AFI jsou na novém albu kapelou mnoha tváří, chybí jim ale hity

AFI | Zdroj: punkrocktherapy.com

AFI hlásí návrat s novou, v pořadí již desátou deskou. Nahrávka nazvaná AFI (The Blood Album) přináší mix snad všech stylů, kterými si kapela za svojí kariéru prošla. Něco tomu ale bohužel chybí.

Po čtyřech letech od vydání úspěšné desky Burials hlásí kapela návrat s novým albem. Možná právě proto, že se jedná již o desátý studiový počin, nedostala nová nahrávka žádný název. Díky ikonickému přebalu, který zobrazuje tři kapky krve, se ale téměř okamžitě začalo novému albu říkat The Blood Album, což nakonec schválili i samotní AFI.

Málokterá kapela si však za svou kariéru prošla tolika hudebními styly, jako právě AFI. Od punkových začátků, přes depresivní a první mainstreamově úspěšnou desku Sing The Sorrow, emo-corové Decemberundeground, popové Crash Love až k dospělému a temnému Burials. Nové album působí, jako by na něm kapela chtěla zkombinovat všechny tyto styly dohromady. To je na jedné straně plus a především příznivci rané tvorby AFI uvítají písně jako Hidden Knives nebo So Beneath You, kde se kapela skutečně vrací ke svým začátkům.

Na druhé straně například White Offering působí jako vystřižené z Decemberundeground a v závěrečné The Wind that Carries Me Away přináší AFI zvuk úplně nový, což způsobuje jakousi roztříštěnost celé nahrávky.

Ne, že by se nové album AFI poslouchalo špatně, ale nemůžu se zbavit pocitu, že po chvíli poslouchání začíná nudit. Ač jednotlivé songy působí jako by každý pocházel z jiného alba, dohromady nedají nic zajímavého a žádný z nich vám neutkví v paměti. Ačkoli pěvecký výkon Daveyho Havoka je opět nutno kladně ohodnotit, nenajdete prostě píseň, kterou byste měli potřebu si zpívat ještě hodinu po dohrání alba. Singly White Offerings, Snow Cats a Aurelia sice můžou fungovat samy o sobě, ale v kontextu celého alba úplně zaniknou.

Celkově AFI (The Blood album) působí jako kolekce největších hitů, s tím rozdílem, že se jaksi zapomnělo na ty hity. Kapela se vrací snad do všech ér své dosavadní tvorby a teoreticky by tedy šlo říct, že si na albu každý najde to své. Výsledek  ale bohužel působí spíš jako by se jednalo o sbírku B-Sidů. Některé zní lépe, některé hůř, ale žádný zázrak se nekoná.

AFI - The Blood AlbumAFI – AFI (The Blood Album)
Skladby: Dark Snow, Still a Stranger, Aurelia, Hidden Knives, Get Hurt, Above the Bridge, So Beneath You, Snow Cats, Dumb Kids, Pink Eyes, Feed from the Floor, White Offerings, She Speaks the Language, The Wind That Carries Me Away
Vydavatel: Universal Music

Celkový čas: 46:32 min
Hodnocení: 60%


Napište komentář

David Fischböck
O David Fischböck 166 Článků
Bydlím v Českém Krumlově. Studuji anglický a německý jazyk na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Miluju hudbu a hraju na kytaru. Moje nejoblíbenější kapely jsou: Green Day, Blink - 182, AFI, Placebo, MCR, Fall Out Boy...