TIP REDAKCE: Na koho se těšit v rámci Rock for People 2022?

Rock for People 2018 | Foto: Michael Klemm, MonsterMusic

Rock for People má před sebou našlapaný ročník 2022. Z klasických 3 festivalových dní se stanou 4, headlinerů přibyde. Které další kapely budou stát za to a rozhodně byste je neměli v červnu na pódiích minout?

Čtyři headlineři, nebo víc?

Rock for People se bude letos odehrávat v průběhu čtyř dní a oficiálními headlinery jsou Biffy Clyro, Royal Blood, Fall Out Boy a Green Day. Vzhledem k nabitému programu je ale jasné, že fanoušci vytvoří headlinovou atmosféru i některým kapelám „menšího formátu”. Velkou posluchačkou základu u nás mají například Sum 41, které si pravidelní návštěvníci festivalu dlouho přáli vidět.

Čtěte také: Největší události roku 2021: Přehraná Taylor Swift, zpackaný Český slavík a návrat skupiny ABBA

Podobně tomu bude další den, kdy se představí v Česku oblíbení Skillet nebo Black Veil Brides – ti se stanou pravděpodobně tahounem nostalgie pro odrostlé rockery, co si budou chtít připomenout emo období. A nakonec je nepochybné, že se závěrem festivalu pop punkoví fanoušci Green Day vydají i na vystoupení dalších zkušených veteránů, Weezer.

Co nadělil adventní kalendář?

V průběhu prosince nám opět hradecký festival nadělil interprety do programu pomocí adventního kalendáře. Mezi nimi se objevili třeba Idles, Everyone You Know, Reignwolf, Being As An Ocean, Eyes Set To Kill nebo Hundredth. Přijede ale také kapela Yonaka, která si získala přízeň živelným vystoupením na Rock for People 2019.

Čtěte také: Největší hity roku 2021: Måneskin si získali rockový svět, provokativní Lil Nas X uchvátil satana

Dostalo se i na velká jména, například na amerického zpěváka se sexy hlasem Two Feeta, alternativní Wolf Alice, raketově rostoucí britsko-filipínskou hvězdu beabadoobee nebo britského rappera slowthai. Poslední den kalendáře dal festival fanouškům dánskou popstar , jež má na kontě hity jako Final Song, Kamikaze nebo Lean On ve spolupráci s Major Lazer. Na seznamu nově oznámených se objevila i skupina You Me At Six, která nedávno bohužel zrušila připravované evropské turné včetně pražského koncertu. Ten se měl uskutečnit v únoru, a tak bude pro fanoušky festival ideální možností, jak si jejich show vynahradit.

Které méně populární kapely zaujmou?

Boston Manor byli jedni z těch, kteří si prostředí Rock for People užili už v roce 2019. Tehdy však vystupovali mezi vůbec prvními interprety, a tak jejich show mnoho návštěvníků nezaznamenalo. Podobnou chybu snad letos nikdo neudělá, Boston Manor totiž umí svou divokostí nakopnout atmosféru jako málokdo. No a kdo si bude chtít vyzkoušet o krapet dřív, jak skvělé mosh pity jejich muzika dokáže rozbouřit, na konci ledna skupina zavítá v rámci koncertního turné i do Prahy. Vystoupí navíc s další kapelou, která míří na Rock for People, Neck Deep.

Můžeme se těšit i na kapely s rockerkami v čele, například Wargasm a Hot Milk. Kdo stihl posluchačsky zavadit o emo power pop v podobě Hot Milk při jejich supportu You Me At Six ve Futurum Music Baru, dobře ví, jak moc nakažlivá je jejich energie. Wargasm jsou sice zatím stále tak trochu novinkou, nicméně členové Sam Matlock a Milkie Way se rychle sžili a dokázali využít své zkušenosti a talent k tvorbě chytlavé muziky s prvky punku, electra a nu-metalu.

Čtěte také: Nejzajímavější desky roku 2021: Rozloučení Davida Stypky, překvapivá Olivia Rodrigo i kontroverzní Lil Nas X

O krapet větší peklo ale bezpochyby vytvoří žánry-ohýbající japonská skupina Crossfaith. Ta bude letos pro fanoušky The Prodigy nebo Enter Shikari naprostá nutnost. Nakonec by si návštěvníci mohli najít cestu i ke kapele, která se dala dohromady na hranici začátku pandemie – partička Yard Act mezi své první festivaly zařadí totiž právě Rock for People. Jejich post-punk s politickými tématy v textech je přesně ten druh muziky, který na britském ostrově interpreti prostě dělat umí.

Ti všichni a mnoho dalších přijedou ve dnech 15. – 18. června 2022 do Hradce Králové. Vstupenky na Rock for People najdete na stránkách festivalu. Prodej kempů a parkování začíná od 17. ledna.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz