Enter Shikari nebo Strange Bones: Jaké kapely se na Rock for People zasloužily o pozornost?

Enter Shikari - Rock for People 2022 | Foto: Lucie Nohlová, MonsterMusic

Na festivalu, kde headlinují takoví velikáni jako Green Day a program je nabitý hvězdami jako Idles, SUM 41 nebo You Me At Six, je logické, že zapadne mnoho kapel, které bychom možná měli zaznamenat. Proto jsme se rozhodli vypíchnout několik dalších zahraničních interpretů, jejichž show měla vše, co nám za ty dva roky pandemie tak chybělo.

Hot Milk

Pro mnoho fanoušků a návštěvníků Rock for People byli Hot Milk už jasným místem v programu, které si nenechají ujít. Kapela před covidem předskakovala You Me At Six ve Futurum Music Baru a od té doby nejen rozrůstala svou posluchačskou základnu, ale hlavně rozvíjela svůj hudební styl k dokonalosti. To potvrdila první den na festivalu, kde jako jedna z prvních kapel rozvířila tolik prachu pod pódiem, že se brzo musely vytahovat šátky. Jejich energie byla zatraceně nakažlivá, nové skladby zněly skvěle a velké pódium rozvášněným Angličanům slušelo. O moc lepší vstup do čtyřdenního festivalu jsme si nemohli přát.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Kapely, které byste neměli minout na Colours of Ostrava 2022

slowthai

Už jste někdy pogovali na slavnou píseň Barbie Girl? Protože fanoušci slowthaie na Rock for People ano. Britský rapper si totiž i přes plno svých politických a naléhavých textů umí udělat srandu jak ze sebe, tak i z vlastního koncertu. A právě první den Rock for People šlo rozhodně o závan čerstvého vzduchu nejen ze žánrového hlediska, ale i po stránce energie. Biffy Clyro chvíli před slowthaiem sice zaplnili půl areálu, publikum na ně ale zrovna moc akční nebylo. Rapper naproti tomu rozžhavil kotel pod pódiem prakticky okamžitě, což se mu dařilo jeho charismatickým přednesem, vystupováním jen v trenýrkách a trochou klaunství. Navíc dal možnost rapovat část songu i jednomu z fanoušků a odehrál i song Momentary Bliss, jež má s Gorillaz a Slaves.

Fotoreport: Rock for People 2022 odpálili Biffy Clyro, Idles a Slowthai

Enter Shikari

Enter Shikari jsou jednou z nejčastějších kapel, která navštěvuje Rock for People. Jejich živelné shows jsou vždy zárukou neskutečné energie, kopy pozitivity, výzvám k solidaritě a tanečních kreací frontmana Roua Reynoldse. Ten byl sice o den dříve ještě na horách ve Velké Británii, o to víc si ale kapela užívala svůj po letech první festival. Poslední album Nothing Is True & Everything Is Possible vyšlo na začátku pandemie, a tak neměla kapela čas jej ještě téměř vůbec otestovat naživo. Celý set i s nejnovější tvorbou ale fungoval skvěle, Shikari do něj navíc vrátili i klasické pecky jako Gandhi Mate, Gandhi nebo Arguing With Thermometers a show prokládali i takovými momentkami jako lezením po stanové konstrukci nebo plaváním Chrise s basou na ramenou lidí v circle pitu. A co víc, jejich skladby o vykořisťujícím systému, výzvě ke změně ve společnosti, přístupu ke klimatické krizi apod. jsou stále aktuálnější, a tak člověk cítí od těchto strastí alespoň lehké uvolnění, když se na ně solidárně rozseká s ostatními v nezastavitelném mosh pitu.

Fotoreport: Druhý den na Rock for People 2022 s Royal Blood a Enter Shikari

Bob Vylan

Bob Vylan momentálně dokazují, že i nezávislá DIY kapela to může dotáhnout daleko. Punková scéna v Británii už je nemůže ignorovat, ale ani při jejich nynějších toulkách po Evropě si nevedou špatně. Důkazem tomu byl také Rock for People. Asi by se jim hodila spíše menší stage, kterou pro ně původně festival avizoval, nicméně se s tím londýnská dvojice poprala na výbornou. Přestože jejich hudba je agresivní, konfliktní a syrově rázná, kluci přišli mezi politickými skladbami naladit všechny na pozitivní notu. Nejdřív v podobě meditace a protažení, poté (zdárnými) pokusy o české výrazy jako „další písnička je…”, přičemž při písni We Live Here dokonce změnil zpěvák Bobby slova na česká my žijeme tady“. Vrchol ale nastal ve chvíli, kdy na poslední song přizvali na stage pár fanoušků, jenže pořadatelé logicky zabrzdili většinu ostatních, i když začali vylézat na stage. Bobby ale jasnou výzvou There is not enough security to stop all of you” dal zelenou všem, kdo ještě přeskočili zábrany a vyskákali na stage, aby s ním a bubeníkem Bobbiem pařili na poslední refrén skladby Wicked & Bad. Sekuriťáci jsou tak asi jediní, kdo na tuhle část festivalu nebudou vzpomínat v dobrém.

Recenze: Bob Vylan na čerstvé desce adresují neduhy Anglie výbušným punkem a svéráznými texty 

Strange Bones

Podobně jako Bob Vylan, kteří si svůj set střihli hned po Strange Bones, neslušela britské electro punkové kapele až tolik stage. Druhé největší pódium bylo pro takto málo známou formaci českému publiku zprvu opravdu moc, nicméně jejich brutální hudební přednes časem nejen přitáhl pod stage mnoho diváků, ale brzo rozproudil i mosh pit. Zpěvák navíc strávil mezi diváky skoro tolik času jako nahoře na pódiu, takže fanouškům nedovolil polevit a skvěle provokoval k větší energii. Na společný song k nim naskočil i Bobby z Bob Vylan, takže si tuzemský festival užil naživo kolaboraci, jakou většina posluchačů pozná jen z desky. Letošní show Strange Bones v Café V lese byla bohužel zrušena, po tomhle představení by však mělo být všem jasné, že je potřebujeme před domácí fanoušky přivézt znovu… a žádné triko nezůstane suché.

Čtěte také: Rock for People 2022 potřetí – zahráli De Staat, You Me At Six nebo Fall Out Boy

Cassyette

Pokud Strange Bones nesvědčilo tolik místo v areálu, Cassyette trochu doplatila na místo v časovém programu. Nejenže hrála až v jednu ráno, kdy únava třetí den plno návštěvníků zmáhala, ještě k tomu měla set ve stejnou chvíli jako v Česku populární Leoniden. A co víc, začínala přesně s koncem Fall Out Boy. Na první písně zpěvačky vlastním jménem Olivii Cassy Brooking se teprve fanoušci scházeli a menší stan nad ČT art pódiem se samozřejmě zdaleka nezaplnil. Cassyette ani zbytek její kapely to ale nezastavilo, hudební show s nu-metalovými prvky i popovou chytlavostí doplňovalo charisma a pozitivita, která z Cassy vyzařovala od začátku do konce. A i menší publikum si zvládlo vyřvat nečekaný přídavek.

Čtěte také: Rock for People 2022 v pátek ovládl Ivan Mládek

Yard Act

Yard Act je sice mladá kapela, ale pozornost k sobě zejména v domácí Anglii upíná čím dál více. A zaslouženě. Poslední den Rock for People otevírala odpoledne pro vedrem umořené návštěvníky ve stínu stanu Evropy 2 a jejich břitký (a britský) humor při komentování a satirizování společenských poměrů Anglie s post-punkovými rytmy bylo osvěžení, které hudební fanoušci k probrání skutečně potřebovali. Yard Act si získali diváky, kteří se přišli zchladit do stínu a v rámci příznivé odezvy se zdá, že si tuzemské publikum vysloužilo samostatný koncert v Česku. Jak nám totiž při rozhovoru, který po vás připravujeme, potvrdili, na těchto festivalech zatím zkouší vodu, aby zjistili, kde si budou plánovat příští rok turné. Škoda byla jen ne tak úplně dobrého zvuku, jenž byl na tomto pódiu obecně problém. Kdo texty neznal, rozhodně nemohl pochytit kvůli zvuku všechno.

Čtěte také: Vrchol Rock for People 2022 se SUM 41, Weezer a Green Day


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz