The Offspring: Doktorát z molekulární biologie, skladby o zneužívání a smrti

The Offspring | Zdroj: Rock for People Concerts

The Offspring míří do Česka, kde zahrají v přírodním Amfiteátru Loket 20. srpna a den poté se představí na výstavišti v Brně. Víte, že si v jejich videoklipu zahrála modelka, která se objevila i ve snímku Linkin Park, nebo že jeden ze členů kapely dělal školníka?

Zlatá 80. léta

Kapela vznikla v 80. letech, a to hned s dalšími kalifornskými bandami jako Sublime, Rancid či Green Day. Společně se tak podíleli na oživení punk rockové hudební scény v polovině 90. let.

Čtěte také: The Offspring mají nový materiál. Uslyšíme jej v srpnu v česku?

Od školníka k rockové hvězdě

Úplné počátky kapely sahají až do roku 1984, kdy vznikl nápad na založení skupiny poté, co Dextera Hollanda a Grega Kriesela nepustila ochranka na koncert do klubu. Na začátku byl Dexter u bicích, ale záhy se přesunul ke zpěvu. Kevina “Noodlese” Wassermana přijali jako kytaristu a to jen díky tomu, že byl jako jediný dospělý a mohl tedy kupovat alkohol. Noodles v té době pracoval na místní škole na postu školníka. Asi v té době netušil, jaký život ho za pár let čeká.

Manic Subsidal aneb The Offspring

První oficiální název kapely byl Manic Subsidal a v roce 1985 odehráli svůj první koncert v Santa Cruz. Poté se přejmenovali na The Offspring (v překladu potomstvo – pozn. red.), a to díky béčkovému filmu The Offspring: Born to Kill.

Vlastní vydavatelství

Po vydání veleúspěšné desky Smash si za našetřené peníze založili vlastní nahrávací společnost Nitro Records (1994). Album Ixnay on the Hombre z roku 1997 tak vzniklo už pod vlastním labelem. Pod Nitro Records ale patří i další umělci jako AFIThe Damned nebo The Vandals. V letech 2013 společnost přešla pod Bycicle Music Nitro Records, ale i nadále hudbu vydávají – především reedice včetně AFI, The Vandals a samotných The Offspring.

Recenze: SUM 41 na Order In Decline přitvrdili a bojují proti nenávisti a rasismu

Studium molekulární biologie v popředí zájmu

V období roku 2017 mela kolem The Offspring vcelku utichla, ale záhy přišlo vysvětlení. Problémem nebyly neshody uvnitř kapely, jak si někteří mysleli, ale nedostatek času Dextera Hollanda. Ten totiž dopisoval svou dizertační práci na téma viru HIV. Nejen ta mu vynesla doktorát z molekulární biologie na University Of Southern California. Může se tak pyšnit titulem PhD.

Dcera zpěvačkou

Hollandova dcera Alexa Holland se vydala v otcových šlépějích. Její umělecké jméno je Lex Land a stala se jazzovou a folkovou zpěvačkou. Sama si píše texty a skládá hudbu. Účinkovala i v druhé řadě NBC The Voice. Aktuálně pobývá v Austinu v americkém státě Texas a mimo svou sólovou kariéru se věnuje i třem dalším hudebním projektům – Moorhaunter, One Big Dark Room a The Kremer Land Swing Band.

Modelka z videoklipu od Linkin Park

Katelyn Rosaasen ve čtrnácti letech odstartovala dráhu modelky a zahrála si v klipu Linkin Park k písni Crawling. Ten byl v pořadí druhým z jejich debutového alba Hybrid Theory. Klip vypráví příběh o zneužívané dívce a opírá se tak o téma, se kterými se až do své smrti snažil vyrovnat Chester Bennington. Rosaasen pro velký úspěch poté dostala roli i ve videoklipu The Offspring k písni Want You Bad, kde vystupuje s dalšími modelkami (Kim Smith, Michelle Belegrin). Skupina zde hraje v pozadí jedné párty.

Čtěte také: Punková show kanadských PUP proměnila Café V lese v nejzpocenější místo v Praze

Zneužívání? Možná!

Písnička Kristy, Are You Doing Okay? (Rice and Fall, Rage and Grace) je o Dexterově vlastních vzpomínkách ze školy, kdy měl podezření, že jedna z jeho spolužaček je někým zneužívána. Nebyl si ale natolik jistý a neměl tolik odvahy, aby ji oslovil a problém se s ní pokusil vyřešit. Ve skladbě po letech vzpomíná, jestli je v pořádku a jestli to byla vůbec pravda.

Nejoblíbenější píseň Hollanda je o smrti

Nahrávka Gone Away je druhým singlem z placky Ixnay on the Hombre (1997). V textu se Holland zamýšlí nad tragickou autonehodou, při které zemřela jeho tehdejší přítelkyně. Zároveň je to prý i jeho vůbec nejoblíbenější skladba. No, poněkud zvrácené.


Napište komentář

Karolína Volšická
O Karolína Volšická 334 Článků
Pražačka ročníku '91. Hudba je pro mě vášeň, zábava a práce, která nikdy neomrzí. Hudba a vše kolem ní je přesně to, co mě dělá kompletní. Z 95% mě venku potkáte se sluchátkama na uších, jinak prostě snad ani nefunguju. Prošla jsem přes iPunk.cz, MonsterMusic.cz, musicserver.cz a nyní jsem zpátky v Monsteru, který mi je nebližší.