10 hitů, které kvůli internetovým trendům nelze vystát

Enya, Drake, Pharrell Williams (zleva) | Zdroj: facebook.com

Díky internetu se v posledních letech otvírají umělcům příležitosti, o kterých se jim ještě před pár desítkami let ani nesnilo. Kromě gigantického boomu všemožných streamovacích platforem, díky kterým může jakákoli píseň za pár minut obletět celý svět, se hudba stala nepostradatelnou složkou úplně nového typů médií, ať už to jsou memes či trendy na Instagramu, TikToku nebo Facebooku. V těchto situacích se pak skladby někdy šíří opravdu jako požár a ne vždy je to k jejich dobru. Kterou z následujících písní jste již slyšeli na pozadí nějakého videa tolikrát, že se vám při prvních tónech ježí chlupy na předloktí?

1. Drake – In My Feelings

To, že je největší slabinou Drakeových tracků jejich poslouchatelnost, je skutečnost politováníhodná, avšak pravdivá. Jeho skladby jsou tak dobré, že vám často hrají i ve snech. Tím rychleji vám však do hlavy vyvrtají díru. Největší tragédií byl v tomto ohledu taneční trend, který ovládl předminulé léto. Sociální sítě byly plné lidí vyskakujících z aut, předvádějících své nejvytříbenější taneční umění na píseň In My Feelings. Výhled z jedoucího vozidla od ní již tedy asi nikdo neodpojí.

Čtěte také: ZAOSTŘENO NA: Rock for People potvrzuje headlinery, Roger Waters nabízí zážitek na DVD

2. Rick Astley – Never Gonna Give You Up

Těžko najdete někoho patřícího do starší internetové generace, kdo se za dob YouTube v plenkách ani jednou nenachytal a neklikl na video s lákavým titulkem, které místo požadovaného obsahu přehrálo tuto skladbu Ricka Astleyho. Vtípek si později vysloužil název Rickrollování. Kdy jste se naposledy zamysleli nad tím, že je to vlastně celkem slušná pecka a ne jen písnička snížená na melodické ztělesnění mírného zklamání a zahanbení?

Čtěte také: 6 alternativních videoklipů, od kterých se nebudete moci odtrhnout

3. Idina Menzel – Let It Go

Trend Ledového království samozřejmě sahá ještě mnohem dál, než kam může internet. Když film v roce 2013 vyšel, každý aspirující umělec musel co nejrychleji nahrát cover, jinak se neměl šanci dostat na stránku trendů možná snad půl roku. Tehdy jste jistě měli pocit, že se této písničce prostě nedá uniknout, protože byla opravdu všude. Vyšplhala se dokonce do top desítky žebříčku Hot 100 společnosti Billboard. To se Disneymu podařilo naposledy v roce 1995, kdy vyšla ve filmu Pocahontas píseň Colors of the Wind.

4. Adele – Hello

Když v roce 2015 Adele oznámila návrat na hudební scénu v podobě desky 25, celý svět měl vysoká očekávání a tato Britka je rozhodně nezklamala. Úvodní singl Hello naznačoval, že v sobě zpěvačka stále chová starou sílu a rozhodně na ní ještě neztrácí. Této písničky se však ujala tehdy ještě existující aplikace Vine a píseň se stala komickým prvkem slušného množství sedmivteřinových videí, které se v aplikaci tvořily. Kdykoliv pak člověk zaslechl slovo „Hello”, ihned mu před očima probleskla dramatická hudba a sépiové odstíny videa, které skladbu doprovázely.

5. O-Zone – Dragostea Din Tei

Největší pecka dětských diskoték prvních deseti let tohoto století byla uvedena do anglicky mluvícího světa v roce 2004 vtipným videem Garyho Brolsmy a o čtyři roky později písní Live Your Life od T.I. a Rihanny, na které byla samplována. V internetových kruzích tak byl tento rumunský poklad snížen na pouhou „Numa Numa” písničku, na kterou někdo vtipně tancoval, proti čemuž by se jistě celá generace dětí letních táborů ráda vyhradila.

Pharrell Williams – Happy

Pharrell Williams je neuvěřitelně schopný muzikant a do hlavy se vám dostane s naprosto neslyšnou elegancí. Ta však přesáhla určitou mez, když tento zpěvák a producent natočil pro film Já, padouch 2 track Happy. Každý na světě pak chtěl ukázat, že i v jeho koutě jsou lidé šťastní a je jim do tance. Po všech těchto příspěvcích je však těžké radost v duši udržet, když se čirou náhodou písnička v dnešní době objeví na playlistu. Přepínáte ji, nebo vám ještě stále dokáže vykouzlit úsměv na tváři?

7. Awolnation – Run

Další oběť již neexistující aplikace je jistě i kapela Awolnation, jejíž občas děsivě znějící rock nalákal kdejakého vtipálka předstírajícího komický teror. Ve skladbě Run (Beautiful Things) se v nespočetně videích využil nečekaný hudební zvrat ke konci skladby, kde se příjemná melodie plná nevinného očekávání změní v děsivý doprovod masového vraha na lovu.

8. Haddaway – What is Love & 9. Enya – Only Time

Do kategorie k Rickovi Astleymu spadají i další dvě skladby, které doba internetová snížila na pouhou funkci. Písně zpěvačky Enyi v sobě vždy nesly éterickou majestátnost, ale nyní jsou již používány pouze jako vtipný podklad evokující melancholii, převážně tímto trpí píseň Only Time. Podobně byla na jednoduché vtipné heslo snížena i nahrávka What is Love.

10. Ghost Town DJs – My Boo

Název možná tolik nenapoví, ale pokud si píseň pustíte, možná se vám vybaví desítky hvězd a kamarádů, které jste viděli na nejrůznějších místech a v nejrůznějších provedeních pokoušet taneční challenge Running Man. Ta byla tak oblíbená, že se dokonce dostala i do každoročního videa YouTube Rewind v prosinci 2016, které na konci každého roku v několika minutách shrne nejdůležitější trendy, které přineslo posledních dvanáct měsíců.

Jaké další písně vám zkazil nějaký internetový trend?


Napište komentář

Kateřina Fuková
O Kateřina Fuková 317 Článků
Mám spoustu kamarádů, co sní o životě na pódiu, ať už chtějí hrát svoje písničky, nebo číst svou poezii. Já bych však nic nevyměnila za to být na té druhé straně, pod pódiem, nebo se sluchátky v uších, všemi smysly nasávajíc tu božskou atmosféru a to, že se o ty pocity pak mohu i s někým podělit, je tou nejsladší třešničkou na dortu.