TIP REDAKCE: Kapela Riverside přežila smrt kytaristy a vydala znamenité album

Riverside | Zdroj: riversideband.pl

Polská skupina Riverside si vybudovala skvělou pověst na poli progresivního rocku a svými výkony je známá daleko za hranicemi rodné země. Předloni se musela vyrovnat s náhlým úmrtím kytaristy, tvoří ale dál a v žádném případě neslevuje ze svých kvalit.

Kapela Riverside vznikla v roce 2001 ve Varšavě. Již na prvních nahrávkách dokázala oslnit instrumentální i skladatelskou úrovní, s kterou se pohybovala mezi progresivním rockem a metalem. Za zmínku jistě stojí, že v roce 2007 byla předskokanem světoznámých Dream Theater. Tou dobou byli Riverside na vzestupu a mířili dál a dál. Mezi vyznavači náročnější hudby jsou dobře známí i mimo hranice Polska.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Steven Wilson aneb Muž, který žije progem

Předloni přišla náhlá a tragická událost, když zemřel kytarista Piotr Grudziński na selhání srdce. Sama kapela se s tím vyrovnávala těžko a fanoušci stejně tak. Zbylí hudebníci tehdy oznámili, že Piotra nahrazovat nebudou, avšak záhy naplánovali novinku. Album vyšlo 28. září 2018 a dostalo název Wasteland. Kytar se na ní ujal zakládající člen Mariusz Duda, jinak též zpěvák, baskytarista a skladatel.

Od metalu ke křehčím polohám

Již od Dudova vokálního úvodu si můžeme být jistí, že máme co do činění s velmi jemnou a melancholickou deskou, která stylově může připomínat tvorbu Stevena Wilsona a jeho nejslavnější (dnes již nehrající) kapelu Porcupine Tree. I ostatní muzikanti pak odvádějí znamenitou práci, na kterou jsme u Riverside zvyklí. Je znatelné, že se kapela posunula od metalu směrem ke křehčím polohám, to je však za výše popsaných okolností naprosto pochopitelné a v žádném případě to není krok vedle.

Je na místě říct, že snad žádné místo na desce neupadá ani do průměru (natož pak ještě hlouběji). Trio se vší ctí kráčí po pěšince, kterou mu před lety vyšlápli dodnes cenění polští progresoři SBB. Riverside umí citlivě využívat i melodičtější pasáže, aniž by však ušlapávali směrem ke kýči. Sluší jim jak dobře vystavěné refrény (Lament), tak baladická poloha (River Down Below) i dynamičtější instrumentální výkony (The Struggle for Survival).

Deska Wasteland je krásným náladotvorným kouskem melancholie, který může být taktéž důkazem, že polská progresivní scéna rozhodně má co nabídnout a náročnějšího posluchače může jen těžko zklamat.


Napište komentář