Britský fenomén alt-J má namířeno na Prahu. Vystoupí ve Žlutých lázních

Alt-J | Zdroj: facebook.com

S vydáním debutové desky An Awesome Wave v květnu roku 2012 se z alt-J stal pojem. Ještě dříve než nahrávka zvítězila v anketě Mercury Prize, kolovaly její skladby internetem a rádii takřka rychlostí světla. Kapela je v červnu spolu s novinkami z druhé studiovky představí i početnému českému fanclubu.

Za uskupením alt-J v současnosti stojí trojice kamarádů z anglického Leedsu, kteří se v roce 2007 potkali na místní univerzitě. Slovo dalo slovo a pánové začali nahrávat muziku v prostorech studentských kolejí. Jejich nadšení vyústilo o čtyři roky později v prvním EP , jež obsahovalo dobře známé skladby Matilda, Breezblocks či Tessellate, které se zhruba o půl roku později objevily na debutové nahrávce An Awesome Wave. Deska na sebe upoutala velikou pozornost jak u kritiků, tak u hudební veřejnosti – vyhrála prestižní Mercury Prize, v rámci Ivor Novello Awards byla označena za album roku a prodalo se jí více než milion kopií. Důvodů může být hned několik: neotřelá výstavba písní, balancování mezi žánry, zajímavé texty či charismatický hlas frontmana Joe Newmana. Dost možná to bude jejich kombinace, která z alt-J tvoří unikát.

Na začátku minulého roku kapelu opustil původní čtvrtý člen, Gwil Sainsbury (kytara/basa). Trojice se ničeho nezalekla a hned v září stejného roku vydala druhou nahrávku This Is All Yours. Po masovém úspěchu An Awesome Wave před sebou pánové neměli zrovna lehký úkol. Druhá deska se však hned po vydání uhnízdila na první příčce prodejnosti ve Velké Británii. Ostrovní scéna je na poli alternativy přeplněná k prasknutí, což alt-J, zdá se, nedělá nejmenší problém.

Vstupenky na koncert, který se odehraje 17. června v pražských Žlutých lázních, seženete od 6. března (10 hodin) v předprodejích GoOut.cz a Ticketpro za cenu 890 korun. K dostání ale bude také limitovaná edice early bird vstupenek za 790 korun.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).