TIP REDAKCE: Policejní honičky, týrání a žhářství aneb 6 umělců s kriminální historií

zleva: John Brown, Johnny Cash | Zdroj: facebook.com

Lidská práva a zákony mají lidstvo chránit, ale zároveň trestat za skutky, které ohrožují nás samotné i ostatní. I mezi hudebními hvězdami se najdou tací, co v tato pravidla nevěří a dovolují si je ignorovat. Slyšeli jste o prohřešcích následujících šesti interpretů?

James Brown

Dědeček soulu James Brown je nedílnou součástí populární hudby dvacátého století. Krom jiného byl znám svou neunavitelnou pracovitostí a energickými živými vystoupeními. Jeho rejstřík však nebyl zrovna čistý. V roce 1988 se mu do kanceláře údajně vloupala skupina pojišťovacích agentů s úmyslem využít jeho toaletu a Brown je měl ohrožovat pistolí.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Rapper, folkový zpěvák a prezident Turkmenistánu v jednom. Tohle je Gurbanguly Berdimuhamedow

Tato událost by zas tak tragická nebyla, kdyby se po ní zpěvák nesnažil v divoké honičce uprchnout před policií až přes hranice do jiného státu. Zastavily ho prostřelené pneumatiky auta, ačkoliv se i na těch snažil ujet několik dalších kilometrů. Jeho hvězdnou pověst však nezvládl pošpinit ani tento podivný počin a jen o čtyři roky poté, v roce 1992, získal cenu Grammy za celoživotní výkon a následně ocenění Kennedy Center Honors v roce 2003.

Johnny Cash

Král country a rockabilly se ve věcech společenských nechával slyšet často, nejvíce byl zapálen k nastolení spravedlnosti pro americké indiány, se kterými se ještě v šedesátých letech stále nezacházelo ani trochu solidárně.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 6 alternativních videoklipů, od kterých se nebudete moci odtrhnout

Na druhou stranu se příliš nepřetrhl pro ochranu životního prostředí. Ve své nejbláznivější době užívání amfetaminu se v dodávce vydal do národního parku Las Casitas v Kalifornii a poté, co se masivně přehřála, vzplála a vzala s sebou velkou část lesa. Cash si ze situace nic nedělal, nechal oheň dále hořet a šel rybařit.

Největším neštěstím však byla bolestivá smrt devětačtyřiceti vysoce ohrožených kalifornských kondorů, tedy skoro všech, co v tomto lese žili. Tato událost tedy vedla k jejich úplnému vyhynutí a velkou vinu měl nést překvapivě právě Cash. Obžalovaný se k situaci postavil vskutku zodpovědně se slovy, že ho žádní hloupí žlutí ptáci nezajímají.

Lauryn Hill

Rekordmanka své doby, rapperka a členka Fugees Lauryn Hill bývá často označována za nejúspěšnější umělkyni ve svém oboru kvůli svým zásluhám v přiblížení rapu populární hudbě i vyvinutí neo soulu.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Rap, který byste rozhodně měli zařadit do svého playlistu

Její cesta do vězení nebyla tak dramatická jako u jiných zmíněných hudebníků – Hill jen nezaplatila asi milion dolarů na daních. Za trestný čin strávila v roce 2013 tři měsíce ve vazbě a stejnou dobu poté v domácím vězení. Nakonec byla za dobré chování propuštěna o několik dní dříve.

G. G. Allin

O bláznivém G. G. Allinovi jsme se již v jednom článku zmiňovali, na pódiu podivnosti bohužel nekončily. Punk rocker z Ameriky strávil téměř rok a půl ve vězení, protože byl usvědčen z násilí na fanynce během návštěvy Michiganu na konci osmdesátých let. Žena tvrdila, že byla Allinem a jeho kapelou znásilněna a mučena. Samotným frontmanem byla pořezána, popálena a zpěvák navíc pil její krev – muž si však do poslední chvíle stál za tím, že všechny činy byly konsensuální a žena s nimi souhlasila.

Čtěte také: TIP REDAKCE: GG Allin od krve a nejdražší tour kapely U2 aneb Megalomanie a podivnosti v koncertní historii

Phill Rudd

Bubeník kapely AC/DC měl za svou kariéru mnoho problémů s drogami, vše však vyvrcholilo v roce 2014, kdy policie vtrhla do jeho domu s podezřením, že si Rudd objednal vraždu a několika lidem vraždou vyhrožoval. Při prohlídce domu navíc našli množství pervitinu a marihuany, takže celá akce vyvrcholila v několikanásobné obvinění. Ačkoliv to nejzávažnější, tedy plánování vraždy, bylo nakonec staženo pro nedostatek důkazního materiálu. Bubeník se k ostatním činům přiznal, i když tvrdil, že smrtí hrozil pouze jednomu a ne dvěma lidem, což situaci samozřejmě výrazně vylepšilo.

Lil’ Kim

Rapová diva Lil’ Kim se provinila křivou výpovědí za účelem ochrany přátel, kteří se octli v přestřelce před sídlem rádiové stanice. Navíc byla obviněna i ze spiknutí, ale zproštěna viny z maření soudního procesu. Za každý čin jí hrozilo až pět let vězení, nakonec jí však byl vyměřen pouze jeden rok.

Bývalá milenka zesnulého Notorious B.I.G. tvrdila, že se dva její blízcí přátelé přestřelky před rádiovou stanicí v roce 2001 vůbec neúčastnili a že je na místě ani neviděla. Z kamerových záznamů však vyšlo najevo, že Lil’ Kim neříkala pravdu, jelikož jí jeden z mužů otvíral na místě dveře. Díky této lži se tak stala první velkou rapperkou, která strávila čas za mřížemi.

K téměř dvaceti výstřelům došlo proto, že se před budovou rádia Hot 97 tým Lil’ Kim potkal se členy rivalské uskupení Capone-N-Noreaga, které se o rapperce velice negativně vyjadřovalo na poslední desce.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 351 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.