TIP REDAKCE: Rap, který byste rozhodně měli zařadit do svého playlistu

Isaiah Rashad | Zdroj: djbooth.net

„Quality over quantity” aka Kvalita je mnohem důležitější než množství – v hudebním průmyslu to platí dvojnásob. Tedy na chvíli zapomeneme na krále devadesátkového rapu v čele s 2Pacem a Jay-Z a stejně tak také na mainstreamové interprety posledních několika let, kteří tvoří jeden hit za druhým a obsazují přední příčky světových hitparád. Mnohem zajímavější je totiž opačný konec pomyslného žebříku, kde se skrývají často nedocenění a neznámí umělci.

Čtěte také: TIP REDAKCE: 10 R&B zpěváků, kteří si zaslouží čestné místo ve vašem playlistu

Isaiah Rashad

Součástí jednoho z nejlepších rapových labelů – Top Dawg Entertainment, sdružující jména jako Kendrick Lamar nebo ScHoolboy Q, je také Isaiah Rashad. Ten se díky svému talentu a kolaboracím právě s Kendrickem Lamarem nebo r&b zpěvačkou SZA zapsal do povědomí americké veřejnosti.

Po začátcích ve stylu Stormzyho, vydal v roce 2018 své druhé studiové album s názvem The Sun’s Tirade. Na nové desce jako by objevil svůj hlas a rozhodl se jejím prostřednictvím vyjádřit široké spektrum pocitů podtržené zkušeností se sebepoškozováním a nově nabytým sebepoznáním.

Denzel Curry

Denzel Curry patří k nejvíce nedoceněným rapovým interpretům tohoto seznamu. A to rozhodně k vrcholu jeho tvorby nepatří singl Ultimate, který na tik toku doprovodil sta tisíce ‚bottle flip challenge‘ videí. Právě naopak se jeho hudba vymyká jakýmkoli mainstreamovým konvencím a svými hip hopovými melodiemi v kombinaci s agresivními verši rozhodně vystupuje z řady. Především songy Ricky nebo Lil Scamer That CouldGuapdad 4000 rozhodně stojí za poslech.

Gashi

Gashi je americký rapper a skladatel, který se na hudebním spektru nachází někde mezi The Weekndem a Kid Inkem. Není tedy úplně vyhraněný rapu, ale často se ve své tvorbě uchyluje k r&b, což je dost patrné na jeho snad nejúspěšnější kolaboraci s Frenchem Montanou a DJ SnakemCreep On Me.

Během kariéry nahrál několik dalších úspěšných singlů That’s Mine, Roses nebo 24 Hours, které v loni na podzim oficiálně vydal na svém druhém studiovém albu pod názvem Gashi.

G-Eazy

Na G-Eazyho rovnou navážeme, jen z opačného konce. Karanténní album Everything’s Strange Here zobrazuje naprosto odlišného umělce a popírá jakékoli dosavadní nastavené mainstreamové měřítko. Skladby z nové desky se kvalitou vyrovnávají jeho nejstreamovanějším I Mean It nebo Me, Myself & I. Paradoxně však disponují spíše melodickými r&b linkami než úderným rapovým beatem a zaměřují se na vážnější témata místo obvyklé svaté rapové trojice v podobě sexu, drog a rychlých aut. Takže je téměř povinnost zahrnout Free Porn Cheap Drugs nebo Nostalgia Cycle do letních playlistů.

Jaden Smith

Pokud jste synem Willa Smithe a ve dvanácti letech nahrajete singl s Justinem Biebrem k filmu, ve kterém hrajete hlavní roli, máte zaručeno, že o vás svět uslyší. Od té doby však uplynulo již deset let a v průběhu dospívání se Jaden Smith začal profilovat spíše jako zpěvák, díky jehož kombinacím r&b melodií s prvky alternativního hip hopu, vznikla alba Syre (2017) a Erys (2019).

Zpěvákův poslední projekt Erys může na první poslech působit chaoticky. Ve výsledku se však jedná o zhudebněné vize jednadvacetiletého člověka, který se nebojí vyjádřit své city prostřednictvím textů ani experimentovat s vlastními hlasovými možnostmi.

Saul

Saul je pseudonym rappera z východního Slovenska, který rozhodně stojí za pozornost. Pod jeho jménem na oficiálním kanálu labelu FCK THEM postupně přibývají hudebně i vizuálně vyšperkované songy z jeho nejnovějšího alba Niekde V Oblakoch.

Eponymní skladby Niekde V Oblakoch nebo Vertigo se přitom svými kvalitami vyrovnají písničkám, které obsazují přední příčky světových hitparád nehledě na to, že jeho několika oktávový rozsah doprovázený originálními propracovanými beaty patří na vrchol české i slovenské hudební scény.

Russ

Kontroverze a osoba, na jejíž konto vznikají disstracky (T-wayneFuck Russ), tak to je americký raper Russ. Přesto, že se na hudební scéně objevil už v roce 2007, pořádně aktivní a hlavně úspěšný je teprve od roku 2014 a jeho prvního studiového alba There’s Really a Wolf nahraného v Columbia Studios.

Písničky Losin Control nebo What They Want ze zmiňovaného alba sice dosahují téměř 300 milionů zhlédnutí na hudební platformě YouTube, i přes to však právě Russ patří do skupiny nedoceněných interpretů americké rapové scény.

SAINt JHN

Sám SAINt JHN se nechal slyšet, že nikdo nemusí znát jeho biografii, protože to není důležité. Podstatnější je, že jeho hudba dosahuje vysokých kvalit a jeho song Roses v posledních několika týdnech obsazuje přední příčky světových hitparád.

Stylově je velice podobný již zmíněnému Gashimu, takže nechybí melodické r&b linky ani provokativní lyrics a celých 44 minut z nejnovějšího alba Ghetto Lenny’s Love Songs v čele se songem TrapLil Babym rozhodně stojí za poslech a alespoň malou porci obdivu.

Mod Sun

Pokud jste fanoušky Machine Gun Kellyho nebo Blackbeara, určitě oceníte také Dereka Smitha aka Mod Suna. Post-hardcorové začátky v kapele Four Letter Lie ho postupně vyvinuly v člověka, který v roce 2015 vydal své první rapové album s pop-punkovým nádechem pod názvem Look Up.

Jeho svérázný hudební styl se promítá skrz celou hudební tvorbu a je patrný například na poslední kolaboraci právě s Machine Gun Kellym a Goody Gracem s názvem Stay Away nebo starší Shoot ‘Em Down tentokrát ve spolupráci s dvojicí MGK a Blackbear.

Phora

Phora je kalifornský rapper, který ve svých sedmnácti letech založil vlastní nahrávací label Yours Truly, kde vydal své první mixtapy. Následně svou tvorbu svěřil do rukou nahrávacího korporátu Warner Bros. Records, ale hodně rychle se vrátil zpět na dráhu nezávislého umělce a napsal své v pořadí třetí studiové album s názvem Bury Me with Dead Roses.

Jeho tvorba je ukázkovým příkladem, že existuje téměř neviditelná hranice mezi rapem a r&b a nejlepší volbou je oba tyto hudební žánry spojit do jednoho fungujícího celku. Jako příklad poslouží Stuck In My Veins v kolaboraci se 6lackem, která potěší nejednu křehkou r&b dušičku.


Napište komentář