Australští King Gizzard se na nové desce vydali cestou thrash metalu

King Gizzard & the Lizard Wizard | Zdroj: facebook.com/kinggizzardandthelizardwizard

Australská kapela King Gizzard & the Lizard Wizard pokračuje ve své nezvykle rychlé produkci skvělých řadových desek. Letos vyšla již druhá, jmenuje se Infest The Rats’ Nest a z dosavadní (nadprůměrně rozsáhlé) diskografie je určitě nejtvrdší.

Kapela King Gizzard & the Lizard Wizard pochází z australského Melbourne a podle mnohých patří v současnosti k tomu nejzajímavějšímu, co se děje ve světě rockové hudby. Důvodů je pro to celá řada. Skupinu charakterizuje častá produkce nových desek (během roku 2017 jich bylo dokonce pět), dva bubeníci i zpěvák a multiinstrumentalista Stu Mackenzie. Ten je do hudby zamilovaný natolik, že si předsevzal naučit se každý rok na nový nástroj až do doby, než zemře.

Čtěte také:  TIP REDAKCE: Australští King Gizzard a jejich neskutečná tvůrčí invence

Letos v dubnu skupině vyšla deska Fishing for Fishies, která se zvukově i žánrově vracela až k šedesátým létům. Fanoušci hned začali spekulovat, zda letos King Gizzard zapracují i na patnácté položce v diskografii, a nebyli zklamáni. Napovídala tomu už písnička Planet B, jež se objevila ještě před vydáním jarní desky a která otevírá nejnovější album Infest the Rats’ Nest. To lze bezpochyby označit za to vůbec nejtvrdší dílko, které vzešlo z gizzardovské továrny na řadovky.

Nejnovější nadílka kvalitních skladeb od King Gizzard se dá popsat jako výlet do světa klasického thrash metalu, avšak typický skladatelský rukopis těchto australských muzikantů zůstává stále dobře čitelný. Oba bubeníci však pracují na ještě silnější dynamice a kytara nabízí jak rychlé vyhrávky, tak temnější sabbathovské riffy. Skupina velmi dobře odhadla, že se vyplatí udělat letní desku tolik kontrastní oproti jarní – takové žánrové proměny a zároveň zachování vlastní tváře je přesně to, co na skupině King Gizzard & the Lizard Wizard jejich fanoušci zbožňují.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Cesta The Black Keys od skromných počátků po nejnovější desku

Nelze taktéž přeslechnout, že sám Stu Mackenzie přitvrdil i na svém hlase a že se mu to podařilo přesně tak, jak se nejlépe hodí k tvrdému hudebnímu výrazu zbytku kapely. Vyzdvihovat jednotlivé skladby je v podstatě zbytečné, neboť každá obstojí sama o sobě a okouzlí posluchače nezaměnitelnou gizzardovskou magií. Spolu s příjemným poslechem taktéž nejeden popřemýšlí o tom, jakou cestou se King Gizzard vydají příště (a s trochou nadsázky také o tom, kolik řadových desek ještě letos vyjde).

Výsledek obrázku pro king gizzard and the lizard wizard infest the rats nestKing Gizzard & the Lizard Wizard – Infest the Rats’ Nest

Skladby: Planet BMars for the RichOrgan FarmerSuperbugVenusian 1PerihelionVenusian 2Self-ImmolateHell
Celkový čas: 34:50 min
Vydavatelství: Flightless

Hodnocení: 85 %


Napište komentář

Michal Tykva
O Michal Tykva 387 Článků
Narozen 1999 v Kolíně, nyní si užívám rozmanitého studia na FHS UK a především ještě rozmanitějšího světa muziky