Kráska a zvířený prach Dana Bárty & Illustratosphere vyjde v březnu

Dan Bárta (2019) | Foto: Jan Tran, MonsterMusic

V březnu 2020 se můžeme těšit na nové album Dana Bárty a formace Illustratosphere, které nese název Kráska a zvířený prach. I tuto nahrávku si budeme moci poslechnout na druhé části koncertního tour s názvem Zvířený prach.

Turné odstartuje 14. března v Bystrém v Orlických horách, o den později bude album Kráska a zvířený prach pokřtěno v pražském Divadle Archa a pak bude následovat celkem devatenáct vystoupení v českých, moravských a slovenských městech.

Myslím, že je to vyzrálá, dobrá deska, kompaktní a přitom pestrá. Zase jsme o kousek dál v tom, jak se vyjádřit jasněji a stručněji. A Kráska a zvířený prach je navíc o něco osobnější a poněkud angažovanější než předchozí alba”, říká Dan Bárta. Dvacet let od prvního a šest let od zatím poslední alba Dan Bárta & Illustratosphere natočili novou desku v bratislavském studiu LVGNC.

Rozhovor: Dan Bárta: Unavenému se mi hraje lépe, hlavu pak nezaměstnávají kraviny. Palác Akropolis je pro nás domovská scéna

Po všech těch letech už máme svůj výraz, svou poetiku a rukopis, ke kterému vydatně přispívá autor a aranžér Filip Jelínek, i zvuk, což je zase doména Míry Chyšky. Jak se totiž jeden každý plácáme po světě, který se nám mění pod rukama a před očima, nutně se měníme i my – jako lidi, jako hráči, jako autoři. A máme kompaktní rytmiku, Robert Balzar, který ‚obsluhuje’ basu i kontrabas je stálice kapely a Martin Valihora se na výsledné podobě alba podepsal výrazně – málo platné, je to nový člen, umí hrát a my jsme spoluhrající těles“, dodává Bárta.

Mezi jedenácti zbrusu novými skladbami se objeví dokonce i dvě zpívané anglicky. Text k těmto písním napsala Alžběta Plívová. Můžeme se těšit i na Bártův debut ve slovenštině. Česko–slovenské turné bude probíhat od 14. března do 21. května a bude mít pěkně napilno.

„Já to tak mám rád, hrát ze dne na den, být pořád s lidmi, muzikanty a písněmi, i když to někdy dře. Šňůra ale má být intenzivně prožitý čas“, upřesňuje Dan Bárta. Kapela vystoupí v plném složení, jež tvoří kromě Dana kontrabasista a baskytarista Robert Balzar, klávesista Filip Jelínek, kytarista Miroslav Chyška a slovenský bubeník Martin Valihora.


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 321 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.