TIP REDAKCE: Kim Petras, Avril Lavigne a další nová alba, která rozhodně stojí za poslech

Kim Petras | Zdroj: readdork.com

Nový rok, nová pravidla. Rok 2022 se s největší pravděpodobností ponese v duchu hluboce promyšlených alb a hudebních návratů. Za poslední dva měsíce vám přinášíme pět nových desek napříč hudebními styly – od elektro popu Kim Petras, přes synthpop a indie rock až po punk v podání Avril Lavigne.

Kim PetrasSlut Pop

Po úspěšném singlu Coconuts vydala německá popová ikona Kim Petras své, v řadě již čtvrté, elektro popem nabité EP Slut Pop. Nahrávka obsahuje sedm skladeb, všechny s dost výstižnými názvy – Treat Me Like A Slut, Superpower Bitch nebo They Wanna Fuck, které zároveň podtrhují myšlenku celého alba. Inspiraci zpěvačka hledala především v předsudcích spojených se sexualitou, v mnoha ohledech podporuje sebelásku a vysvětluje své touhy a sebe jako ženu. Kim Petras není označována jako popová princezna bezdůvodně. Od začátku až do konce se jedná o ryzí elektro popové melodie. A jednotlivé skladby jsou definovány surovou upřímností, energičností s velkou dávkou nestydatosti.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Seznamte se s Gayle, budoucí hvězdou

BastilleGive Me The Future

„Who knows what the future holds? Doesn’t matter if I got you“ -nejnovější album kapely Bastille Give Me The Future se prezentuje jako soundtrack k životu po lockdownu. Nahrávka obsahuje všechno od ztráty milované osoby (No Bad Days), online seznamování (Stay Awake) až po ztrátu sebe samotného ve virtuálním světě (Disorted Light Beam). Spíše než kritiku deska symbolizuje hledání radosti, která graduje až do oslavné gospelově zabarvené Future Holds. Give Me The Future je jako celek zahalené do filtrem osmdesátkového popu, schovává se za pozitivitu a klade důraz na cyklicky se opakující kosmické zvuky syntetizátorů. Na podobně vlně se nese i poslední vydané elektro popové album Motordrome dánské zpěvačky .

Čtěte také: Nová alba 2022: Bastille na vlně Daft Punk, Alt-J v mysli sériového vraha

Mitski  –  Laurel Hell

Mitski je nezávislá umělkyně jejíž tvorba je důvěrně podobná české synthpopové víle Never Sol. Její šestá studiová deska Laurel Hell vyšla po téměř čtyřleté hudební pauze. V rozhovoru pro Rolling Stone Mitski prozradila své obavy, že je hudba jedinou věcí, kterou je schopna dělat, což vnímá spíše jako nejistotu, a proto poslednímu albu věnovala své poslední tvůrčí léta. Laurel Hell představuje hluboký ponor do emocionální melancholie zahalený do pláště nablýskaných popových tanečních osmdesátek. Dlouhé klavírní party a gradující instrumentální sóla rozbíjejí zvuky syntezátorů a sametové vokály této japonské Američanky. Romantické melodie Heat Lightning připomínající Lanu Del Rey střídá v případě The Only Hearbreaker nebo Love Me More rozjásaný pop 80. let.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Aurora v deseti číslech

Avril Lavigne – Love Sux

Avril Lavigne se s novým albem Love Sux až nostalgicky vrací k roku 2002 a ke svým pop-punkovým kořenům. Podobně jako předchozí desky, tuto ztělesňuje dvanáct vysokoenergetických bangerů na jejichž vrcholu stojí single Bite Me, který dokonale definuje její tvorbu. Kytarové linky, podtržené zuřivými bicími a vokály mířené proti bývalému příteli tvoří jádro celého alba. Na to se dále nabalují Bois Lie v kolaboraci s Machine Gun Kellym nebo Love It When You Hate Me feat. blackbear. Svatou trojici završuje Travis Barker, který je koproducentem celého alba společně s Johnem Feldmannem a Mod Sunem. Jedna věc je jistá – punk ještě rozhodně není mrtvý.

Čtěte také: Machine Gun Kelly albem Tickets To My Downfall dokazuje, že pop-punk ještě neumřel

BROODSSpace Islands

Podobná a vlastně diametrálně odlišná od již zmíněných Bastille je i poslední deska novo zélandského dua Broods. Jejich Space Islands je nepopiratelně ovlivněna nespoutanou fantazií a vesmírem, prostřednictvím nadpozemsky znějících zvuků syntetizátorů. První kapitolu příběhu představuje Piece Of My Mind, která je směsicí rytmických futuristických tónů elektro popu. Like A Woman definují gospelové vokály nebo jemný vysoký tónový rejstřík v romantickém Gaslight. Přestože na první poslech Space Islands  může evokovat spokojený život zalitý sluncem,  ale ve skutečnosti je pouhým ztělesněním zpěvaččiných nedávných po rozvodových myšlenek.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 9 nedoceněných umělců, o kterých byste měli vědět


Napište komentář