Houslista Daniel Hope předvede na Strunách podzimu předělávku Vivaldiho

Daniel Hope | Foto: Harald Hoffmann

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina vystoupí již tuto neděli nadějný britský houslista Daniel Hope. Divákům předvede dvojí pojetí Vivaldiho houslového koncertu Čtvero ročních dob – nejprve v originále a poté představí i přepracovanou verzi, jejímž autorem je současný skladatel Max Richter.

Daniel Hope, jak již samo napovídá jeho jméno, je opravdovou nadějí světové klasické scény. V New York Times o něm napsali, že je ,,brilantní houslista, o němž nikdy nevíte, do čeho se pustí.” Své posluchače si získává především svým dominantním a svébytným stylem, ale zároveň i svou pronikavou inteligencí. Když ho skladatel Max Richter poprvé kontaktoval se svou vizí překomponování Vivaldiho Čtvero ročních dob, prý se ho trochu neomaleně zeptal, co že je zlého na originálu. Hope v souvislosti s tímto vzpomíná: „Max mi tehdy řekl, že je tímto dílem už zcela přesycen, vždyť ho slyšíme až příliš často na koncertních podiích, ale také ve výtazích nebo při čekání na přepojení v telefonu. Chtěl tuto hudbu zcela nově uchopit a dát jí nový obrys, a to se mi líbilo. Když jsem si potom detailně prohlédl jeho skici, uvědomil jsem si, že mám před sebou neuvěřitelné hudební dobrodružství. Tímto projektem skutečně doslova žiji poslední rok a půl. Nahrával jsem ho, hrál na koncertech a hledal správné pojetí. A doslova ho začínám milovat,“ dodává s nadšením.

Při své vůbec první návštěvě České republiky bude mít publikum v Dvořákově síni Rudolfina možnost v Hopeově podání porovnat obě dvě verze snad všem dobře známého koncertu Čtvero ročních dob. Tu Vivaldiho z barokního období první poloviny 18. století a tu od Maxe Richtera ze století jednadvacátého. „Devadesát procent hudby jsem složil nově, přesto k nám Vivaldiho duch a síla jeho díla stále promlouvá,“ říká přední britský skladatel původem z Německa, jehož tvorba vychází především z moderní klasiky, postmoderny a minimalismu. Daniel Hope již dříve s velkým úspěchem představil Richterovo dílo v mnoha zemích Evropy a za jejich album Vivaldi Recomposed získalo letos cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic. V našem hlavním městě bude slavného houslistu doprovázet orchestr L’Arte del Mondo z bavorského Leverkusenu, který v roce 2004 založil vynikající dirigent a houslista Werner Ehrhardt. Po koncertě bude následovat Hopeova autogramiáda ve foyer Rudolfina.

Celý koncert začíná v 19.30 hodin. Vstupenky je možné zakoupit ve vstupenkovém centru festivalu, v sítích Ticketpro a Perfect System a hodinu před začátkem koncertu také přímo v Rudolfinu. Festival Struny podzimu nabízí až do 9. listopadu v mnoha koncertních sálech další žánrově pestré hudební zážitky, přičemž klade důraz na jejich uměleckou kvalitu.


Napište komentář

Petra Chromčáková
O Petra Chromčáková 153 Článků
Devatenáct let jsem prožila v Beskydech, nyní už delší dobu přebývám v Praze, kde studuju Elektronickou kulturu a sémiotiku. Momentálně se přechodně nacházím ve Švédsku, nejkrásnější zemi na světě. Mými největšími koníčky jsou film a hudba, proto jsem se před nějakou dobou rozhodla začít trochu psát a zavedlo mě to rovnou sem. Ze žánrů zvládám skoro všechno, nejvíc srdcovek je ale mezi kytarovkami. Nejzásadnější desky jsou pro mě Gorilla Manor (Local Natives), Funeral od Arcade Fire, War Stories od UNKLE a Mezzanine (Massive Attack).