Jak probíhala setkání Johna Lennona s Paulem McCartneym v 70. letech

www.facebook.com
John Lennon a Paul McCartney |

V roce 2000 natočil režisér Michael Lindsay-Hogg film Two of Us. Pojednával o setkání Johna Lennona a Paula McCartneyho po rozpadu Beatles. Jeho jméno není neznámé, stál za filmem Let It Be i několika klipy Beatles. Jak ale tato setkání skutečně probíhala?

Rozpadem skupiny The Beatles (oficiálně proběhlo 10. dubna 1970) rozpory mezi jejími členy pokračovaly. Na McCartneyho album Ram s útočnou Too Many People odpověděl Lennon písní How Do You Sleep? a pohlednicí uvnitř obalu LP Imagine, která parodovala Paulovo album. Na konci prosince 1971 se v New Yorku John a Paul sešli, aby vyřešili své obchodní problémy. 29. ledna 1972 se na společné večeři dohodli, že na sebe přestanou v tisku útočit, což pomohlo i obchodním vztahům.

Večer 31. března 1974 pořádal John Lennon své druhé nahrávací session ve svém domě na pláži. Na těchto nahrávkách se dále podílí Paul McCartney se svou ženou Lindou, Harry Nilsson, Keith Moon (z The Who), Stevie Wonder, Danny Kotrchman, Jesse Ed Davis a další. John Paula pozval v dojmu, že časy s Yoko jsou pryč. Jednalo se o verze rock´n´rollů Midnight Special, Lucille, Stand By Me, Cupid, Take This Hammer a jiné. Tyto nahrávky, které vznikly během natáčení Nilssonova alba Pussy Cats, vyšly v roce 1992 pod názvem A Toot and a Snore ´74.

Zatímco Paul McCartney odjel, Ringo Starr přijel s Nilssonem a Moonem z užívání si života v L.A. V té době se londýnský klub Playboy rozhodl neumožnit Ringovi a Keithovi další vstup, protože tam nedávno zdemolovali zábradlí. Na Ringovu otázku: ,,Kdo mi šahal na bubny ?“ odpověděl Lennon slovy: ,,Paul. Paul tu byl.“ Zatímco se John a Ringo prospali, Paul s Lindou opět přijeli. Na klavíru s Moonem a Nilssonem dal dohromady několik melodií Beatles.

Dougal Butler, Moonův spolupracovník, pořídil několik snímků u klavíru a bazénu, včetně poslední společné fotky Johna a Paula. John v jednom rozhovoru řekl, že ač tam bylo padesát lidí, všichni sledovali jen jeho a Paula. Paul pro VH-1 tuto session jen potvrdil a byl moc rád, když mu moderátor ukázal bootleg. Sám totiž ty nahrávky, které někdo nahrával na magneťák, neslyšel.

16. července 1974 se John Lennon s milenkou May Pangovou odstěhovali do domu na East 52nd Street v New Yorku. Paul s Lindou je navštívili a několik večerů popíjeli Beaujolais. Podle May Pang se oba chovali, jako kdyby se mezi nimi nic nestalo. Snažili se vyhnout citlivým tématům. Když Paul v pokoji objevil nějaký hudební nástroj, nemohl z něj spustit oči. Až to nevydržel a začal hrát na klavír.

K poslednímu setkání Johna a Paula došlo 25. dubna 1976. Předchozí večer se dívali na pořad NBC Saturday Night Live, který nabídl pořad Beatles Reunion skupině 3 000 dolarů za 3 zahrané písně. Moderátor Lorn Michaels netušil, že pořad John a Paul sledují společně. Ti tam mohli dojít pěšky. Podle Johna už byli málem v taxíku, ale byli moc unavení.

John byl z Paulových spontánních návštěv unavený. Jednou mu řekl, aby mu dříve zavolal: ,,Nepíše se rok 1956 a zjevit se jen tak zničehonic u dveří už není to samý, jak to bývalo.“ Uražený Paul odešel. Lennon to později vysvětloval: ,,Nemyslel jsem to zle. Ale nebyl čas, abychom si to vyříkali.“

Paul i přes roztrpčený pocit logicky uvažoval a poslal Johnovi dva lístky na turné své kapely Wings s názvem Wings Over America. John ze strachu, že by musel zničehonic jít hrát a bez nacvičení by to nebylo dobré, raději lístky daroval. Obával se, že by se v novinách psalo o ztracené příležitosti The Beatles.


Napište komentář