TIP REDAKCE: Drogy, sex, rock’n’roll a make-up aneb glam žije dodnes

Mötley Crüe | Zdroj: facebook.com

Osmdesátá léta se nesla v poměrně rozmanitém duchu a zatímco na jedné straně barikády úspěšně kralovalo disco, spolu s thrash-metalem se ve světě tvrdší muziky začal rychle rozmáchat i glam. Dlouhé vlasy a make-up, obojí doplněno o kontroverzní oblečení, to vše patřilo k tehdejší rockové scéně a ačkoli tento styl nevydržel na výsluní dlouho, ještě dnes toho má dost co nabídnout.

Jedna z prvních a zároveň nejslavnějších kapel, jež přišla s glamem, byla Mötley Crüe. Tato parta z LA s nezaměnitelným vzhledem si oblibu fanoušků získala poměrně rychle a už jejich debutové album Too Fast For Love se stalo platinovým.

Největší úspěch ale přišel až vydáním dvojice desek Girls, Girls, Girls a Dr. Feelgood, díky kterým se Mötley Crüe stali světoznámými. Glamovým veteránům se podařilo vedle spousty drog přežít i éru popularity grunge, a přestože své poslední album Saints of Los Angeles vydali v roce 2008, koncertování se drželi až do loňského roku, kdy po The Final Tour ukončili svou činnost.

Rok 1983 se stal pro glam, též označovaným jako hair-metal, přelomovým. Kapele Quiet Riot, už několik let známé na losangelské scéně, se podařilo s albem Metal Health prorazit až na první příčku hudebního žebříčku Billboard a jejich hit Cum On Feel The Noize se dostal i mezi pět nejpopulárnějších skladeb. I přes četné problémy, jenž kapelu v posledních 20 letech provázely, hrají Quiet Riot dodnes a před dvěma lety vydali již dvanácté studiové album.

Další ze skupin, jež se zasloužily o popularizaci glamu začátkem 80. let a jsou stále aktivní, jsou Poison. Čtveřice pod vedením zpěváka Breta Michaelse za svou existenci sklidila mnoho úspěchů a mimo jiné ovlivnila ve tvorbě i světoznámé Guns N’ Roses.

Mezi jejich nejznámější hity patří jak Every Rose Has Its Thorn a Nothin’ But a Good Time z multiplatinového alba Open Up And Say… Ahh!, tak i skladba Talk Dirty To Me z debutové desky Look What The Cat Dragged In. Zatím posledním počinem, které se na kontě Poison objevily, je album Poison’d! z roku 2007.

Druhá polovina osmdesátých let díky předchozímu úspěchu glamových kapel přinesla další vlnu a prvky tohoto stylu začali do své tvorby zasazovat i již zaběhlí interpreti. Mezi ty se zařadili i Aerosmith, kteří s rokem 1987 vydali desku Permanent Vacation, a jejich Dude (Looks Like a Lady), inspirované právě Mötley Crüe, dostalo album na vrchol.

Jinak tomu nebylo ani u dalšího alba Pump, z nějž vzešly pecky What It Takes a The Other Side. Momentálně se kapela připravuje na dlouhou evropskou tour, jež by podle slov jejích členů mohla trvat až do roku 2021. Skupina z roku 1970 se tak zatím rozhodně staře necítí.

Co se české scény týče, ačkoli se moc kousků z předchozího století hrajících glam nedochovalo, není těžké u nás najít mladší kapely, které se stylu původně z osmdesátých let úspěšně drží.

Příkladem toho jsou ostravští Sweet Leopard, kteří letos vydali svou druhou desku Horny House, už několik let vystupují v tuzemských klubech a v příštím roce se chystají v rámci turné se Sleazy RoXxX i do zahraničí.

Čtěte také: Sweet Leopard na nové desce balí osmdesátky do moderního kabátu


Napište komentář

Jiří Růžek
O Jiří Růžek 297 Článků
Milovník rock'n'rollu, nadšenec do žurnalistiky a student mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Mezi mé oblíbené interprety se řadí Motörhead, Slash, David Bowie, Jack White, Billy Talent a obrovská spousta dalších, sám pak hraji na bicí a elektrickou kytaru a ve zbytku volného času rád cestuji všude, kde to jde.