánoční atmosféru navodí kdykoli a kdekoli.

Další velmi dobře známou písní je Last Christmas od Wham!. Kdo ji nikdy neslyšel, jako by nebyl. V zimní čas se hrává už od roku 1986. Pro některé je to tedy pohádka mládí, pro jiného vzdálená minulost. O její popularitě svědčí i to, že ji přezpívala i Ariana Grande nebo Taylor Swift. Tahle nekoleda byla dokonce nominována na Brit Award za nejlepší videoklip.

Který vánoční hit znáte od Mariah Carey? Nevybavuje se Vám nic? Ani mladičká Mariah, jak řádí se Santou? Hit All I Want for Christmas Is You je totiž právě její. Už osmnáctkrát byla tato zpěvačka na 1. místě v USA Billboard Hot 100 a vydala už vánoční alba dvě.

Čechomor je jednou z kapel, ke kterým si člověk musí najít cestu, třeba právě  přes vánoční hit. Tisíc andělů je jednoduchá, ale o to krásnější písnička, co dokonale navodí zimní atmosféru. Pokud máte možnost poslechnout si ji v kostele, rozhodně neváhejte, má klasický pastorání námět. Mezi tradiční koledy snadno zapadne a oživí rodinný sváteční playlist.

TOP 3

Kouzelná písnička, která zaujme i odpůrce konzumních Vánoc. Není zrovna o typické vánoční idylce, ale bezelstné dětské ucho v ní slyší jen pohádku o plyšákovi. O chlupatém medvídkovi, ze kterého o Vánocích padá sníh. Co na tom, že klip byl dokonce v roce 1999 stažen z obrazovek TV Nova. Paradoxně se tím stala kapela ještě známější, dá-li se to v jejich případě vůbec říci. Ano, mám na mysli písničku Medvídek od skupiny Lucie.

A v pohádkách budeme pokračovat. V roce 2012 přišla na televizní obrazovky klasická pohádka O dvanácti měsíčkách v novém kabátě.  Obletovaný fešák si nadiktoval nemožné a macecha se zlou sestrou posílali Marušku do lesa, aby jeho ztřeštěná přání splnila. Pohádka zapadla do archivu ČT mezi ostatní, vyčnívá však skvělou znělkou. Píseň Hádej od Ondřeje Rumla si žije vlastním životem a stala se velmi poplární.

Zůstanu snít. Jinak to u poslední písně zařazené do výběru ani nejde. Při Happy Xmas zkrátka srdce jímá nostalgie, nikdy se neomrzí. John Lennon, všechny starosti hodit za hlavu a užívat si kouzlo a pohodu Vánoc. Co víc si přát?


Napište komentář