TIP REDAKCE: Co se skrývá za jmény kapel Foo Fighters, Linkin Park nebo The Killers?

Chester Bennington, Linkin Park - Aerodrome 2017 | Foto: Michael Kotzur, MonsterMusic

Problém každé začínající kapely je vymyslet si co nejlepší a dobře zapamatovatelný název. Ne vždy se to však povede hned napoprvé a často za vznikem konečného jména stojí velice zajímavé a vtipné historky, jak dokazují následující příklady.

Avenged Sevenfold

Možná by to do nich nikdo neřekl, ale slavní metalisté se ke svému názvu nechali inspirovat Biblí. Dle slov kapely je jejich jméno přímým odkazem na pasáž knihy Genesis 4:24 B „Bude-li Kain mstěn sedmkrát, Lámech bude mstěn sedmasedmdesátkrát!“ Avenged Sevenfold totiž znamená právě sedmkrát pomstěný. Myslíte, že chlapci chodí každou neděli do kostela?

Čtěte také: TIP REDAKCE: Seznamte se s novou hard rockovou generací, nástupci velikánů Led Zeppelin i AC/DC

blink-182

Američtí pop-punkeři se na začátku své kariéry jmenovali pouze Blink. Číslo 182 bylo prý spontánně vymyšleno zpěvákem a basákem Markem Hoppusem, když je zažalovala irská kapela se stejným názvem. Další zajímavostí je fakt, že kapela nedávno stanovila, že jediný správný způsob psaní názvu kapely je „blink-182“, který se má číst jako „blink one eighty-two.“

Čtěte také: TIP REDAKCE: Znáte vedlejší projekty členů blink-182?

The Killers

Slavní rockeři z Las Vegas si s názvem kapely příliš nelámali hlavu. Použili totiž jméno stejnojmenné fiktivní skupiny z videoklipu k písni Crystal (2001) od kapely New Order. The Killers byli vždy jejími velkými fanoušky a když zjistili, že žádná skutečná kapela se jménem The Killers neexistuje, byla to prý jasná volba.

Bring Me The Horizon

Americká hardcorová partička v čele s Oliverem Sykesem prý za svůj název vděčí filmu Piráti z Karibiku. Dle Sykese se jedná o jednu z posledních vět, nebo možná dokonce úplně poslední větu celého filmu, kdy Johhny Depp v roli kapitána Jacka Sparrowa pronese „Bring me that horizon“.

Čtěte také: První den Rock for People: Bring Me The Horizon s působivou scénou, ale nenaplněnými očekáváními

Foo Fighters

Dle frontmana Davea Grohla se název kapely váže k druhé světové válce, během níž bylo prý „foo fighters“ používáno spojeneckými vojáky pro neidentifikovatelné létající objekty, neboli UFO. Ačkoliv prý Grohl po rozpadu Nirvany pracoval na prvních písních Foo Fighters úplně sám, měl pocit, že mysteriózní název a původ kapely by mohl fanoušky zaujmout a přesvědčit je, že se jedná o skutečnou skupinu.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 6 letošních alb, u nichž je radno zbystřit

Linkin Park

Název kapely prý vymyslel frontman  Chester Bennington, když během cest do studia pravidelně každý den projížděl kolem Lincoln Parku v Santa Monice v Los Angeles. Jelikož by však tento název nebyl příliš originální a představoval by problém s vlastní doménou, zkomolil prý název právě na Linkin Park.

 Weezer

Tato americká indie kapela vděčí za svůj název frontmanovi, Riversu Cuomovi. Ten měl jako dítě silné astma z čehož si jeho kamarádi neustále dělali srandu a přezdívali mu „Weezer“, což v nářečí posměšně označuje osobu, která má problémy s dýcháním. Jak to tak vypadá, tak ten posměch ale nakonec stál za to.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Olly z Years & Years v roli upíra nebo promiskuitní MGK aneb Od mikrofonu k filmu

Fall Out Boy

Američtí pop-punkeři prý měli s výběrem názvu kapely velký problém. Až na jednom z raných koncertů jim prý kdosi z publika navrhl jméno „Fallout Boy“, což byla narážka na postavu, která se krátce objevila v seriálu Simpsonovi. Kapela se prý později párkrát pokoušela vystupovat pod jiným jménem, ale fanoušci si již na staré jméno Fall Out Boy zvykli, a tak už nebylo cesty zpět.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Cesta The Black Keys od skromných počátků po nejnovější desku

Marylin Manson

Není divu, že extravagantní zpěvák, vlastním jménem Brian Hugh Warner, což by znělo trochu nudně, přišel s originálním názvem pro svou kapelu. Pro své umělecké jméno spojil dobro a zlo v podobě krásné herečky a zpěvačky Marylin Monroe a nechvalně známého masového vraha Charlese Mansona. Původní název kapely zněl Marylin Manson and the Spooky Kids, ale nakonec se rozhodl název zkrátit.

Green Day

Poté, co se nemohli prosadit se jmény jako například „The Condoms“, založili kamarádi Billie Joe a Mike Dirnt v roce 1988 kapelu Sweet Children. Ještě za působení původního bubeníka, kterého později vystřídal současník Tré Cool, se však trio přejmenovalo na Green Day podle jedné z Billieho písní, která je o tom, že celý den jen kouříte marihuanu.


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...